Adamek vs. Kliczko. Kto wygra 10 września 2011?

Wynik walki:
Tomasz Adamek przegrał z Vitalijem w 10 rundzie przez TKO. Mój komentarz do walki znajdziesz we wpisie pt. I tak runął mit. Mistrz to mistrz. Prawdziwy. Vitalij Kliczko! A poniżej znajduje się prognozowanie walki napisane i opublikowane pięć miesięcy temu.

Mega walka nam się kroi. Od dawna mówi się o starciu, tak różnych od siebie, gigantów: Tomasza Adamka z Vitalijem Kliczko. Na 90 dni przed walką zapadnie ostateczna decyzja, z którym z braci Kliczko swoje rękawice skrzyżuje Adamek, ale wszystkie znaki na ziemi i niebie wskazują, że to właśnie Vitalij zawalczy z Góralem 10 września. Pamiętajmy jednak, że z braćmi Kliczko nigdy nic nie wiadomo i a nuż się zamienią miejscami.

Promo walki Tomasz Adamek vs. Vitalij Kliczko zaplanowanej na 10 września 2011

Anyway. Skupmy się na tym, na co wszystkie znaki na ziemi i niebie wskazują: we wrześniu Tomasz Adamek spotka się z Vitalijem Kliczko. Porozmawiajmy więc o szansach Tomka na pokonanie starszego z braci. W tej kwestii wypowiadają się byli rywale Adamka, wypowiadają się inni bokserzy, wypowiadają się też dziennikarze. To i ja się wypowiem i – rzecz jasna – chętnie wysłucham Waszych prognoz na tę walkę.

50/50

Adamek i Kliczko tak bardzo różnią się od siebie, że ciężko ich w ogóle porównywać. Każdy z nich jest innym typem boksera, każdy z nich boksuje w innym stylu i posiada inne atuty. Jedyne, co ich łączy, to cholernie twarda, tytanowa wręcz, psychika. Możemy być więc pewni, że Adamek na pewno nie odpuści sobie walki po kilku ciężkich rundach, co zdarzało się poprzednim rywalom Ukraińca.

Kliczko będzie walczył bez swojego sprzymierzeńca

Również pewnym wydaje się być to, że w przeciwieństwie do poprzednich rywali Vitalija, Tomek będzie cały czas walczył o zwycięstwo. Góral jest cholernie inteligentnym i elastycznym zawodnikiem i zawsze potrafi się dostosować do przeciwnika i znaleźć na niego sposób. Do tej pory oponenci Kliczki wychodzili do ringu z własnymi receptami na zwycięstwo, ale gdy te nie działały, wówczas pozostawało im walczyć jedynie o przetrwanie. I walczyć nie tylko z Kliczką, ale i z jego głównym, niewidzialnym sprzymierzeńcem: bezradnością pretendentów.Perfekcyjna prostota kontra perfekcyjna finezja.

Tak można krótko podsumować style obydwu pięściarzy. O Vitaliju mówi się, że ma prosty, prymitywny styl i jest łatwy do opykania. W takim razie jakim cudem udało mu się odprawić z kwitkiem tylu swoich, technicznie walczących, „pogromców”? Styl Vitalija nie jest prymitywny! Jego styl jest prosty, ale tę prostotę Vit doszlifował do perfekcji! Walczy prosto, ale cholernie skutecznie i bezpiecznie dla siebie. Kowadło w łapie, a ciosy bije jakby od niechcenia, przez co jeszcze bardziej zaskakują one adresatów. Nokautować lub nie dać się wypunktować – na tym polega boks Vitalija.

Z drugiej strony Adamek, który nie posiada atomowego ciosu gotowego burzyć mury. Nie znaczy to jednak, że nie jest zdolny ranić i nokautować. Obok siły powinna iść technika i precyzja ciosu. Nieraz padają potężne bomby, które nie robią żadnego wrażenia na trafionych, a czasem wystarcza jeden niepozorny, lecz zdradliwy, bo perfekcyjnie zadany cios, który momentalnie gasi światło. To Adamek potrafi i pokazał nam, sadzając na dupie Vinny’ego Maddalone „lekkim pyknięciem w brodę”.

Bokserskie KSW (konfrontacje stylów walki)

Vitali, z uruchomionym na stałe lewym prostym, lubi powoli przesuwać się w przód i spychać powoli rywala do narożnika, by tam go pożreć. Bije sobie tym lewym, by nagle wystrzelić precyzyjnym i potężnym prawym. I to działa. Praca nóg? A do czego służą nogi, jak nie do chodzenia? Więc na nogach po prostu sobie chodzi.

Z kolei Adamek jest w ciągłym ruchu i jest tak lotny na nogach, że sprawia wrażenie, że mógłby nad ringiem latać, lecz tego nie zrobi, bo… groziłaby mu dyskwalifikacja za nieobecność NA macie ringu. :) Jego sposób poruszania się między linami jest całkowitym przeciwieństwem tego, co demonstruje jego wrześniowy rywal. Kliczko będzie chciał trafiać i nie dać się wypunktować, a Adamek będzie chciał wypunktować i nie dać się trafić. Jeden i drugi ma ku swemu predyspozycje, przez co ta walka będzie taką bokserską KSW, która pokaże, czy wygra siła+skuteczność, czy finezja&precyzja+skuteczność.

A w defensywie…

Vitali, kontrolując dystans lewym dyszlem, praktycznie nie musi myśleć o defensywie, bo właśnie ten lewy prosty jest jego obroną. Wyższy od swoich rywali skutecznie trzyma ich na dystans, a oni nie potrafią sobie poradzić z tym dystansującym lewym. Często tak bardzo skupiają się na ominięciu tego lewego, że wyłapują prawy i… gasną światła.

Adamek jest piekielnie ruchliwy i Kliczko będzie miał kłopoty z trafieniem go. Nie twierdzę, że tego nie zrobi, ale będzie musiał wznieść się na wyżyny swojego sprytu i szybkości, by zadawane ciosy zdążały dotrzeć do celu.

Vitalij się zdziwi nie mniej, niż my.

Widzieliście, co Adamek wyprawiał w walce z McBridem? Widzieliście ostatnią rundę? Tak? To i tak nie widzieliście wszystkiego, co Polak ma do zaoferowania. McBride, to nie Kliczko – to najwyżej namiastka Ukraińca. Ale i Adamek z walki z McBridem, to w najlepszym wypadku namiastka Adamka, który we wrześniu zmierzy się z Vitalijem.

Gdyby Tomek chciał szybko skończyć McBride’a, to zrobiłby to z łatwością. Ale tego nie zrobił. Już po trzech-czterech rundach widać było, że nie o knockout tu chodzi, ale o dyskretne przetestowanie kilku funkcji i ustawień. Chciałbym zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • Skuteczne wciąganie napierającego rywala w liny i uciekanie z nich. Vitali raczej nie biega za rywalem po ringu, ale też żaden z jego dotychczasowych rywali go do tego nie zmusił. Zaskoczony, zdezorientowany i poirytowany ciągłym pruciem powietrza Vitalij biegać po prostu zacznie.
  • Obchodzenie rywala, schodzenie i na bok i zadawanie ciosów „z boku”. Tym sposobem Adamek prowokuje faule (ciosy łokciem, nasadami itp.), za które rywal może tracić punkty, albo nawet zostać zdyskwalifikowany. Schodząc nieco w bok i obijając korpus Adamek będzie punktował, bo długi i mniej zwinny Vitali będzie potrzebował nieco czasu, aby uciec do dystansu i swojej ulubionej pozycji.
  • Serie! Sposób rozpoczynania i szybkość serii w ostatniej rundzie walki z McBridem miażdżyła! Zwody, zagadki „zgadnij, z której pięści wystrzelę” i zanim wzrok przeciwnika w ogóle zdążył zarejestrować obydwie rękawice Adamka, te już rozdawały kolejne, niesamowicie szybkie ciosy wszędzie tam, gdzie było na nie miejsce.
  • Człapiący po ringu Kliczko będzie miał problem z ustawieniem się do ustawiania fruwającego Adamka. Zanim ustawi sobie nogi do pozycji lewego dyszla, będzie zmuszony już je przestawić, bo Adamek już będzie z boku obijał jego bebechy.
  • Trafienie Adamka będzie jeszcze trudniejsze, niż myślałem przed walką z McBridem. Wtedy sądziłem, że wystarczy zagonić Tomka w narożnik, swoim wielkim cielskiem zablokować mu drogę ucieczki i bić, aż padnie – bo przecież jest gdzie uderzyć i jest czym uderzyć. Teraz takie rozwiązanie uważam już za mniej realne, bo ucieczki pod pachą Góral opanował do perfekcji.

Jeśli Adamek nie da się w jakiś frajerski sposób trafić, lub połamać/porozcinać, to zajedzie Vitalija sakramentnie. Jeśli tylko nie zagapi się i nie wyłapie jakiejś bomby (jak od Granta), to na półmetku walki będzie miał Vitka rozpracowanego i wtedy to Kliczko będzie tańczył tak, jak mu Tomek zagra. Vitali jest specjalistą od powolnych, statycznych i najwyżej średnio zaawansowanych technicznie pięściarzy. Lubi systematycznie odbierać im chęci i siły do walki, lecz z Adamkiem nie pójdzie mu tak łatwo.

Najlepsze fragmenty z walki Tomasz Adamek vs. Kevin McBride (9 kwietnia 2011)

Widziałem, jak Góral wyglądał w dwunastej rundzie walki z McBridem. Widziałem, co wyprawiał z rywalem, który walczył prymitywnie i za wszelką cenę próbował zakończyć walkę przed czasem. Widziałem masę skilli, pamiętam też te z poprzednich walk… Niech no wszystkie te atuty wyłoży na jeden stół, to niejeden niedowiarek powie „no przecież faktycznie” – ale by to powiedzieć, będzie musiał podnieść swoją szczękę z ziemi.

Powtarzam: jeśli Adamek nie da się Kliczce czysto trafić, to będzie dobrze. 2-3 trafione bomby i może być po zawodach – to pewna szansa Vitalija. Nie dać się trafić, to prosta droga do zrobienia z Vitalija petenta i tym samym pewna wygrana Adamka.

Nie wykluczam też wersji takich, jak wygrana przez poddanie się Vitalija. Vitali pierwszej młodości już nie jest, a przez ostatnie lata nie walczył z takimi pięściarzami, jak Adamek. Mało tego! Z podobnym do Adamka – mniejszym, szybkim i gibkim Chrisem Byrdem – przegrał pas WBO właśnie przez TKO (9 runda, kontuzja). Był o 11 lat młodszy i mniej doświadczony. Teraz ma więce doświadczenia i… lat.

W pojedynku Tomasz Adamek – Vitalij Kliczko każdy rezultat jest możliwy. Spotkają się dwie tak samo potężne psychiki i dwa różne, tak samo potężne, żywioły. Do bólu skuteczna siła i prostota Vitalija vs. do bólu skuteczna szybkość, zwinność i perfekcja Adamka.

Żaden z nich nie odpuści. Każdy z nich może wygrać. Pisałem jak. 50:50. Ale tak naprawdę, to 60:40 dla Adamka. Albo i więcej.

A jakie są Twoje prognozy na tę walkę?

Subskrybcja
Powiadom o
guest

12 komentarzy
Wbudowane komentarze zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
Matti

Vitali odwołał walkę, którą chciał stoczyć na przetarcie przed Adamkiem. Widocznie dotarło do niego, ze z Adamkiem będzie ciężej niż mu się początkowo wydawało. To dobry znak bo bardziej docenia Tomka niż takie artykóły jak ten obok. No i z psychologicznego punktu widzenia Vitek musi teraz czuć presję a to nie jest dobre ;) Pozdrawiam wszystkich fanów wierzących w naszego Adamka

shad

obawiam sie, że Adamek dostanie lanie od Kliczki. Adamek nie radzi sobie z wysokimi bokserami i to bylo widać w walce z Grantem i McBradem a przecież V.K. to calkiem wyższa liga. Sercem jestem za Tomkiem ale rozum mówi coś innego :(

Sebastian

To samo mówiłeś, kuzyn, przed Gołotą :D Też fifty-fifty i że jak Adamek nie da się trafić to wygra. Oby teraz było podobnie ale tfu tfu nie zapeszajmy!!! @do przedmówcy: Adamek tyle razy udowodnił już, że był niedoceniany i wygrywał nawet jak wszyscy skazywali go na porażkę. Niektórzy chyba nie pamiętają walki z Thomasem Ulrichem jak pojechał do Niemiec na teren mistrza i pokonał go tam?? Arreolę też pokonał i to z palcem w nosie a był przez wszystkich skazywany na porażkę i nawet wyszło niedawno że HBO chciało żeby Adamek przegrał. Niedowiarki przejrzyjcie wreszcie na oczy i zacznijcie kibicować… Czytaj więcej »

Przemek

Ciekawa analiza ;-) Jeśli o moją opinię chodzi, to uważam, że Tomasz Adamek ma w zanadrzu niejedną niespodziankę dla mistrza ;-) Ale to jest boks, waga ciężka, i w każdej walce jeden cios może odwrócić bieg pojedynku.

Pozdrawiam

specjalista

Chudy Adamek dostanie wpitol aż mu sie odechce boksu i wruci do tych całych Gilowcik skont pochodzi :D 60% dla Adamka??? Ty żeś chyba na umysł po tych piwkach upadł że takie brednie niestworzone wypisujesz :x Gościu Adamek waciak i chucherko będzie latał przez 10 rund od liny do liny a jak już wszystkie reklamy się pokarzą to Vitalij jedny szczałem go poskłada. Vit to nie Grant a widziałeś jak po jednej petardzie waciak pływał?????? 60% buahahahaha

zzab

Na dzisiejszym face to face było widać że Adamek ma już pełno w gaciach. Nigdy na f2f się nie uśmiechał nie podawał ręki a tym bardziej nie poklepywał rywala a tu wszystko jednoczesnie :/ Czarno to widzę :/ Vitek chyba uzyskał przewage psychiczną i walką bedzie wyglądać jak rok temu z Albertem… Obym sie mylił…

kibic

Ja wierze w Tomasza w jego serce do walki lecz
jeden cios może zdecydować o wszystkim

ania

mam do sprzedania 2 bilety..gg 3914030

ona.

@specjalista:
naucz się lepiej ortografii, zanim zaczniesz się publicznie wypowiadać. ;)

pozdro dla kibiców Tomka. :))

fanka

Tomek jestesmy z Toba

Marcin Szumański

Czego się spodziewałem przed walką? Po Vitaliju niczego nowego, natomiast po Adamku powrotu do takiej ruchliwości, jak w walce z Arreolą. Na to liczyłem. A co zobaczyłem? Zobaczyłem sztywnego, stojącego w miejscu przez większość czasu Adamka, w którego st

Twenty

Adamek dostał w d|_|pe .