Końcówka wydechu do Alfa Romeo 159

Pewnego dnia mnie olśniło, że w mojej “dziewiątce” brakuje chromu z tyłu. Przód ocieka błyskotkami, ale z tyłu jest… bidnie. Zacząłem więc przeglądać oferty końcówek wydechu w poszukiwaniu takiej, która pasowałaby do 60mm rurki 159-tki. Szybko przekonałem się, że to zadanie trudne, bowiem rurka wylotowa nie dość, że jest krótka, to jeszcze jest zgięta przy końcu. Z tego powodu końcówka wydechu musi być króciutka, aby nie sterczała brzydko z tyłu, jak wydech w Kawie 50 mustang.

Efektem poszukiwań były dwie oferty. Pierwsza z nich, to końcówka robiona samodzielnie przez jednego z Alfaholików – link do jego ofert w Allegro. Koszt takiej końcówki z przesyłką na dzień dzisiejszy wynosi 124 zł. Fajna, super pasująca do tego konkretnego samochodu i w swym rękodzielniczym pochodzeniu niepowtarzalna. Korciła mnie ona bardzo, ale było jedno “ale” powstrzymujące mnie przed zakupem. Chciałem kupić nieco bardziej obszerną końcówkę, która mocniej zasłoni puszkę tłumika końcowego.

I ten warunek spełniała końcówka nr 2: Pilot TS-32 włoskiej firmy Lampa. Na długość wydała się idealna – 9 cm, a dzięki swojemu owalnemu kształtowi powinna ładnie wkomponować się w otwór w zderzaku. Montaż na dwie śruby imbus, które umiejscowione są od dołu i nieco po bokach i ukryte pod zewnętrznym kołnierzem końcówki. To je to, biere!

Kupiłem, odebrałem, w minutkę zamontowałem i jeżdżę. Końcówka wymiarowo znakomicie pasuje do auta, ale wciąż mam mieszane uczucia co do jej kształtu. Niby elipsa wygląda fajnie, modnie i w ogóle, ale Alfa Romeo 159 jednak słynie z kółeczek. Sam kształt pojedynczych reflektorów z przodu czy świateł w kloszach tylnych lamp wystarczająco mocno krzyczy: do 159 tylko kółka! Bardziej odpowiednia byłaby więc końcówka okrągła, a nie owalna, no ale u mnie to temat na wtedy, gdy wymienię tłumik końcowy na nowy. :)

Subskrybcja
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Wbudowane komentarze zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
Marcin

Właśnie kupiłem, założyłem i nie pasuje…. rura ma średnicę 58mm i nie chce wejść do końca w tą końcówkę ozdobną rury