Jak nie płacić ZAiKS-owi i podobnym sępom?

Jak nie płacić ZAiKS-owi i podobnym sępom?

Byłem se wczoraj na mieście – z aparatem swym i kobietą (również swą). Ona sobie po sklepach śmigała, a ja korzystałem i w ramach przed sklepem czekania szlifowałem fotografowanie z ręki wedle nowych teorii, które po raz pierwszy w praktyce sprawdzałem. Skutek był różny, ale posiadaniu przy sobie swojego fotograficznego ekwipunku zawdzięczam fakt, iż zamiast posłusznie za panią swą włazić do sklepów, zostawałem na zewnątrz.

Tu zdjęcie, tam zdjęcie… W pewnym momencie obejrzałem się za siebie, czy aby nie za blisko ustawionych na parapecie buciorów stoję. Zobaczyłem ją:

Precz z ZAiKS - jak nie płacić?
ZAiKS-owi dziękujemy :)

Gdyby nie adres www, to pewnie mój internetowy skaner w oczach nie zadziałałby i nie zwróciłbym większej uwagi na treść komunikatu przylepionego do szyby.

Precz z ZAiKS - jak nie płacić?
Witryna sklepu obuwniczego nieopodal dębickiego Rynku

Miód na me serce! O ZAiKS-ie miałem ochotę zaśpiewać to samo, co kibice na stadionach śpiewają o PZPN-ie, czyli co z uwielbianą inaczej instytucją robić. Wspaniale, że rośnie świadomość wśród nękanych przez ZAiKS właścicieli punktów handlowych, usługowych i wszelakich innych o charakterze publicznym. Salonów obuwniczych Radecki w samej Dębicy jest kilka (chyba 4), a kolejne sklepy tej sieci znajdują się w okolicznych miastach. Jeśli więc przyjąć, że każdy z tych sklepów w swoim rejonie propaguje inicjatywę publicmusic.pl, to jest bardzo duża szansa powodzenia przedsięwzięcia odcięcia pasożytniczych organizacji od żarcia. PublicMusic.pl, podobnie jak Jamendo.pl, zacną ideą jest, ale tylko wtedy, kiedy zestawimy ją z widmem pazerności ZAiKS-ów, STOART-ów, ZPAV-ów, SAWP-ów i innych artystycznych pijawek. PublicMusic.pl umożliwia uniezależnienie się od ww. organizacji żerujących na obydwu stronach (artystach i odbiorcach), ale nie za darmo. Za stosunkowo dużo niższą kwotę można dostać muzykę wolną od stempla ZAiKS-u i reszty. PublicMusic.pl, pozwala kopnąć ZAiKS w kostkę i ze szpica poprawić w dupę.

Jak nie płacić PublicMusic.pl?

W ostatecznym rozrachunku antyzaiksowa furtka spod znaku PublicMusic.pl okazuje się być nieco tańszą alternatywą dla nieświadomych istnienia 100% darmowej muzyki w sieci, lub świadomych, ale leniwych, którym nie chce się ślęczeć i grzebać w necie w poszukiwaniu fajnych kawałków na licencjach pozwalających za free odtwarzać utwory muzyczne wszędzie, także w sklepach, barach, zakładach fryzjerskich, ubojniach drobiu etc.

Jeśli nie chcesz dać zarobić żerującym na niechęci do ZAiKS-u PublicMusic.pl, wejdź na Jamendo.pl. Jamendo do niedawna oferowało darmowe granie także na zarabianie, ale chyba poczuli, że na wielkich i znienawidzonych pasożytach mogą swoje grosze ugrać, bo wprowadzili licencje Pro (do użycia muzyki w celach komercyjnych) oraz przygotowali odpowiednią ofertę dla zainteresowanych nią ofiar ZAiKS-u.

PublicMusic.pl czy Jamendo.pl?

PublicMusic.pl oferuje klientowi dwie opcje:

  • nieograniczoną czasowo licencję na 60 minut muzyki dostarczonej na płycie CD w cenie 99zł netto/szt.
  • miesięczne słuchanie swojego stream radia w cenie od 45zł wzwyż (cena uzależniona jest od powierzchni lokalu, 45 zł/m-c dotyczy powierzchni 100m2, za każde dodatkowe 100m2 cena rośnie o 10zł. Dla umów kwartalnych i dłuższych przewidziane są rabaty).

Jamendo.pl oferuje roczną licencję, której ceny zaczynają się od 99€ netto (za lokal do 100m2) i sięgają 1340€ netto (za powierzchnię powyżej 30tyś m2). Licencjonowana przez Jamendo muzyka może sączyć się z głośników via:

  • internet – po zakupie licencji wystarczy odpalić odtwarzacz JamendoPro
  • Jambox (nie znalazłem ceny) – opcjonalny netbook z wgraną muzyką (na podstawie stworzonych przez się playlist), które można aktualizować przez internet – to opcja dla będących offline
  • Płyty CD + odtwarzacz (150€) – kolejna propozycja dla niepodłączonych do internetu: 30 płyt, comiesięczne aktualizacje
  • Odtwarzacz mp3 (80€) – 8 GB muzyki bez internetu, aktualizacje playlist przychodzą na kartach SD
  • Pendrive 8GB (25€) z muzyką w mp3

Jak nikomu nie płacić, a grać legalnie?
Kto jednak ma czas, chęci i determinację, aby całkowicie zerwać z jakąkolwiek odpłatnością za prawa do umuzykalniania swoich klientów, winien poświęcić trochę swojego czasu na poszukiwanie w sieci undergoundowych muzyków udostępniających za free (także do celów komercyjnych) swoją muzykę. Istnieje też szansa, że na Jamendo jeszcze się tacy uchowali – kiedyś było ich sporo, ale po wprowadzeniu oferty PRO dużo się w tej kwestii zmieniło.

A tu mój stary, ale jary wpis o ZAiKS-ie i jemu podobnych: Łotry! Niegodziwcy! Krwiopijcy!

Subskrybcja
Powiadom o
guest
36 komentarzy
Wbudowane komentarze zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
SpeX

Ostatnio czytałem o podobnej sprawie tu:
http://szymczak.jogger.pl/2009/12/15/muzyka-czy-placisz-dwa-razy/

Gdzie mnie zainteresował jeden komentarz. Gdzie autor zauważy iż w przypadku puszczanie radio w lokalu, płaci się dwu krotnie za to sami. Gdyż radio wcześniej coś pewnie musiało płacić ZAiKSowie za możliwość puszczania tego w eter, a teraz to sami musi opłacić właściciel lokalu.

szuman

SpeX, niekoniecznie musi być tak, że za muzykę z radio płaci się podwójnie. Jest licencja na odtwarzanie prywatne i jest na odtwarzanie publiczne. Zauważ, że na płytach z wypożyczalni czy innych kupowanych na własny użytek (skierowanych do odbiorcy indywidualnego) jest zaznaczone, że zabrania się publicznego odtwarzania. Jeśli rozgłośnie radiowe płacą ZAiKS-owi i reszcie zarazy mniejszą stawkę i tym samym opłacają tańszą licencję “do użytku prywatnego”, to publiczne odtwarzanie wymaga kolejnej opłaty/dopłaty. Może tak być, bo rozgłośnie potrzebują licencji, by móc nadawać i bardziej opłaca im się płacić mniej za prawa do utworów, tym bardziej, że miażdżąca większość odbiorników radiowych należy… Czytaj więcej »

pizzeria

Najgorsze jest że nic chodzi tutaj o sam ZAIKS. Tych organizacji jest więcej. Już “chodzi” ichpięć a ile jeszcze powstanie? Za co pobiera ZPAV? przecież to producenci, tacy sami jak producenci samochodow czy majtek. Tłoczą płyty, pakują je w pudełka i owijają w sreberka… Z jakiej racji mamy im płacić przez 70 lat? Zaraz powstanie organizacja producentów majtek, w ktorych występują artyści ???

przegrana z zaiksem

Z tą 100% darmową muzyką to nie jest tak prosto. Żyjemy w gospodarce rynkowej i jak dotąd nie bardzo spotykam tutaj cokolwiek za darmo. Z muzyką podobnie. Istnieje w ustawie o prawie autorskim tzw. zasada domniemania, ktora mówi, że jeśli nawet autor nie zgłosił się do ZAIKS to oni i tak pobierają opłaty bo… a nuż się zgłosi. I oni wowczas … mają dla niego przygotwaną kasę…!? Żeby autor rzeczywiście mógł nam ofiarować za darmo muzykę to musi spełnić szereg warunków, których niestety nie można spełnić przez internet. Niejedna firma już się sparzyła na procesach z ZAIKS na grube tysiące… Czytaj więcej »

przegrana z zaiksem

Z tą 100% darmową muzyką to nie jest tak prosto. Żyjemy w gospodarce rynkowej i jak dotąd nie bardzo spotykam tutaj cokolwiek za darmo. Z muzyką podobnie. Istnieje w ustawie o prawie autorskim tzw. zasada domniemania, ktora mówi, że jeśli nawet autor nie zgłosił się do ZAIKS to oni i tak pobierają opłaty bo… a nuż się zgłosi. I oni wowczas … mają dla niego przygotwaną kasę…!? Żeby autor rzeczywiście mógł nam ofiarować za darmo muzykę to musi spełnić szereg warunków, których niestety nie można spełnić przez internet. Niejedna firma już się sparzyła na procesach z ZAIKS na grube tysiące… Czytaj więcej »

BARMAN

U mnie gra MUZYKA z JAMENDO PRO Widziałem ich Reklamę w Google i Zrobiłem wg wskazówek. Licencję dostałem pocztą z Luksemburga, a na maila Certyfikat ( a może odwrotnie nie pamiętam) po wpisaniu KODU PROMOCYJNEGO – zapłaciłem mniej niż 96 euro. Jamendo PRO wystawia Ci zaświadczenie potwierdzające Twoje prawo do wykorzystywania muzyki w ramach licencji Jamendo PRO. Przy zakupie muzyki, licencja Jamendo PRO pełni rolę certyfikatu. Certyfikat ten jest oficjalnie uznawany przez instytucje zarządzające prawami autorskimi i zwalnia Cię ze wszystkich opłat na rzecz tych instytucji. Pamiętaj : KOD PROMOCYJNY Fidel PL wpisujemy podczas wypełniania formularza, składając zamówienie Faktycznie SYSTEM… Czytaj więcej »

jees

Ciekawy tekst, nie byłem świadomy, jak to jest z tą “darmową muzyką”.

obyty

Jeśli chodzi o Jamendo to niestety działalność “pro” jest niezgodna z Ustawą o Prawie Autorskim. Do prowadzenia takiej działalności jak ZAIKS czy inne organizacje zarządzania prawami autorskimi konieczne jest zezwolenie Ministra Kultury (swoista koncesja). ZAIKS czy STOART takie zezwolenie posiadają Jamendo nie posiada i zapewne nigdy takiego pozwolenia nie otrzyma. (Trzeba mieć mocne argumenty, wiadomo jakie… :-) Jamendo “pro” to dokładnie zarządzanie prawami autorskimi (w świetle ustawy). Jamendo nie oferuje swoich utworów a pośredniczy w udzielaniu praw do nich, biorąc swoją prowizję. W tym momencie jest to łamanie Ustawy o Prawie Autorskim, czyli łamanie prawa…. Tylko czekać jak doczepią się… Czytaj więcej »

dudek

Panie a ja rozwizał bym to tak ze poszukal bym jakiegos fajnego radyja w sieci właczył je w sklepie :D

Sklep wrangler

A ja skorzystałam z adamusic i nie narzekam. Muzykę mają dobrą. Młodzież pyta kto to śpiewa bo chcą ściągać z internetu…. Widać im się podoba. To są radiowe hity… A płyty maja po 5 zł. A sklep… działa jak za starych czasów i mam też tą samą nalepkę :-)

marko

Witajcie. Te wszystkie firmy działają nielegalnie, zgodnie z naszą ustawą prawa autorskie z każdego utworu muszą być odkupione od autora (odpowiednia umowa licencyjna) tak aby firma mogła nimi dysponować i ew. wykożystywać do celów komercyjnych. Tak więc jak korzystacie z powyższych portali to czekajcie na wyrok sądu. Ja znam tylko jedną taką firmę, która ma wszystko ok. składa się z muzyków którzy sami nagrywają muzę i ją sprzedaja do takich celów komercyjnych. kupujesz licencje i opiekę prawną, raz płacisz i masz zgłowy do końca twoich dni… Informacji można szukać przez stronę, ale trzeba tam zadzwonić. niepamiętam dokładnie ale chyba http://www.twojeprawo.net… Czytaj więcej »

BARMAN

[b]Fidel.com.pl[/b]

Każdy lokal powinien posiadać muzykę i certyfikat – podstawa to TANIO i DUŻO.

ZAPRASZAMY – Uwolnij LOKAL od ZAiKS

przekręcony

Ja kupiłem w Jamendo. Do tej pory nie mam żadnej faktury, certyfikat to zobaczyłem tylko na ich stronie i to taki malutki, że nic nie można przeczytać a muzyka to zbieranina jakichś tam utworów na poziomie remizy. Jedne za cicho, drugie wyją za głośno. Jest kilka stylów ale do wybrania jest na prawdę jeden, dwa no bo jak mam słuchać muzyki poważnej?, czy jakieś tam pianobar – nie do słuchania. Wszystko góra pięć płyt. Jestem niezadowolony. Pieniądze w błoto, faktury nie ma i gdzie mam ich teraz szukać… po świecie? Ja nawet nie znam angielskiego.

zadowolony

Od kilku lat odtwarzam muzykę zwolnioną z opłat w swoim lokalu i jestem zadowolony. Polecam muzykę VTM http://www.vtm.com.pl posiadam zaświadczenie i certyfikat i do tej pory nie miałem problemów z żadnymi ZAiKS-amia

Eddie V

Zamiast bawić się w abonamenty i placenie od powierzchni – polecam http://WWW.MUSICDAYS.PL.

Ogrony wybór płyt, wszystkie licencje darmowe, naklejka gratis, płyty od 25zł

ZAIKS, STOART ZPAV z głowy!

polecam!!!

wess122

Co za gówno ! Większość komentarzy do reklama swoich płytek po stówce !!! hehehehehe

czytelnik

Rzeczywiście komentarze zamieniły się w reklamę rożnych firm i firemek. Przydałoby się wykasować wpisy oferentów z konkretnymi adresami mailowymi z dopiskiem “nie pamiętam dokładnie” jako spamowe i powrócić do dyskusji. Temat jest bulwersujący a strona ZAIKS-STOP zniknęła…

przesiebiorca

zastanawia mnie jakie ma znaczenie przepis w art24 poz 2 w dziale 3 ustawy o prawach autorskich.
2. Posiadacze urządzeń służących do odbioru programu radiowego lub telewizyjnego
mogą za ich pomocą odbierać nadawane utwory, choćby urządzenia te były
umieszczone w miejscu ogólnie dostępnym, jeżeli nie łączy się z tym osiąganie
korzyści majątkowych.
ja puszczajac muzyke nie zarabiam na niej tylko na sprezdazy innych rzeczy .
moze jest jakis prawnik tutaj i odpowie mi na to pytanie .
lukdyl@o2.pl

Marek

Jeśli ktoś włączy sobie radio np. na ławce w parku to nie poniesie kosztów opłat za publiczne odtwarzanie. Ale ponoć sa badania, że muzyka w sklepie powoduje lepsze utargi a to wystarczy do uznania, że na tym zarabiamy…

asgagsga

wykasowac to nalezaloby posty tych piszacych ‘niby’ jako niezalezni a straszacy zaiksem (widac zaiks zatrudnia internetowych troli tak jak partie polityczne).

za linki dzieki, przydaly sie :-)

ATCA

Interesująca informacja od mojego prawnika: Odtwarzanie muzyki na weselach, imieninach, imprezach firmowych itp. nie jest objęte opłatą dla ZAIKS, STOART itp. Art. 23. 1. 2. (32) ustawy mówi, że „Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego „ 2. „ Zakres własnego użytku osobistego obejmuje korzystanie z pojedynczych egzemplarzy utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego.” Na weselach, imieninach itp. mamy do czynienia zatem właśnie z zakresem własnego użytku osobistego. Nasi goście to przecież właśnie rodzina (pokrewieństwo, powinowactwo) oraz przyjaciele, koledzy z pracy (stosunek towarzyski).… Czytaj więcej »

Tara

Dobrze, że coraz więcej się mówi o alternatywach dla ZAIKS-u. Dzięki temu przedsiębiorcy będą bardziej świadomi i zaoszczędzą pieniądze.

PYRA STUDIO karolina krasucka

Jeśli nie wiadomo o co to na pewno o dudki chodzi!

Marek

ja wykupiłem radio internetowe i płace tylko 18zł za miesiąc i zaiks mam w du… naprawde polecam (radio hair trendy)

Karolina-PYRAstudio-Poznań

marku, czy możesz cos bliżej(więcej ) w tym termacie napisac?

Marek

hair trendy jest dla fryzjerów. Mają tam więcej gadania niż muzyki ale rozmowy sa na temat fryzjerski. Do restauracji, pubu czy sklepu proponuję (publicmusic). Oni nadają non stop samą muzę i na bardzo dobrym poziomie

Inka

Mylisz się Marku radio hair trendy ma cztery kanały za 18 zl i tylko na jednym gadają, wiem bo korzystam :)

Mila

A czy do Was klienci to po muzę, czy też po fryzury przybywają??? Bo w moim salonie i bez grania klientela siedzi. Finał taki że radio włączam,a ZAIKS przeganiam bo obrotów dzięki muzyce nie zwiększam ;-)

Marek

I oczywiście publicmusic zwalniają z opłat dla ZAIKS czy innych organizacji

QSQS

Witam. Zgadzam się z kolegą Markiem. Z tego co przejrzałem to Publicmusic jest najlepsze. Oferują radio internetowe, które gra na prawdę fajną muzykę, inną jaką można usłyszeć w polskich radiowych stacjach komercyjnych i to jest duży plus dla Publicmusic.To co prezenruje RMF czy ZET’ka jest żałosne. Natomiast nie wiem, czy płyty są dobrym rozwiązaniem. Ile razy można słuchać jednej i tej samej płyty, a zakup kilku płyt w cenie 49,00 PLN, o więcej niż haracz ZAiKS. Radio internetowe Publicmusic to najlepsze rozwiązanie.

rudeboy

wielkie dzięki za ten tekst! Szykujemy się do otwarcia biznesu (browar :) ) i na razie odtwarzanie muzyki było dla nas niewiadomą, zwłaszcza że porady prawne typu http://www.eporady24.pl/odtwarzanie_muzyki_w_lokalu,pytania,17,108,283.html nie wskazują na takie rozwiązania typu publicmusic.pl :) to naprawdę super rozwiązanie za niezłą cenę, pewnie skorzystamy!

Łukasz Chrząszcz

Tekst stary, ale jary! Mnie dziwi, że nie ma w sieci strony, jakiejś inicjatywy z muzyką TYLKO za free. Jamendo kiedyś takie było, ale się skończyło… Niepłacenie Zaiksowi to jedna z form oszczędności w firmie, polecam zgłębić też inne: http://www.niepoddawajsie.pl/jak-obnizyc-koszty-prowadzenia-firmy-10-prostych-tipsow/

j.zarzycki

Ja korzystam z muzyki dostarczanej przez soniqamuzyka bez ZAiKS. Kilka kanałów muzycznych do wyboru, licencja, certyfikat i po sprawie. Polecam

Sss

Jest jeszcze jedna alternatywa-radio wolne media, na dwóch kanałach bezpłatna dla firm. Szału nie ma ale z braku możliwości lepszy rydz niż nic:)
http://radio.wolnemedia.net/

Hes

Prosta sprawa. https://soniqa.pl/. I po sprawnie. Ważna jest jakość muzyki. I tyle w temacie.

Bonifacy

A co z radiami internetowymi? Tutaj https://www.oneplayer.pl piszą, że nie trzeba nic płacić ZAiKS-owi, bo utwory puszcza się na podstawie licencji. No ale ta licencja też chyba swoje kosztuje, czyż nie? Więc czy to opłacalne wyjście?