Sterowniki karty graficznej SiS w Ubuntu

Sterowniki karty graficznej SiS w Ubuntu

Najciemniej pod latarnią. Przeinstalowałem Ubuntu, bo chciałem zobaczyć, jak wygląda sprawa zachowania kont użytkowników w home i przy okazji nabrać wprawy w konfiguracji systemu. Najwięcej napocić musiałem się podczas instalacji sterowników do mojej zintegrowanej karty graficznej – SiS661FX. W internecie pełno tutoriali, artykułów i skrótowych instrukcji, jak zainstalować sterowniki ATI czy nVidia, ale dla mojej nie było niczego porządnego.
W poprzedniej instalacji zainstalowałem ten nieszczęsny sterownik, ale chyba nigdy nie dowiem się jakim sposobem. Kombinowałem, aż się pogubiłem w tym wszystkim, kiedy wyskoczył mi bardzo szczegółowy konfigurator. Ale z ręką na sercu mówię: nie wiem jak to zrobiłem. Chciałem to powtórzyć, ale niestety, nie udało się. Metodą prób i błędów znalazłem tak banalne rozwiązanie, że aż wstyd się do tego przyznać. No, ale napiszę tym, którzy być może podobnie jak ja błądzą w poszukiwaniu sposobu na zainstalowanie oryginalnego sterownika.Oryginalnego? Nie wiem, ale z pewnością lepszego od standardowego, który po prostu działa. Najnowsza wersja (7.04) Ubuntu będzie (podobno) posiadać juz zamknięte sterowniki, ale póki co trzeba radzić sobie samemu.

Sterownik SiS w Ubuntu – instalacja

Odpalamy menedżer pakietów Synaptic i przy użyciu opcji “Szukaj” odnajdujemy pakiet fglrx. Zaznaczamy, ściągamy i instalujemy. Kiedy już zainstaluje się, zamykamy Synaptic’a i uruchamiamy terminal. W terminalu wpisujemy sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg. Po wydaniu tego polecenia powinno otworzyć się niewielkie okienko, w którym będzie lista producentów sterowników.

Odszukujemy SIS, zaznaczamy i klikamy OK. Następne okienko, to wybór rozdzielczości ekranu: obsługiwane przez nasz monitor są zaznaczone kropeczką. Z dostępnych rozdzielczości wybieramy tę satysfakcjonująca nas i potwierdzamy wybór klikając OK, aż zamknie się okienko. Teraz restart systemu i cieszymy się lepszymi sterownikami :)

Jak na to wpadłem? Na samym początku pliku konfiguracyjnego /etc/X11/xorg.conf znajduje się to, czego godzinami szukałem po forach i różnych innych stronach internetowych:
# If you have edited this file but would like it to be automatically updated
# again, run the following command:
# sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg

Zrezygnowany i pogodzony z falującymi podczas przewijania stronami www zacząłem czytać te krótkie informacje z pliku xorg.conf… Spróbowałem tego polecenia i to był strzał w dziesiątkę, podejrzewam, że nie tylko dla kart z SiS, ale także innych :)

Update 14 lipca:

Sterowniki SiS w Ubuntu 8.04 Hardy Heron

Konfiguracja systemu dla karty graficznej SiS w najnowszym Ubuntu 8.04 różni się od opisanej w tym wpisie, opartej na poprzednim LTS-ie, 6.06. Posiadaczy Ubuntu 8.04 LTS Hardy Heron zapraszam do wpisu Rozdzielczość w Ubuntu 8.04 Hardy Heron

Subskrybcja
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Wbudowane komentarze zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
MariO

i o to wlasnie chodzilo!!!!! Bog zaplac za tutek :-) :-) :-) :-)

Jelonek

z tego ca zauwazylem nie trzeba nawet sciagac fglrx bo jest od poczatku tylko wystarczy przekonfigurowac iksy i wybrac wlasciwy sterownik :) posiadacze innych kart jak ati czy nvidia tez powinni zmienic driver bo ubuntu chociaz pomimo ze posiada w repo zamkniete sterowniki to i tak odpala te open sourcowe :) Dla mniej zaawansowanych polecam odmiane Ubuntu o nazwie Mint ;)

Piotr

fglrx jest do kart ATI.

Jelonek

a do innych kart nie? bo u mnie doskonale sie sprawdza a mam SiS ;)

Mumiak

A jak ja mam Radeona 9600 to też wybieram SiS ??

szuman

Mumiak, nie. Wybierasz producenta swojej karty, czyli w Twoim wypadku ATI

Mumiak

Dzieki działa :)

Ezop

tego szukalem thx

arturpu

właśnie postępuje wg twoich wskazówek , jeżeli zadziała wróce tu i podziękuje , jeżeli zaś nie bedzie kolejnego wpisu będzie to oznaczało reinstalacje systemu , mam sis 661fx na kubuntu 7,04

szuman

@Arturtpu, jeśli zrobisz jak napisałem, to działać musi ;)

greg

heh. Zrobilem wszystko jak napisales. Pojawia sie “male okienko” ale mam tylko wybor rozdzielczosci a nie producenta karty.

kajumi

potrzebuję sterownik sis 7018 do karty Radeon 9200