Jeszcze bardziej okradną wszystkich

Wygląda na to, że Zabierać Artystom i Kroić Słuchaczy (w skrócie ZAiKS) i jemu podobne znowu się nachapią. Tym razem łapy wyciągają do kieszeni nabywców urządzeń przenośnych: smartfonów i tabletów. Chcą – i zapewne to uskutecznią – by każde takie urządzenie sprzedawane w Polsce było obarczone tzw.  “podatkiem od piractwa” zwanym inaczej “opłatą reprograficzną”.

Pytam w tym miejscu: jak inaczej nazwać to jawne złodziejstwo w inny sposób, niż po imieniu? Przecież to jest skandal! Rozbój, kradzież, złodziejstwo! W dodatku jawnie bezczelne i bezczelnie jawnie. Rozpasane OZZ niczym KK chce coraz więcej i więcej (z kilku milionów obecnie do kilkuset wkrótce), a sami artyści ponoć zdecydowanie się od tych pomysłów odcinają.

A gdzie w tym wszystkim jestem ja? Kupiłem smartfona przed laty, niedawno wymieniłem na nowego i na żadnym z nich – podkreślam: na żadnym z nich – ani na pierwszym, ani na drugim nie miałem ani bajta nielegalnej treści. Podkreślam: ani jednego lewego bajta. Za co więc mam płacić?

Płacić mogę za płyty, jeszcze chętniej płacić mogę za koncerty, ale nie zamierzam wnosić opłaty z tytułu, który wręcz uwłacza mojej godności! Który każe mi się przyznać do złodziejstwa. Ktoś na siłę próbuje wymusić na uczciwych ludziach, by płacili za piractwo, którego nie wiadomo, czy się w ogóle dopuszczą.

Niech w tych zaiksach i innych mafiach pierdzielną się mocno w łeb (mogą uczynić to nawzajem) i zastanowią się nad tym, co robią. A twórcy niech się dobrze zastanowią, czy współpraca z tymi pasożytami jest na pewno dla nich korzystna; tak z punktu finansowego, jak i wizerunkowego.Ile na tym zyskują, a ile tracą?

Nie wiem, ale wiadomo, ile organizacje zbiorowe zarządzania ciągną teraz z tytułu opłaty reprograficznej (7-8 milionów złotych rocznie), a ile się nachapią (300 milionów rocznie!), gdy swoimi mackami oplotą urządzenia mobilne.

Więcej o tym na w artykule na PCWordl.pl.

A propos ZAiKS, to zawsze można ominąć go szerokim łukiem.

Subskrybcja
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Wbudowane komentarze zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
Zeus

Ale o co kruszyć kopie? O kilka złotych? Więcej na marżach nas koszą, wystarczy zobaczyć jakie ceny da się zrobić na promocjach.

Kostrzyn

Każdy jest winny dopuki nie udowodni swojej niewinności.

do Kostrzyn

DOPÓKI nie udowodnisz winy nie możesz mówić, że ktoś jest winny.

Odik

Tak, w Polsce grabież jest podstawą gospodarki niestety :) W chu…ni Europejskiej coraz częściej także (z Polski biorą przykład??). Zamiast jednak psioczyć na “nasz” rząd i poronione prawo warto się zastanowić kto glosuje na tych wariatów? Marsjanie? Nie sądzę. Dziwię się, że 1/5 Polski już wyemigrowała, chęć emigracji deklaruje ponad 85% Polaków, oczywiście do krajów kapitalistycznych, a głosują wciąż na wszelkiej maści lewactwo. Jeśli Socjalizm jest tak wspaniały, to czemu ludzie nie szturmują takich krajów jak Hiszpania, Kuba, tylko ciągną do Kanady, Australii, Nowej Zelandii, USA, czy jeszcze Angli, Szwajcariii??? Dlaczego Polaków bardziej kusi praca w księstwie Lichtenstein, gdzie panuje… Czytaj więcej »

Blog rapera

Przecież odkąd żyję, z roku na rok jest jedynie gorzej. Nic mnie już nie zdziwi.

cyfrus

Mocny artykuł tutaj wysmażyłeś, szczególnie podoba mi się to rozwinięcie ZAiKS-u :) Ale obiektywnie muszę przyznać, że część tych słów to szczera prawda.

Silvercar

Taaa… ZAiKS rozszyfrowany :) Dzięki szuman za demaskatorski tekst na temat rynku, z którym chyba każdy ma styczność.