Blokowanie połączeń z numerów zastrzeżonych, czyli ACR w Play

W końcu!!! Play, mój operator GSM, w końcu podjął się wprowadzenia ACR – usługi umożliwiającej blokowanie połączeń przychodzących wykonywanych z numerów zastrzeżonych. Usługa niby w fazie jakiś tajnych testów jest i nie wiadomo, kiedy zostanie udostępniona szerszemu gronu użytkowników (choćby do publicznych beta testów), ale najważniejsze, że coś w temacie się dzieje.

Peany i podziękowania bardziej, niż operatorowi, należą się jednak Urzędowi Komunikacji Elektronicznej, bo to właśnie ta instytucja stoi za wprowadzaniem ACR u polskich operatorów komórkowych. ACR będzie obowiązkowy; na dzień dzisiejszy funkcjonuje (bezpłatnie) w Plus GSM, a Play przed pięcioma dniami wziął się za jego wdrażanie. Kocham UKE!!!

A tymczasem od poniedziałku jakiś pieprzony anonim molestuje mi komórkę, dzwoniąc – a jakże by inaczej – z numeru zastrzeżonego. Stawiam na to, że to jakieś upierdliwe call center wali z kolejną super zajebistą ofertą, którą z troski o moje szczęście pragną mi przedstawić. Może chodzić tu o jakieś ubezpieczenia (finansowe?), z którymi w ostatnich kilku dniach dzwoniono do paru moich znajomych. Ja połączeń z numerów zastrzeżonych nie odbieram – nawet wtedy, gdy przy piątym telefonie do obiadu przychodzi ochota odebrania połączenia i zjebania z góry na dół takiego upierdliwca. Nie odbieram i koniec, jak mają ważną sprawę, niech dzwonią z numeru, który pojawi się na wyświetlaczu mojego telefonu.

A tak swoją drogą, to ja – na miejscu tych firm telemarketerskich – nie bawiłbym się w żadne tajniackie podchody. Raz miałem taką sytuację, że też dzwonili do mnie z call center, ale numer był widoczny i sam na niego oddzwoniłem, bo odebrać mi się nie udało. Firma dobrze zorganizowana była, bo pani, która odebrała – na moje pytanie, czy dzwoniła – powiedziała, iż nie ona, lecz koleżanka, ale sprawa przypisana do mojego numeru, więc pogadać mogłem z nią. Pozytywnie tę historię wspominam, choć to w końcu komórkokrążcy.

Kody do ACR w Playu i moją opinię o usłudze znajdziesz w tym wpisie.

ACR jest potrzebny. Wielu moich znajomych, podobni jak ja, nie odbiera numerów zastrzeżonych. Jedni cierpliwie czekają, aż przestanie dzwonić, czasem po drodze wyciszając dźwięk dzwonka, inni zaś odrzucają połączenie czerwoną słuchawką. Do wczoraj stanowiłem część pierwszej – tej bardziej grzecznej – grupy. Jednak po czwartym tajnym telefonie w odstępie zaledwie 2-3 godzin nie wytrzymałem; tak nachalnego telebarana jeszcze nie miałem. Jakoś jeszcze jestem w stanie zrozumieć dwa telefony dziennie: jeden przed południem, a drugi pod wieczór (różnie ludzie pracują), ale nie po pięć na dzień przez dwa dni pod rząd!!! Dziś jeszcze nikt nie dzwonił, ale jest dopiero kwadrans po szóstej (rano) :)A jedno call center drugiemu też jest nierówne :) Szwagra żona przez dwa lata pracowała w charakterze telemarketera w branży transportowej; po swojej przeprowadzce z Wielkopolski do Trójmiasta chciała kontynuować pracę w tym zawodzie. Trafiła na rozmowę do jakieś firmy sprzedającej po wsiach internet; od razu podziękowała na widok tego, co na miejscu zobaczyła. Ciasne pomieszczenie, kilka dziewcząt przy blacie przypominającym coś w rodzaju kuchennego aneksu, zamiast komputerów przed oczami – kartki, zamiast słuchawek jak do skajpa – zwykłe i nie pierwszej młodości aparaty telefoniczne. Inne kulawe fakty również pominę, ale już te dwa czynią owe call center organizmem niewydolnym, niezdolnym pracować pod publicznie dostępnym numerem.

Komu zastrzeganie numerów jest tak naprawdę potrzebne? Firmom telemarketerskim – tak. Dzieciakom robiącym sobie z innych ludzi jaja – tak. Przestępcom – tak. Idiotom – tak. Wniosek z tego taki, że zastrzeganie numerów telefonów w każdym wypadku służy wkurzaniu adresatów połączeń.

No, może ewentualnie zastrzeganie numeru przydatne może być wszędzie tam, gdzie dużo dzwoni się do ludzi, a chce się uniknąć zapchania linii połączenia przychodzącymi. Np. Takie RMF z konkursem oddzwania z numeru tajnego, ale… czy nie fajniej byłoby, gdyby jednak przedstawiali się, a swoją linię przed połączeniami przychodzącymi chroniliby już u operatora? Przecież można. Pewnie chodzi o to, aby osoba, do której dzwonią, nie widziała o tym, kto dzwoni, czyli wracamy do wcześniej postawionej tezy: zastrzeganie numeru służy robieniu ludzi w wała.

Niechaj ten Play jak najszybciej wprowadzi ACR dla wszystkich. Skorzystam. Z dziką satysfakcją :)

Subskrybcja
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Wbudowane komentarze zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
Prodi

UKE nakazała wszystkim operatorom aby do końca 2010 udostępnili taką usługę. Tylko ciekawe jak będzie u innych, bo w Plusie chociaż jest to tylko dla posiadaczy abonamentów (post-paid). W Play podobno ma być ta usługa płatna :/

I również jestem za tym żeby nie odbierać tajniaków. Jak im zależy to niech uczciwie dzwonią z numeru, który mi się wyświetli ;]

Brii

Przez kilka lat czekałem na tego typu usługę – cieszę się, że wreszcie będzie :)

Jakub Milczarek

Świetna sprawa, chociaż ja jestem niestety w Orange i pewnie jeszcze trochę poczekam…

pukas

@Prodi
Ciekawe właśnie, jak to będzie u innych operatorów, bo niby nakaz UKE jest, ale nic nie mówią, że to ma być za darmo..

szuwaks

Dla posiadaczy Androidów polecam aplikację aFirewall – blokada zdefiniowanych przez użytkownika połączeń i wiadomości (czarne listy, blokada nieznanych, zastrzeżonych etc).

miro

Ja ostatnio uruchomilem sobie te bezplatna usluge w TP. Niestety nie dziala, pewnie jest w fazie testow :)

sill

ludzie ale jesteście zacofani, w PLAY blokowanie zastrzeżonego nr mam od dawna-na pewno jest to już rok, albo i dłużej!

Krzysiek

ACR w Playu to pijarowa sciema dla naiwniakow. Plus i Era nie gadaly tyle tylko poprostu wprowadzily ta usluge a rzecznik playa zamiast pojsc sladem plusa i ery woli na swoim blogu dmuchac balon jakby to nie wiadomo jaka łaske klientom robili. ja sobie obiecalem ze jak do konca wakacji tego nie udostepnia zwyklym ludziom to biore numer i przenosze sie do Ery.

Marcin Szumański

Przez ponad 4 miesiące testowali, aż przetestowali i usługę blokowania połączeń z numerów zastrzeżonych udostępnili swoim klientom. W końcu!!! ACR wprowadzić musieli, bo Urząd Komunikacji Elektronicznej zobligował do tego wszystkich operatorów telefoniczn

hsurim

Zaraz, zaraz … są przecież operatorzy telefonii stacjonarnej VoIP i u niektórych z nich, podczas wykonywania połączeń tenże operator nie wysyła numeru swego abonenta – nawet jak go ma, ale nie musi mieć, gdyż są usługi polegające tylko na wykonywaniu połączeń i wówczas nie ma się numeru.

Co z nimi ?