Apel o ulice z nazwami w Nagawczynie

Współczuję każdemu listonoszowi, który rozpoczyna pracę w Nagawczynie. Nie dość, że wieś jest duża, bo zamieszkiwania przez ok 2,5 tys. osób, podzielona na dwie części drogą wojewódzką (przed budową A4 była to krajówka) i domów we wsi jest ponad pół tysiąca, to numeracja ich jest tak popieprzona, że nawet miejscowi nierzadko mają problem ze wskazaniem, gdzie dom o podanym numerze może się znajdować.

Domy w Nagawczynie – południowa strona

Proponuję pójść w ślady pobliskiej Brzeźnicy, która dorobiła się już nowej numeracji domów i nadania nazw ulicom. Sprawdza się to super, tym bardziej, że same ulice również są nazwane z głową i miejscami “tematycznie” sąsiadują ze sobą, np. Srebrna obok Złotej przy Metalowej czy Kobaltowej, albo Kwiatowa i przy niej ulice Różana, Azaliowa, Daliowa czy Bławatowa.

A w Nagawczynie? Obok numerów jednocyfrowych funkcjonuje numeracja 500, z kolei numery 400 rozrzucone są w dwóch różnych częściach wsi, a z jednocyfrowych numerów niektóre mają odległe litery, nawet “Z”. Myślę, że warto byłoby już teraz ogarnąć na nowo adresy w tej wsi, zanim ta się jeszcze bardziej rozrośnie. Przecież na potęgę buduje się tu mnóstwo nowych domów, powstają nowe osiedla i czasem naprawdę trzeba się natrudzić, aby pod jakiś adres trafić. Nawigacje GPS nie zawsze prowadzą do celu, bo nie wszystkie numery budynków są naniesione poprawnie (lub w ogóle ich nie ma), a sugerowanie się numerami sąsiednich domów nie zawsze działa. Z nazwanymi ulicami sprawa byłaby zupełnie prosta, bo wystarczyłoby trafić we właściwą uliczkę, a tam znalezienie konkretnego domu nie byłoby już trudne.

A na koniec taka ciekawostka: wygląda na to, że nazwy ulic w Nagawczynie nie tylko mi się marzą. :)

Pierwsza, historyczna tabliczka z nazwą ulicy w Nagawczynie już wisi i tym samym nazwa ulicy zaklepana :)

Subskrybcja
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Wbudowane komentarze zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
SpeX

Tylko to się będzie wiązało, że zmianą adresów, wszystkim osobą w Nadawczynie. Np. Nadawczyn 101f będzie Piękną 1, Nadawczyn 101k > Piękna 3, Nadawczyn 438 > Piękna 2 itp.

michgau

Jako kurier państwowego molocha mogę wypowiedzieć się coś o adresacji. Nazwy ulic bardzo ułatwiają dojazdy do adresatów i planowanie trasy ale pod warunkiem, że nie ma bajzlu w numerach. Są miejscowości gdzie stoją domy-bliźniaki i jedna połówka ma numer 53 a druga 177. Tak że jak coś robić to z głową.