A jak tam Twoje Wi-Fi, Somsiedzie?

Otoczony w pracy gigabitami na sekundę nabrałem sporego dystansu do prędkości łącza. Nie pobieram żadnych dużych plików, więc do komfortowego korzystania z internetu wystarcza mi… No właśnie :) Nie umiem tego precyzyjnie określić. W domu łączę się po 2,4 GHz i lata mi tak około 100-120 Mbps i w zupełności mi to wystarcza, ale gdy prędkość spada do mniej, niż 25 Mbps, to już to zauważam i nie podoba mi się to. Takie 40-50 Mbps chyba mogę uznać za wystarczające do spokojnego przeglądania zasobów sieci na jednym urządzeniu. Do zadań specjalnych i tak podpinam się do routera kablem, by wycisnąć maksimum z tego, co po światłowodzie do routera dociera.

No ale…

Do działu technicznego w naszej firmie przyszedł na testy router Mercusys AX1800 – nowy model nadający Wi-Fi w wersji 6, czyli w standardzie ax. Niby specyfikacja mojego macbooka A1502 zatrzymała się na WiFi w ac, ale pchany ciekawością i tak odpaliłem Mercusysa, ustawiłem WiFi w smart (pasma 2,4 i 5 GHz razem), podłączyłem bezprzewodowo swoje jabłko i odpaliłem speedtesta.

No i poszło…

Somsiad, pa na to! Ponad 700 Mb/s po WiFi! :)

Dotychczasowy rekord na tym laptopie ustanowiłem bodajże w tandemie z Fritz!Box 7560 w ac i wtedy bez kabla poleciało o 100 Mbps mniej, niż teraz. Czyli jest różnica, nawet pomimo braku wsparcia dla wyższego standardu w laptopie. Fajny ten Mercusys :)

Tak się tylko zastanawiam, jak to Wi-Fi w ax będzie sobie działało na blokach, gdzie w 2,4 GHz bałagan, a 5 GHz rozbija się o ściany. Posiadanie routera z WLAN w najwyższym standardzie może skłonić do zakupu nowego laptopa z kompatybilną kartą, ale czy będzie to rzeczywiście mocna karta? Im wyższy standard, tym bardziej wrażliwy na zakłócenia, więc może lepiej będzie pozostać przy starszym AC, ale zainwestować w sprzęt z solidną kartą obsługującą wiele strumieni w tym paśmie? Taki sprzęt przecież zapewni lepsze osiągi, niż budżetowa karta w standardzie ax, która będzie fajnie wyglądać tylko w specyfikacji, obok atrakcyjnej ceny.

Subskrybcja
Powiadom o
guest

4 komentarzy
Wbudowane komentarze zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
Waldek

Wynik robi wrażenie. Tylko że takie łącza powoli tracą sens, bo mobilny internet jest coraz to szybszy. 5G a niedługo 6G i po co komu będzie potrzebny światłowód? Limity zniosą i to jest kwestia czasu.

Tomasz

Operatorzy mobilni też grają na rynku światłowodów więc gdyby znieśli limity to byłby to dla nich strzał w kolano. Limity na mobilnym zostaną też z tego względu że bez limitów nadajniki w moment by się zapchały. Niby dlaczego kiedyś Neostrada była szybsza niż wszystko inne ale z limitami danych?

SpeX

Niestety internet mobilny zawsze będzie z tyłu na stałym łączem. W tej chwili spokojnie można dostać światło z symetrycznym 1G, minimalnym opóźnieniem i przede wszystkim bez limitów danych.

Tego żądny mobilny internet czy Star Link nie zastąpi, jako bardziej przystępna opcja.

leon

Ja tyle po kablu nie mam :D