Legia – Widzew 2:3 (sezon 1996/1997)

Teraz o tym, jak niemożliwe może stać się możliwym. Sezon 1996/1997, przedostatnia kolejka i mecz na szczycie: Legia Warszawa kontra Widzew Łódź. Do 88 minuty Legia prowadziła 2:0 i taki wynik dawał jej awans na pierwsze miejsce w ligowej tabeli. Widzew potrzebował remisu, aby obronić pozycję lidera i zachować szanse na tytuł mistrza Polski (wygrana z Legią dawała mistrzostwo od ręki). Zainteresowanych tabelą i wynikami sezonu 1996/1997 odsyłam tutaj :)

88 minuta i 2:0 – już po meczu, chciałoby się rzec, ale nie dla drużyny prowadzonej przez Franciszka Smudę. W 88 minucie było 2:0 dla Legii, ale po końcowym gwizdku arbitra to Widzew cieszył się z wygranej 3:2 i zapewnienia sobie tytułu mistrza. Tak wyglądała końcówka tego pamiętnego meczu:

Legia – Widzew w sezonie 1996/1997. Końcówka meczu, Legia prowadziła 2:0, by w ciągu pięciu minut stracić trzy bramki :)

Legia vs. Widzew 1996/1997 to nie tylko pojedynek, w którym starły się dwie najlepsze drużyny w kraju, ale również rywalizacja dwóch najlepszych bramkarzy grających w I lidze: Grzegorza Szamotulskiego, młodego i cholernie utalentowanego bramkarza Legii oraz Macieja Szczęsnego, doświadczonego goalkeepera Widzewa (Szczęsny jest dziś komentatorem sportowym, a jego syn, Wojciech, zadebiutował w reprezentacji w meczu z Kanadą ).

W starciu Legii z Widzewem kciuki trzymałem za ekipę z Łodzi, bowiem Szczęsny był moim idolem. Szamotulskiego też podziwiałem, ale to bramkarz Widzewa był moim ideałem. Rutyna, spokojne, pewne, a nieraz też instynktowne interwencje Macieja były dla mnie wykładnią bramkarskiego fachu (sam też broniłem). Zagranicznych idoli również miałem: Shay’a Givena (Newcastle United) i Petera Schmeichela (Manchester United.). W moim TOP5 bramkarzy byli jeszcze Fabien Barthez i Angelo Peruzzi, ale nie o tym tu, a o meczu Legii z Widzewem.Nie pamiętam już, z jakiego powodu nie oglądałem tego meczu, pamiętam za to, że wynik śledziłem w radio. Pod koniec spotkania, gdy Widzew przegrywał, byłem pogodzony z porażką i w głowie kalkulowałem szanse Widzewa na mistrzostwo kraju zdobyte w ostatniej kolejce.

Szalałem ze szczęścia, gdy w radio podali wynik 2:2, a zanim skończyli relację, padła jeszcze trzecia bramka! Byłem w niebie! To było coś niesamowitego, nieprawdopodobnego, wręcz fantastycznego! Widzew mistrzem Polski! Szczęsny puścił mniej od Szamotulskiego! Łaaaaaał!!!

Nie potrafię tego meczu zapomnieć. Do 88 minuty katastrofa, a później eden. Mawiają, że Lech za czasów Smudy grał thrillery, jak więc nazwać mecz Widzewa z Legią w rundzie rewanżowej sezonu 1996/1997? Coś wspaniałego :)