Postanowienie noworoczne na 2019

Szumański siedział, myślał, myślał i wymyślił. W ostatni dzień 2018 roku powziął postanowienie, że w nowym, 2019 roku, nie będzie robił zdjęć kolorowych. Czarnobiałe tylko.

Różne dziwne postanowienia podejmowałem w poprzednich latach, w niektórych z tych założeń nawet udawało mi się wytrwać, ale czegoś takiego, jak na 2019, to przed laty nawet po pijaku bym nie wymyślił. A tu patrzcie go: na trzeźwo i taki głupi.

Ok, może i nie wytrzymam i dam się porwać czarowi barw jakiejś tęczy albo innemu zachodowi słońca. Ale wiecie co? W tej chwili mam dość fotografii kolorowej. I w ogóle mam dość nowych trendów. Ileż energii człowiek wkłada w to, by za nimi nadążyć, a to wszystko robi tylko po to, aby zaraz (musieć) wypuścić się w kolejny pościg za czymś nowszym. Pojebane to.


Jeden kumpel kupił sobie z 15 lat temu stół w starodawnym stylu. Takim dworskim – nie umiem tego nazwać, nie znam się. Inny kupił najmodniejszy w swoim czasie stół. Zgadnijcie teraz, który z nich wydaje kolejne pieniądze na kolejne stoły, pasujące do nich krzesła i w końcu na resztę mebli – co by się z nowym stołem nie gryzły?

Albo z innej strony. Pierwsze moje odwiedziny u krewnych mojej żony. Piękny, powojenny niemały domek i wnętrza urządzone w pełnej zgodzie z wiekiem i architekturą. Kontemplując przepyszny rosołek nie potrafiłem określić wieku tych mebli: równie dobrze mogłyby mieć 200, 100, 50, 20 lub nawet 5 lat. Wyglądały po prostu zajebiście i ponadczasowo.

Klasyczna fotografia czarno-biała taka właśnie jest, a ja jej takiej właśnie pragnę i taką ją chcę mieć w 2019 roku. I basta. A jeśli jakiś koncert lub dwa zrobię w kolorze, to tylko dlatego, że od lat tak robiłem dla tego właśnie zleceniodawcy.

Mam ten luksus, że żadnych umówionych sesji na przyszły rok nie mam, więc każdy, kto będzie chciał w 2019 roku stanąć przed moim obiektywem, musi zaakceptować fakt, że efekt będzie czarno-biały. I proszę nie kusić mnie do złego :)


Dziś znalazłem chwilkę i dorwałem się do lightrooma. Już kilka dni temu, w któryś dzień świąt, przygotowałem sobie czarno-biały preset dla swoich zdjęć. Taki wyjściowy, który będę sobie modyfikował, rozwijał i który będzie ewoluował razem ze mną.

Odpaliłem dziś tego lightrooma i z biblioteki tegorocznych rawów wybrałem kilka klatek, które w moim mniemaniu nadawały się do konwersji na czernie, biele i szarości. Tak sobie ubzdurałem kiedyś, że nie każde zdjęcie zasługuje na czarno-białe szaty i nadal siedzi mi to w głowie.

W 2019 roku zamierzam każde zdjęcie planować i komponować w taki sposób, aby najpiękniej wyglądało właśnie jako czarno-białe. Światło, cienie, układ jasnych i ciemnych plam… To wszystko ma mieć ręce i nogi, ma być zrobione zgodnie z zamysłem, a nie że wyszło.

Nie mogę się już doczekać 2019 :) Tak bardzo, że chyba już o północy wyjdę z aparatem na jakąś górkę albo dach i porobię fajerwerkom zdjęcia. Oczywiście czarno-białe.

Subskrybcja
Powiadom o
guest

16 komentarzy
Wbudowane komentarze zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
Mirek

Tak więc wielu wspaniałych czarno białych zdjęć życzę! Klasyka to klasyka, za 50 lat nic nie stracą na pięknie, wręcz przeciwnie. Jak ten mebel w starodawnym stylu.

szuman

Że o kredensie akustycznym nie wspomnę ;) Dzięki i wzajemnie!

SpeX

To chociaż monogromatyczne + jeden kolor?

szuman

Masz na myśli np. sephię? Czy tylko pozostawienie w kolorze elementów np. czerwonych (róże itp.)?

SpeX

Dokładnie, monochromatyczne tło i jeden kolor na głównym elemencie np. róża.

Jaworowicz

Tak to jest świetne – takie połączenie starego stylu z “nowoczesnością”. Sam często robię takie zdjęcia, niestety nie zawsze jest fajny obiekt, który można tak sfotografować bez dodatkowej obróbki.

szuman

A to taka obróbka to trochę nie po mojemu. Zatwardziałym purystą jestem. Ale może i tego spróbuję w 2020, w imię sztuki ;)

Kami

Wg mnie takie łączone zdjęcia mają co najmniej jedną wadę – barwny element rzuca się w oczy jako pierwszy i wydaje się być najważniejszy, a kiedy masz zdjęcie bw to musisz zaplanować cały kadr i wszystko jest ważne, ale hierarchia jest budowana za pomocą światła, kontrastu i kompozycji, ciężej jest ukryć ewentualne błędy. W ogóle pozdrawiam, dawno tu nie byłem, od czasów technikum, a trafiłem tu bodajże przez “Nowy dzień”? Lata temu.

szuman

Bardzo miło mi powitać po latach :) Mogę spytać, jak tym razem tutaj trafiłeś?

PAWEŁ

Każdy powód dobry żeby nie postanawiać sobie diety i schudnięcia :-D Wystarczy, że w ogóle nie będziesz robił zdjęć i już masz spełnione postanowienie a bez jedzenia się nie da :-P

szuman

Jeśli chodzi o dietę, to trwam jeszcze w postanowieniu z poprzedniego roku ;)

PAWEŁ

Tak na poważnie to wszystkim życzę pomyślności w tym Nowym Roku i żeby spełniały się Wasze marzenia (i postanowienia) :-)

Obieżyświatka

Ja się nigdy nie mogę zdecydować, czy czarno-białe, czy kolorowe :) Najlepiej obie wersje :)
Dobrego 2019! :)
O.

szuman

To ja ten dylemat mam z głowy, przynajmniej w tym roku :D Wzajemnie! :)

Łukasz z gór

O! Tatry – Szałas na Rusinowej Polanie i jeżeli mnie oczy nie mylą to Cubryna w drodze na MOko! Ostatnie zdjęcie z lustrem nie wiem gdzie ;)

szuman

Ostatnie zdjęcie zrobione zostało w łazience, ale już nie w górach ;)