Dune HD TV-301

Niedawno wpadł mi w ręce ciekawy odtwarzacz Dune HD TV-301. Urządzenie o niewielkich wymiarach, za to dużych możliwościach. Rzeczony Dune nie tylko odtwarza filmy, muzykę i zdjęcia, ale pozwala również przeglądać strony internetowe, ściągać pliki z sieci torrent, odtwarzać zarówno cyfrową telewizję naziemną (DVB-T), jak i robić za tuner cyfrowej kablówki IPTV, a do tego wszystkiego oglądane programy zapisywać na dysk twardy 2,5″, który z wyjątkową łatwością (w porównaniu do starszych modeli) można zamontować.

Do pomocy w ocenie modelu TV-301 poprosiłem kolegę, a ten dodatkowo w sprawę zaangażował… swoje dzieci :) Dziewczynka i chłopiec w wieku przedszkolnym miały za zadanie zmierzyć się z urządzeniem i zweryfikować faktyczną łatwość jego obsługi. Bo młody dorosły, będący za pan brat z wszelkiego rodzaju zaawansowaną techniką, z urzędu poradzi sobie przynajmniej z podstawową obsługą sprzętu. Co innego dzieci: dla nich łatwe urządzenie naprawdę musi być intuicyjne i łatwe.

Dune HD TV-301 (z lewej) i jego poprzednik, Dune HD Lite 53d
Dune HD TV-301 (z lewej) i jego poprzednik, Dune HD Lite 53d

Dune HD TV-301 pobawiłem się ja, później pobawił się Mariusz i jego pociechy. Niedawno spotkaliśmy się, by wymienić się spostrzeżeniami i opiniami na temat testowanego odtwarzacza. Wnioski, do jakich doszliśmy, przeczytacie poniżej.Ogólnie sprawę ujmując można napisać, że urządzenie działa prawidłowo i prawidłowo wywiązuje się z powierzonych mu zadań. Tak chciał producent i tak się stało, ale… czy to, jak chciał producent idzie w parze z tym, jak chciałby klient? To już niekoniecznie, dlatego do uważnej lektury zachęcam również osoby związane z firmą produkującą ten sprzęt i odpowiedzialne za projektowanie odtwarzaczy HD.

Dune HD TV-301 (z lewej) i jego starszy brat, Dune HD Lite 53d
Dune HD TV-301 (z lewej) i jego starszy brat, Dune HD Lite 53d

Mimo mnogości funkcji podstawowy zestaw składający się z odtwarzacza i pilota nadaje się tylko do odtwarzania multimediów (filmy, muzyka, zdjęcia) oraz do oglądania telewizji IPTV – choć to pod warunkiem, że dostawca sygnału telewizyjnego zgodzi się na to i udostępni swój sygnał na urządzenie Dune (normalnie sygnał jest zabezpieczony przed odtwarzaniem przez urządzenia inne, niż dostarczone przez operatora).

Wszystkie inne funkcje do wygodnego korzystania z nich wymagają dodatkowego sprzętu. W tym miejscu mam na myśli przede wszystkim klawiaturę. Alfanumeryczna klawiatura w podstawowym pilocie w praktyce spisuje się jeszcze gorzej, niż klawiatury w telefonach komórkowych. Dlaczego? Dlatego, że klawiatury w komórkach zaprojektowane były i są do szybkiego pisania na nich: wyprofilowane przyciski z niskim skokiem i charakterystycznym klikiem. Przyciski w pilocie dla odmiany są duże, miękkie, wymagają mocnego wciskania, a sprzęt na wprowadzanie znaków reaguje mniej żwawo, niż telefony. Aby tekst wprowadzić bezbłędnie, należy wykonywać to powoli i po „wyklikaniu” żądanego znaku sprawdzać, czy pojawił się on.

Pilot zdalnego sterowania do Dune HD TV-301
Pilot zdalnego sterowania do Dune HD TV-301

I skoro już jesteśmy przy pilocie, to jeszcze jemu się dostanie. Pilot z założenia ma być do wszystkiego, a jako stara prawda rzecze: jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Pilot jest za duży! Mnóstwo przycisków, guziczków i pśtyczków, ale one tu nie pasują. I ten pilot przy małym, zgrabnym i ładnym urządzeniu wygląda jak słuchawka z budki telefonicznej przy bazie nowoczesnego stacjonarnego telefonu bezprzewodowego. Aż prosi się o stworzenie czegoś małego i do bólu prostego. Bez dodatkowej klawiatury nikt normalny nie będzie z internetów korzystał – przynajmniej tak sądzę bacząc na fakt, jak niewygodne to jest przy użyciu kitowego pilota.

Pilot jest duży, przyciski fosforyzujące. Dobra, ok – jest taki, jaki jest. Ale dlaczego czarne tworzywo, z jakiego jest wykonany, jest gorszej jakości, niż w starszym modelu? Pilot z Dune HD Lite 53d jest niemal identyczny z tym z Dune HD TV-301. Niemal identyczny, bo nie różnią się niczym, poza wrażeniem większej tandetności plastiku w przypadku nowszego modelu. Pilot od starszego Lite 53d jest fajniejszy w dotyku i bardziej matowy z wyglądu; plastik jest gumowany, przez co sprawia wrażenie bardziej aksamitnego i wręcz pieści dłoń trzymającą go. Natomiast pilot od TV-301 jest twardy, śliski i taki… no, w połączeniu z wysokimi, miękkimi i fosforyzującymi przyciskami tandetne i nieestetyczne wrażenie toto sprawia. Moja sugestia jest taka: stworzyć mały, zgrabny pilot z najprostszymi funkcjami i dołączać do niego dodatkowe urządzenie sterujące (np. podstawowa klawiatura qwerty) dla tych, którzy oprócz filmów będą chcieli odtwarzać również internety.

Można dokupić dedykowaną klawiaturę, ale prostsza, służąca do wygodnego wprowadzania tekstu i dołączana do zestawu w parze ze zgrabnym, prostym i ładnym pilotem o wiele bardziej cieszyłaby, niż duży, nieładny i niezgrabny pilot. Ten jest jakby zaprzeczeniem idei przyświecającej projektowaniu samego urządzenia, które jest małe i bardzo dyskretne.

W ramach dążenia do jak największej dyskrecji do zestawu dorzucono czujnik zdalnego sterowania. Można go z tajniaka umieścić gdzieś pod telewizorem, a samo urządzenie po prostu schować. Super pomysł! I nie widać wtedy, że pilot nie pasuje swoim wyglądem do odtwarzacza ;)

Łatwy dostęp do dysku twardego w Dune HD TV-301
Łatwy dostęp do dysku twardego w Dune HD TV-301

Tych, którzy lubią swoje multimedialne zasoby trzymać na nośnikach o dużej pojemności z pewnością ucieszy fakt, iż w Dune HD TV-301 dostęp do dysku jest wyjątkowo łatwy. Z boku urządzenia znajduje się niewielka klapka z blokującym ją suwaczkiem. Przesunięcie tego powoduje odblokowanie klapki, pod którą kryje się dysk 2,5 cala SATA. Klapka nie sprawia wrażenia mistrza solidności, ale to raczej tylko pozory. Nie tylko dobrze trzyma się, ale i dobrze trzyma dysk.

Więcej krytycznych uwag nie mam. No, mógłbym napisać jeszcze coś o designie, który bardziej podobał mi się w starszym Dune Lite 53d, ale to już kwestia gustów, o których nie powinno się dyskutować. Jak wspomniałem na początku: urządzenie działa tak, jak powinno, wszystkie funkcje działają i ogólnie jest dobrze. Dzieciaki bez problemu radziły sobie z włączaniem i odpalaniem bajek, więc jest już bardziej dobrze.

Bardzo dobrze, czy wręcz idealnie byłoby, gdyby zamiast mocno skrytykowanego pilota w pudełku znajdował się mały i podstawowy pilocik + dodatkowe urządzenie rozszerzające możliwości odtwarzacza w tym kierunku, w którym kupujący chce je wykorzystywać. Jeśli ktoś będzie wolał do filmów, zdjęć i muzyki dołączyć internety, to klawiatura qwerty z padem (a nawet bez, bo każda myszka pod USB działa z Dune) na pewno go uszczęśliwi. Jeśli natomiast ktoś chce w swoim Dune mieć filmy, muzykę, zdjęcia i telewizję naziemną, wtedy do podstawowej „zmieniarki” niezbędnym dodatkiem mógłby być tuner DVB-T dostępny opcjonalnie (pod USB), bez którego obsługa tejże cyfrowej telewizji naziemnej jest jedynie opcją, a nie faktycznie działającą funkcją.

Podobno jest możliwość sterowania urządzeniem Dune z poziomu smartfonów, dzięki specjalnej aplikacji. Skoro „podobno”, to znaczy, że postaramy się to sprawdzić :)

Subskrybcja
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Wbudowane komentarze zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
shad

O co dokładnie chodzi z tą aplikacją na smartphony? Ma ona sprawić, że telefon może zastapić pilota i np. wygodniej będzie wprowadzać tekst z klawiatury qwerty w telefonie? A jeśli tak, to w jaki sposób będzie się odbywać komunikacja między smartphonem a odtwarzaczem? Trzeba będzie dopiąć jakiś odbiornik IRDA, Bluetooth itp? Cholera ciekawy jestem tego rozwiązania bo jak by nie spojrzeć to nieszablonowe i ciekawe rozwiązanie :]

Arek

@Shad: w opisie klawiatury jest, że komunikuje się ona po WiFi więc w przypadku smatphone’ów może być tak samo.

PS. Model 53D dużo bardziej mi się podoba.

CoSTa

A jak z odtwarzaniem multimediów, bo tego zabrakło? Jak mkv 1080 z zewnętrznymi napisami? Jak z innymi formatami? Chcę sobie toto sprawić i rzucać rzeczy z NASa na TV i trochę takiego info by się przydało :)

szuman

@[b]CoSTa[/b], wszystko, co włączyłem, działało. Koledze za to nie ruszył jakiś dziwny format, ale nie pamięta co to, bo naprawdę dziwaka ściągnął.

Z tego, co w [url=http://www.dune-hd.nl/eng/products/full_hd_media_players/9.html]specyfikacji[/url] piszą, to ten Dune format mkv w pełni wspiera (w tym duże rozdzielczości, duży bitrate, tekst).

CoSTa

O, dzięki wielkie. Wpadło mi to w oko a potrzebuję na gwałt czegoś, co w końcu sensownie poda mi media na ekran telewizora. Już kilka rekomendacji tego sprzętu dostałem więc w sumie nie ma co się dłużej zastanawiać tylko trzeba brać :)

rw

witam, mam konkretne pytanie. czy odtwarzacz TV-301 pozwala na odczytywanie wbudowanych napisów w kontener matroska? jeżeli tak to czy stylizowane SSA/ASS wyświetla poprawnie, chodzi mi o wczytywanie czcionki oraz efekty karaoke, przemieszczanie tekstu i inne bardziej zaawansowane efekty?

szuman

@[b]rw[/b] nie sprawdzę Ci tego, bo odtwarzacz już jakiś czas temu odesłałem. Pytaj użytkowników (są tu jacyś?).

bkoz

witam, posiadam odtwarzacz smart d1. ogólnie jestem z niego zadowolony.często słucham muzyki , przeglądam zdjęcia ale nie mogę znaleźć opcji która pozwoliłaby odtwarzać równocześnie muzykę i oglądać zdjęcia . jeśli istnieje taka możliwość proszę o odpowiedź.