Sprzęt, którego nie wykrywa Windows 7

Windows 7 od początku imponował mi ilością bezbłędnie wykrywanego i obsługiwanego sprzętu. Właściwie wszystko, co podpiąłem do komputera – czy to przez USB, czy też do płyty głównej – działało od ręki i do prawidłowego działania nie wymagało manualnej instalacji sterowników. Inną kwestią było doinstalowywanie oprogramowania dodatkowego, które rozszerzało możliwości podłączanych urządzeń.

Czar wszechsprzętoobsługiwalności Windows 7 prysł kilka dni temu, kiedy przyszło mi instalować kartę graficzną Radeon HD 5570. Pewny tego, że i z tą kartą najnowszy (jeszcze) system operacyjny Microsoftu sobie bez problemu poradzi nawet nie interesowałem się płytą ze sterownikami, czy też szukaniem najnowszych ich wersji na stronie producenta.

Kartę podłączyłem, komputer złożyłem i uruchomiłem i… się zdziwiłem. Nie od razu, bo tuż po uruchomieniu komputera system powitał mnie dymkiem, w którym informował o wykryciu nowego sprzętu i wyszukiwaniu sterowników doń. Na informację o zakończeniu tej czynności poczekałem chwilę i w końcu się doczekałem – czego, niestety, nie mogę powiedzieć o prawidłowym zadziałaniu karty.

W ustawieniach rozdzielczości znalazłem kilka podstawowych opcji (800×600, 1024×768, 1400×1050 itp), wśród których brakowało rozdzielczości podłączonego monitora – 1440x900px. Aha, i interfejs Aero nie działał. Zrestartowałem system – bez zmian. Ściągnąłem więc najnowszą wersję sterowników ze strony AMD (przyfarciłem, bo trafiłem na wersję sprzed kilku dni :) – sterowniki do tej karty znajdziecie tutaj – należy tylko wybrać swój system operacyjny) i dopiero ręczne zainstalowanie tychże postawiło Windowsa na jego graficzne nogi. Przezroczyste paski pojawiły się samodzielnie, natomiast ustawieniem właściwej rozdzielczości musiałem zająć się sam.

Kartę instalowałem na dość mocno zagraconym systemie i ten fakt odczuwalny był przede wszystkim w trakcie uruchamiania systemu. To wydłużyło się o kilka dobrych minut, dlatego po paru dniach zdecydowałem o reinstalacji systemu i ponownej instalacji wszystkiego w kolejności takiej, jaką wymaga BHP instalacji systemu i oprogramowania. Czyli najpierw system, potem sterowniki, a na końcu oprogramowanie (w pierwszej kolejności zabezpieczające: antywirus i firewall).Zastanawiałem się, czy podczas instalacji Windows zrehabilituje się i rozpozna radka 5570 tak, jak wcześniej rozpoznawał jego brata HD 2400, dwa różne GeForce i kilka zintegrowanych układów. Niestety, nie udało się. Finalizacja instalacji i pierwsze uruchomienie świeżych okienek odbyło się w smutnej rozdzielczości 800x600px…

Windows 7 i Radeon HD 5570
Świeżutki Windows 7 zainstalowany na komputerze z Radeonem HD 5570 na pokładzie – 800x600px
Radeon 5570 - instalacja sterowników
Instalacja sterowników do Radeona 5570 – trzeba sprawy wziąć we własne ręce
Klasyfikacja wydajności Radeon 5570
Klasyfikacja wydajności karty graficznej Radeon HD 5570 po zainstalowaniu sterowników:
za pierwszym razem Windows 7 radka ocenił na 6,7, a za drugim – na świeżym systemie – o 0,1 wyżej.

I tak się zacząłem zastanawiać, ile jeszcze jest na świecie sprzętu, który łamie mit przebogatego w sterowniki Windowsa 7? Pomyślałem o blogu i o Was – użytkownikach komputerów w rozmaitych konfiguracjach – i tak właśnie zrodził się pomysł na ten wpis. Ciekaw jestem, czy i Wam trafił się sprzęt, z którego wykryciem Windows 7 miał problem?

Subskrybcja
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Wbudowane komentarze zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
Łukasz Więcek - zrób to sam

U mnie system poległ na instalowaniu sterowników do Arduino :) Ale muszę też Siódemkę pochwalić – do mojej kamerki Logitecha bez problemu sam zawsze instaluje zarówno sterowniki, jak i oprogramowanie producenta! :)

Damian

Kiedyś miałem problem z myszą 2000dpi, którą Win7 wykrył ale obsługiwał jak 800dpi. Musiałem doinstalować sterowniki z płyty dołączonej do urządzenia.

Jakub Milczarek

Plustek OpticSlim 2400 – system nie ma do nich sterowników, a producent również nie ma zamiaru ich wydać, więc używam skanera w Windows XP Mode :)

shad

@Jakub mam taki sam skaner ale jeszcze na XP-ku siedzę, więc twoje doświadczenia bardzo mi się przydadzą :)

przemo

Mojej ostatnio zakupionej dźwiękówki Asus Xonar DG Windows 7 nie wykrył. Ale dla mnie nie było to problemem, bo w kwestii sterowników preferuję ortodoksyjne podejście, czyli instalacja wszystkiego samodzielnie, obowiązkowo w najnowszych wersjach, nie żadne tam CD nawet. Jeśli Windows mi urządzenia nie wykrywa to tym lepiej dla mnie, bo będę mógł sobie je zainstalować “na czysto”.

Szczerze mówiąc, to tęsknię za czasami, gdy świeżo zainstalowana Winda wyświetlała się w 16 kolorach, bez dźwięku i trzeba było samemu instalować urządzenia. Lecz (o ironio!) akurat wtedy Internet był o wiele mniej rozpowszechniony i o dobre stery było znacznie trudniej.

Marek

Ten sam problem mam win 7 w biurze w pracy i też czasami są problemy z nie wykrywaniem sprzętu….

Kasia

A ja wam powiem że najlepszy to jest jeszcze poczciwy XP… Nie oferuje co prawda tyle co 7 ale bynajmniej uczy szukac i kombinować :)

Sasni

Windows 7 nie jest doskonały. I raczej żaden system taki nie będzie, zawsze znajdzie się coś, żeby poprawić. Z wyszukiwaniem sterowników będzie podobnie. Jeśli wyprodukowany zostanie jakiś nowy sprzęt, i któremu szanowny Microsoft nie nada plakietki “Compatabile with…” jednocześnie sterowniki nie pojawią się w Windows Update to należy zapomnieć o automatycznej instalacji. Ja spotykam się bardzo często z niekompletnie zainstalowanym sprzętem nawet po aktualizacji systemu – szczególnie w laptopach. Tym czasem w stacjonarnym PC mam taką starszą kartę TV Leadtek WinFast2000, sterowniki są max do XP. Do Win 7 brak ale pomaga tryb XP Mode. [b]Jakub Milczarek[/b] – Niestety Tryb… Czytaj więcej »

Przedszkole

Ja też po przesiadce na windows 7 zauważyłam wiele problemów ze sterownikami. Z biegiem czasu jest coraz więcej sterowników.