Wydanie pocztowe Linux+

Wydanie pocztowe Linux+

Linux+ Marzec 2009
Linux+ marzec 2009

Marcowy numer Linux+ zdominowała tematyka pocztowa. Zestawienia, opisy, porównania, analizy, a nawet… instrukcja stworzenia (!) własnego programu pocztowego.

Ogółem sześć kilkustronicowych artykułów traktujących o poczcie elektronicznej. Przeczytałem je wszystkie i przed sporym dylematem stanąłem: nie mogę się zdecydować, który z nich zrecenzować. Najciekawszym z nich wydaje się być „Mały szpieg pocztowy” (Marek Sawerwain, str. 32-37), czyli przepis na ugotowanie w MONO własnego klienta POP3, ale nie testowałem jeszcze w praktyce przepisu. A co będzie, jeśli kogoś „otruję” i ów ktoś będzie mnie później ścigał za to, że za moją namową bezpowrotnie usunął sobie z serwera calutką pocztę? Co prawda autorem poradnika jest gość, który na co dzień zajmuje się tworzeniem oprogramowania dla Windowsa i Linuksa, ale to ni wyklucza, że podczas gotowania kucharz popełni jakiś błąd, który słono będzie kosztował.

„Mały szpieg pocztowy” jest przepisem na program ważący zaledwie 6kb o następującej funkcjonalności:

  • pobieranie i wyświetlanie wiadomości pocztowych
  • pobieranie i zapisywanie załączników
  • kasowanie wybranych wiadomości pocztowych

Na uwagę zasługuje również tekst Grzegorza Madajczaka „Gmail – czy to jeszcze poczta?”. Autor szczegółowo opisuje guglową pocztę; jej funkcje, możliwości i coś, co cholernie przypadło mi do gustu: podaje listę zaawansowanych operatorów służących do precyzyjnego przeszukiwania poczty! Genialne! Będzie trzeba zrobić sobie ściągę :)Pozostałe pocztowe artykuły marcowego Linux+:

  • Spicebird – poczta, komunikator i kalendarz w jednym – opis kombajnu o wymienionej w tytule funkcjonalności (i tak wolę Evolution ;))
  • KshowMail – filtr antyspamowy dla KDE – nie używam KDE
  • SquirrelMail – poczta z wiewiórką – o prostej, darmowej i bardzo popularnej aplikacji do obsługi poczty w oknie przeglądarki www (swego czasu bardziej jarałem się Horde, ale ostatecznie wygrała lekkość i przejrzystość SquirrelMaila)
  • Ludzie maile piszą – zestawienie popularnych klientów poczty na Linuksa. W tekście brakuje Evolution.
Subskrybcja
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Wbudowane komentarze zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
Ravicious

O tym Gmailu to bym sobie przeczytał. Jutro powinienem być w Empiku, więc będę miał okazję do kupna magazynu.