Jak poprawić działanie Wi-Fi? cz. 1.

Gdyby WiFi było bezproblemowe, to w serwerowniach jedynymi kablami byłyby te od prądu. Niestety tak nie jest i Wi-Fi – jak wygodne by nie było – to idealne nie jest i pewnie nigdy nie będzie. Wszyscy to znamy: net ścina, muli, zrywa, rozłącza w najmniej odpowiednim momencie…

Co zrobić, aby pomimo wszystkich wad bezprzewodowego przesyłu danych ogarnąć swoją bezprzewodową sieć Wi-Fi na tyle, aby dało się z niej korzystać? Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić samodzielnie. W tym wpisie opiszę najprostszą rzecz, która pomoże w większości przypadków.

Dobór kanału sieci bezprzewodowej

Pasmo sieci bezprzewodowej podzielone jest na kanały, którym odpowiadają konkretne częstotliwości. Najbardziej powszechny standard Wi-Fi 2,4 GHz podzielony jest na 13 kanałów (w niektórych krajach na 11, ale akurat w naszej części globu rządzi trzynastka). Od paru lat popularność zdobywa pasmo 5 GHz, której oferuje znacznie większe prędkości przesyłu danych, niestety kosztem zasięgu i większej wrażliwości na przeszkody. W 5 GHz również do wyboru jest wiele kanałów, ale tu już sprawa jest bardziej zagmatwana.

Automatyczny dobór kanału

Router rozsyłający sygnał Wi-Fi w domyślnych ustawieniach ma aktywny automatyczny tryb doboru kanału (częstotliwości). W takim trybie router przy każdym uruchomieniu skanuje sieć i sprawdza, które kanały są najbardziej zakłócone i wybiera taki kanał, na którym tych zakłóceń jest najmniej.

Takie ustawienie jest bardzo wygodne, bo w razie wystąpienia problemów z Wi-Fi wystarczy ponownie uruchomić router i ten, włączając usługę sieci bezprzewodowej, na nowo ustawi najbardziej optymalny kanał. Proste? Proste. Ale nie zawsze się sprawdza. Z dwóch powodów.

Po pierwsze: router skanowanie sieci wykonuje z miejsca, w którym stoi i kanał dobiera pod warunki występujące w pomieszczeniu, w którym ów router jest. Nie wie on natomiast, jak wygląda sytuacja w innych pomieszczeniach, np. w innym pokoju, w którym najczęściej z bezprzewodowego internetu korzystasz.

Po drugie: sytuacja w eterze może się zmienić. Np. sąsiad zza ściany ma ustawiony “na sztywno” konkretny kanał, ale wyszedł do pracy i na czas swojej nieobecności wyłączył router. Twój router więc nie widzi jego urządzenia i ustawia ten kanał, który sąsiad po powrocie do domu zaszumi.

Ręczny dobór kanału

Jeśli z efektów działania automatycznego trybu doboru kanału nie jesteś zadowolona/y, to swoje Wi-Fi możesz dostroić ręcznie. W tym celu musisz się zalogować do panelu zarządzania routerem i wejść w menu ustawień sieci bezprzewodowej. W każdym routerze wygląda to inaczej, ale pokażę na przykładach urządzeń TP-Link i Fritz!Box.

TP-Link WR841n – zmiana kanału Wi-Fi
TP-Link Archer C6 – ustawienia kanału Wi-Fi
Fritz!Box 7490 – lista dostępnych kanałów Wi-Fi w paśmie 5 GHz

Który kanał będzie najlepszy?

Są dwie szkoły. Pierwsza, to metoda prób i błędów, czyli wypróbowanie po kolei wszystkich kanałów i finalnie ustawienie tego, na którym sieć WiFi działała najlepiej. Druga metoda, to samodzielne przeskanowanie pasma za pomocą aplikacji (np. WiFi Analyzer na Androida) i ustawienie na routerze tego kanału, na którym widać najmniejsze zaszumienie. Ogromnym plusem tej metody jest to, że skanowanie można wykonać w dowolnym pomieszczeniu i pod nie dopieścić ustawienie Wi-Fi :)

Na wykresie widać, że praktycznie wszystkie kanały są zajęte, a szczególnie silny sygnał jest na kanałach 6 i 11. Z kolei kanały 8 i 9 mają najmniej zakłóceń ze strony innych sieci Wi-Fi, dlatego ustawienie jednego z tych dwóch kanałów będzie dobrym wyborem

Tyle w tym odcinku. O takiej oczywistości, jak ulokowanie routera w miarę możliwości w centralnym punkcie mieszkania/domu czy ustawienie go w miejscu widocznym, a nie za jakimś urządzeniem, w szafce, łóżku czy skrzynce już nie wspominam. :)

W kolejnych wpisach z tej serii zajmę się innymi problemami z siecią Wi-Fi, repeaterami i różnymi przepisami na nie. Jeśli macie własne pytania w temacie, to zachęcam do zadawania ich w komentarzach.

Subskrybcja
Powiadom o
guest

14 komentarzy
Wbudowane komentarze zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
alien

Dla mnie montaż repeatera w mieszkaniu to podstawa. Router w jednej części a repeater w drugiej i w całym mieszkaniu sygnał jest jak trzeba.

Zresztą weszło wi-fi 6 więc nic tylko poczekać aż sprzęt stanieje i będzie spokój.

Carlos

Głupota i myślenie nie dalej niż poza czubek swojego nosa. Wyobraź sobie że każdy z sąsiadów zrobi to samo. Wiesz jaka sieczka się zrobi w wifi na takim bloku? Nie będzie się dało tego już ogarnąć i jedynym wyjściem będzie przeprowadzka :D

Max

Dobry poradnik.

leon

Dzięki. Pobawię się po pracy xD Jeszcze jakaś lista routerów najlepszych do wifi by się przydała.

Marylion

Tenda w15e, w18, w20.

Waldek

Taaaak, routery wymieniajcie i dalej łączcie się do nich tymi gównianymi kartami, wlan które macie w swoich sprzętach kupionych na promkach. Kto kupując laptop albo smartfon sprawdza dokładnie jaki moduł wifi w tym siedzi? Ram, grafika, procek, SSD, może matryca, bateria, porty – na to praktycznie każdy patrzy. Gwarantuję wam, że porządna karta wifi w urządzeniu zrobi większą robotę, niż najlepszy router.

szuman

Dokładnie. “Bo do tanga trzeba dwojga” :)

szuman

Macie pole do popisu :)

Arek

Warto dodać żeby routera nie ustawiać koło telewizora, mikrofali, lodówki bo te urządzenia zakłócają wifi. Router najlepiej przywiesić gdzieś wyżej żeby żadne meble itp. nie stały na drodze fal.

SpeX

W jaki niby sposób TV i lodówka zagłusza router? Bo rozumiem stary telewizor kineskopowy. Ale nowe urządzenia?

Arek

O tv czytałem, że zakłóca. Może chodzić o samą konstrukcję (elementy z aluminium np.). A co do lodówki, to przez jakiś czas miałem router na szafce koło lodówki i co się agregat włączył to sieć wifi całkowicie znikała :D

SpeX

Mam wrażenie, iż to auto szukanie wolnych kanałów jakoś nie zawsze działa poprawnie. W mojej okolicy wszystkie inne routery najczęściej działają na kanale 1, 6 i 11, pozostałe kanały są puste. Może to wina softu tych routerów, bo wszystkie urządzenia są od UPC.

szuman

Routery Fritz!Box również najchętniej ustawiają się na 11 kanale, a kolejnymi wyborami są kanał 6 i 1 :) pracuję w ISP MTnet i tu parę tysięcy Fritz-ów jest u klientów. Co rusz jak nie 11 to 6 kanał w auto :) może podobny algorytm zaimplementowano w jednych i drugich sprzętach?

Asia z mTower

Nieoceniona porada na temat poprawy wydajności sieci Wi-Fi! Twój wpis to prawdziwa skarbnica informacji dla każdego, kto zmagają się z problemami z zasięgiem i prędkością internetu.