Goodyear Vector 4Seasons Gen-2 – opona naprawdę całoroczna

Wszyscy wiemy, że jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego, a opony wielosezonowe to tak naprawdę zimówki, które w lecie nadają się najwyżej do wyczekiwania zimy na parkingu o zapewnienia komfortu psychicznego, że gdy nastanie “ten czas”, to nie będzie trzeba stać w kolejce do wulkanizatora.

Sam w tę opinię o oponach całorocznych wierzyłem tak mocno, że nawet nie zadałem sobie trudu, by temat zweryfikować. Dopiero wtedy, gdy przyszło mi głębiej sięgnąć do kieszeni i zakupić komplet opon w niestandardowym rozmiarze na lato, a za parę miesięcy musieć powtórzyć to względem opon na zimę, postanowiłem sprawdzić, czy aby na pewno nie wymyślono już takich opon całorocznych, na których da się przejeździć cały sezon komfortowo i bezpiecznie.

Poszukałem, poczytałem, a od drapania po głowie włosy jakby rzadsze mi się zrobiły. Ale znalazłem. Goodyear Vector 4Seasons Gen-2 – opony całoroczne zgodnie chwalone w testach i równie jednogłośnie wychwalane w opiniach na przeróżnych portalach. Żadne inne opony takich recenzji nie zbierały, więc decyzja musiała zapaść tylko jedna. Kupiłem.

Przejeździłem całe lato, jesień, bezśnieżną zimę i wiosnę. W mrozie na suchym, w zimnie na suchym i mokrym, w cieple na suchym i mokrym, w upale na suchym i mokrym, a do tego po piasku, trawie i w błocie – ale takim naprawdę chamskim błocie, w którym przyczepność staje czymś tak ulotnym, jak świetlny zajączek puszczany lustereczkiem przez żula po kilku dniach odwyku.

Goodyear Vector 4Seasons Gen-2 są genialne!

Na suchym i mokrym asfalcie w każdych temperaturach zachowują się tak samo: pewnie i przewidywalnie. Zdarzyło mi się zerwać trakcję przy przyspieszaniu, szczególnie przy wychodzeniu za zakrętu (np zjazd z ronda), ale kładę to na karb zbyt wąskiego rozmiaru w stosunku do momentu obrotowego silnika. Przy przeciążeniach w odwrotną stronę, tj. przy hamowaniu, nie mam już żadnych zastrzeżeń – jest super!

Na szutrze i piachu nie jeździłem ekstremalnie, więc się nie wypowiem, na jak wiele pozwalają te kapcie. Podobnie jak o śniegu, którego ostatnia zima mocno poskąpiła. Miałem natomiast wiele okazji do jazdy po błocie i mocno rozmokłych trawnikach. Na obydwu podłożach opony spisywały się kapitalnie, bez względu na to, czy ruszałem i jechałem do przodu czy do tyłu. Dla porównania: stojący w tym samym błocie samochód służbowy na oponach dedykowanych na dany sezon nie radził już sobie tak fajnie i co chwilę łapał uślizgi. Podejrzewam, że na śniegu byłoby podobnie, jak na błocie.

Czy te opony mają wady?

Tak. Są głośne, szczególnie latem. Taka jest cena ich uniwersalności. Dla mnie jak najbardziej akceptowalna. Polecam bardzo te opony. O trwałości jeszcze się nie wypowiem, ale po około 14 tysiącach przejechanych kilometrów na dość mocnym i ciężkim samochodzie wyglądają bardzo dobrze i jeszcze sporo “mięcha” mają.

Subskrybcja
Powiadom o
guest

4 komentarzy
Wbudowane komentarze zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
SpeX

Z tego co widzę, to wydali już gen.3

szuman

Wow. Ciekawe, co tam jeszcze poprawili. Wydawało się, że już 2-gen względem poprzedniczki wnosi tyle, że lepiej się już nie da.

SpeX

Ty masz nosa, bo w końcu muszę wymienić zimówki :D Bo stare letnie już poszły na złom. Ale nie jestem przekonany do zakupu całorocznych, szczególności, iż zimówki mają raptem dwie “wiosny”.

SpeX

Ale z drugiej strony, taka opona to prawie zimówka. A przecież wiadomo, iż w teren lepsza zimówka? Więc może do crossovera 4×4 taka będzie najlepsza? Tylko szkoda, iż nie mam gdzie nim pojeździć :/