Polskie znaki na stronie wyświetlają się inną czcionką?

Jeśli tak, to jest problem, z którego rozwiązaniem też jest problem. Wczoraj wieczorem zerknąłem na stronę kolegi, któremu ową stronę robiłem. Oparta na WordPress, ubrana w nietani szablon wyświetlający teksty nietypowym fontem… Przez kilka tygodni działało, a wczoraj – ni stąd, ni zowąd – przestało. WTF?

Google.pl i zacząłem szukać. Szukać. Szukać. Szukałem i znajdowałem kolejne złote środki. A to jakąś wtyczkę trza, a to inną jakąś wtyczkę trza, a to z nietypowej czcionki zrezygnować trzeba, a to jeszcze jakąś wtyczkę… Krezus Marian! Przecież to nie wchodzi w grę! Skoro działało bez wtyczki, to znaczy, że może tak działać. I działać będzie.

nietypowa czcionka font nie wyświetlają się polskie ogonki
Na górze źle, na dole dobrze

Niektórzy z Was pewnie domyślają się, co zrobiłem. Tak, tak: znalazłem i ściągnąłem ten font (stąd), umieściłem na serwerze ze stroną i zastosowałem @font-face w CSS. I zadziałało…

…ale jedynie w Chrome. Wszystkie fajerfoksy, internetexplodery i inne opery załapać tego nie mogły. Prawie zepsułem F5 na tym całym odświeżaniu w oczekiwaniu na oczekiwaną zmianę. Nic. Null. Zonk. WTF#2?Skoro działało na jednej, a na pozostałych przeglądarka nie, to znaczyć mogło tylko jedno: gdzieś jest coś, co w tych niedziałających blokuje sprawę. Przekopałem pliki css, konfiguracyjne, a sęk tkwił w pliku szablonu – header.php. Jedna jedyna linijka:

<link href=’http://fonts.googleapis.com/css?family=Oswald’ rel=’stylesheet’ type=’text/css’>

której usunięcie pozwoliło cieszyć się nietypowymi fontami pobieranymi z własnego serwera. Bez wtyczek, wtyczek i wtyczek, a także bez zamieniania fajniuśnych czcionek na pospolite ariale.

A zatem: masz problem z polskimi znakami, które wyświetlają się, ale w innym kroju? Odszukaj jego (fontu, czcionki) nazwę w pliku css, a następnie poszukaj w internecie. Gdy znajdziesz, to ściągnij i umieść na swoim serwerze. W pliku css zrób tak, jak to Krzysztof Bachula ładnie i obszernie opisał tutaj, po czym sprawdź, czy działa.

Jeśli nie, lub nie we wszystkich przeglądarkach, wtedy w sekcji head swojego szablonu poszukaj linijki odwołującej się do zewnętrznego serwera z fontami. Wywal tę linijkę, jak to uczyniłem ja i ponownie ciesz się z polskich ogonków w nietypowym kroju. Ważne! Przed wyżej opisaną operacją zrób sobie kopię zapasową edytowanych plików. Tak na wszelki wypadek.

Subskrybcja
Powiadom o
guest

20 komentarzy
Wbudowane komentarze zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
Łukasz Więcek

Fonty, a nie czcionki :) Czcionki są w maszynach do pisania, a na stronach są fonty :)

szuman

Jeśli już, to nie na stronach, tylko na webpages :)

Damian

Nie szkoda wam keybordów na czepianie się wordów?

PS. Ale się zrymowało ;-)

Adam

Łukasz Więcek ma rację. Po polsku to można ewentualnie nazwać “plik kroju pisma” (?)

Biter

Sugeruje skorzystanie bezpośrednio z fontów “googlowych” http://www.google.com/webfonts , a ostatecznie z renderowania typu cufon albo sifr – i po problemie :)

Biter

p.s. Doczytałem ze to nie tu problem i idea, przez co powieliłem trochę to co sam napisałeś ;)

joker

@Adam nie ma racji. Czcionka to po angielsku font. Font to po polsku czcionka. Dlaczego można używać tych wyrazów na zmianę, chociaż nie jestem zwolennikiem angielszczyzny, jeśli mamy odpowiednik w j.polskim. To trochę tak, jakby nazwę “road” zarezerwować dla samochodów, a “drogę” pozostawić dla zaprzęgów konnych. Szanujmy nasz ojczysty język.

Sebastian

Mi różnicy nie robi czy czcionka czy font, bo jedno i drugie jest dla mnie zrozumiałe. Za to nie rozumiem stosowania czcionek/fontów ciągniętych z zewnętrznych serwerów. Według mnie jest to bardzo krótkowzroczne a dlaczego, to odpowiedź mamy powyżej. Czy tak trudno było autorowi szablonu od razu użyć @font-face?? Nie sądzę.

ketrab

A to dlatego, że jest coś takiego jak licencja. Jeśli nie wykupisz licencji czcionki lub rodziny czcionek to nie można zamieszczać na swoim serwerze plików czcionek.

Lewski

Ja też mam problem z fontami (czy też czcionkami ;-)) cufon. Do niedawna we wszystkich przeglądarkach było ok, teraz w najnowszej Operze zamienia mi na Ariale :(

szuman

Ale się uczepiliście kwestii czcionki vs. fonty. :) W kilku miejscach w tekście zmieniłem to, ale różnica w znaczeniu jest spora. O ile w wolnym tłumaczeniu czcionka=font, a font=czcionka, o tyle w Polsce “fontem” nazywamy plik, który zawiera dany krój pisma w różnych wariantach (rozmiar, formatowanie, łączenia). “Czcionka” z kolei określa konkretny krój w konkretnym rozmiarze(sformatowany), a właśnie o tym był mój wpis: o tekście, który był już sformatowany i nie wymagał w tej kwestii zmian, i w którym nagle przestały się wyświetlać polskie.

@[b]Lewski[/b], rozwiązanie masz powyżej. Proste i przede wszystkim bezterminowo skuteczne :)

Lewski

@szuman W moim przypadku się nie sprawdziło. Tzn wszystko się udało – przygotowanie fontów we wszystkich formatach, załadowanie poprzez CSS – ale nie wiem czemu pojawił się problem z polskimi znakami. Sprawa tyczy się fontu anivers. W oryginalnym szablonie jest anivers_400 który ma polskie znaki. Problem w tym, że w najnowszej Operze zamienia anivers na arial. Chciałem spróbować innej metody zastosowania cufon niż w szablonie więc spróbowałem z tym co ty i Krzysztof Bachula napisaliście. Przygotowałem fonty anivers_regular (bo tylko takie znalazłem w sieci) w FontSquirrel generatorze ale po wrzuceniu na stronę zobaczyłem, że nie mają polskich znaków :( Co… Czytaj więcej »

Sebastian

@Lewski może wyczyść w Operze pamięć podręczną i dopiero wtedy spróbuj stronę odświeżyć. Ze starych wersji Opery kojarzę, że ma ona problemy z odświeżaniem styli i mi zawsze czyszczenie cache’u pomagało.

zolf

a temporary solution:
change in style.css @import url(http://fonts.googleapis.com/css?family=Oswald); for @import url(http://fonts.googleapis.com/css?family=Oswald&subset=latin,latin-ext);

Lewski

@sebastian
Niestety, w mojej wersji opery (11.61) to nic nie dało. W starszej było ok.

Chodzi op tę stronę: http://tymo-projekt.pl/

Szuman, sorry za prywatę.

Tomek

@ zolf

Dzięki, pomogło!

Łukasz Więcek

Tak jeszcze odnośnie F5 – w takich sytuacjach zdecydowanie polecam korzystanie z CTRL+F5, czy też CTRL+R (czyli odświeżanie z pominięciem cache) :)

I na deser: http://pl.wikipedia.org/wiki/Czcionka :D

shacky

Autor zapomniał wspomnieć o licencji fonta – czasem ona zabrania umieszczania go w ten sposób… Więc sprawdzajcie licencje, a potem używajcie :)

Marek

A czemu czcionki tyczą się tylko maszyn do pisania :>

Michał

U mnie niestety czcionka Oswald wyświetla się niepoprawnie i po umieszczeniu na serwerze. Co prawda, wszystkie znaki są napisane tą czcionką, ale nie wyglądają za dobrze…