Windows 10 i Kaspersky Internet Security – nie działa KIS

Za nami 29 lipca 2015 roku. Wiekopomny dzień, w którym swoją premierę miał Windows 10 i tegoż dnia trafił on – w postaci aktualizacji – do użytkowników trzech starszych starszych odsłon “okienek”. Posiadacze Windows 7, Windows8 i Windows 8.1 mogli już pierwszego dnia zaktualizować swoje systemy do najnowszej wersji. W tej grupie znalazłem się też ja; pchany ciekawością i tęsknotą za Menu Start zapisałem się do programu aktualizacji i czym prędzej tejże dokonałem.

Po aktualizacji (bezproblemowa i stosunkowo szybka – na mojej konfiguracji 8 GB RAM 800 MHz, C2D E8400, Radeon HD5570 i WD Caviar z serii Black trwała coś pomiędzy 35-40 minut) od razu zacząłem sprawdzać co ze sprzętu i  oprogramowania działa, a co nie. Od razu rzucił mi się w oczy brak ikony Kaspersky Internet Security w obszarze powiadomień (tzw. trayu).

W Panelu sterowania przy tym pakiecie ochronnym widniała jedynie jego nazwa i wersja – bez informacji o ilości miejsca zajmowanego na dysku. Programu nie było w żadnym menu i na żadnej liście aplikacji, a i ta nowa, ponoć dopracowana, wyszukiwarka systemowa też go nie widziała. KIS po aktualizacji Windowsa stał się jedynie wspomnieniem.

Z poziomu Panelu sterowania odinstalowałem to, co się z KIS ostało. O dziwo odinstalowywanie trwało chwilę; pakiet KIS widocznie nie został w żaden sposób uszkodzony, a jedynie był wyłączony z powodu braku kompatybilności z nowym windowsem. Z pudełka wyjąłem oryginalną płytę i włożyłem ją do napędu, by w taki tradycyjny sposób zainstalować na nowo swojego Kasperskyego. Niestety, instalacji nie udało mi się uskutecznić; instalator poinformował mnie, że nie udało się i że na przeszkodzie może stać infekcja jakimś wirusem, sugerując kilka rozwiązań.

Nic z tych rzeczy jednak; narzędzie Kaspersky Rescue Disc żadnego syfku nie znalazło. Postanowiłem przestać kombinować po omacku i szukać cudu. Ze swojego konta na stronie Kaspersky wysłałem do pomocy technicznej maila z opisem sytuacji i prośbą o pomoc.

Ładnie opisałem sytuację, pozaznaczałem wszystkie opcje (system, wersja, oprogramowanie, wersja, rodzaj problemu i rodzaj rodzaju problemu) i poszło. Odpowiedź nadeszła już po kilkunastu minutach. Zapewne odpowiedział mi automat, ale odpowiedź przysłał mi doskonałą!

Zastosowałem się do instrukcji, a że ta zaprowadziła mnie do pełnego sukcesu, to postanowiłem podzielić się nią z Wami, by szukającym rozwiązania podobnego problemu zaoszczędzić fatygi i czasu.

 

Treść odpowiedzi pomocy technicznej Kaspersku Labs:

Witamy.

Proszę zastosować się do następującej instrukcji:

1. Proszę pobrać plik: http://media.kaspersky.com/utilities/consumerutilities/kavremover.exe
– Kolejno proszę uruchomić system w trybie awaryjnym.

Aby wejść w tryb awaryjny w systemie Windows 10 należy:
– kliknąć kombinację klawiszy “Windows” + “R”.
– następnie proszę wpisać “msconfig” i klknąć “Enter”
– proszę wybrać zakładkę “rozruch”
– proszę zaznaczyć opcję “bezpieczny rozruch”
– Zastosuj > OK
Należy ponownie uruchomić komputer.

2. Następnie uruchomić pobrany plik, z listy wybrać program firmy Kaspersky Lab, który zainstalowany jest w systemie, przepisać kod z obrazka i kliknąć Remove.

3. Po zakończeniu usuwania proszę ponownie uruchomić komputer w trybie normalnym. W tym celu należy:
– kliknąć kombinację klawiszy “Windows” + “R”.
– następnie proszę wpisać “msconfig” i klknąć “Enter”
– proszę wybrać zakładkę “rozruch”
– proszę odznaczyć opcję “bezpieczny rozruch”
– Zastosuj > OK

4. Proszę uruchomić ponownie komputer i ponownie zainstalować program w najnowszej wersji.
– Plik instalacyjny dostępny jest na stronie:
http://www.kaspersky.pl/download.html?s=prod_download

Zastosowałem się do powyższego i wszystko poszło jak z płatka. No, może nieco czasu (ponad pół godziny) straciłem na etapie usuwania pakietu KIS za pomocą narzędzia kavremover.exe, ale cierpliwość opłaciła się. Po wszystkim uruchomiłem Windows 10 normalnie, zainstalowałem Kaspersky Internet Security z najnowszego instalatora (wersja 15.0.2.361) i już wszystko działało jak należy: instalacja, aktywacja i kompletna aktualizacja przebiegły bezproblemowo, ale…

Zapora Systemu Windows musi być wyłączona! Okazało się, że włączona blokuje KIS, uniemożliwiając instalację i pobranie baz danych z serwerów Kaspersky Labs. Zaporę trzeba przed instalacją wyłączyć i olać monity systemu w sprawie jej włączenia. Zapora OFF i niech się instaluje KIS. Na czysto i z najnowszej wersji instalatora.

Powodzenia!

Subskrybcja
Powiadom o
guest

8 komentarzy
Wbudowane komentarze zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
SpeX

Z tego co kojarzę Kaspersky to jeden z tych antywirusów, które potrzebują specjalny program do de-instalacji. Nigdy, nie wiem czemu taki program po prostu nie można od instalować?

Marcin Szumański

To prawda, konkretnie kasremover.exe . Pewnie po to skomplikowali proces odinstalowywania antywirusa, aby utrudnić atakującym jego neutralizację.

Swoją drogą wydaje mi się, że ta reinstalacja antywirusa po aktualizacji z Windows 8.1 do 10 nie byłaby konieczna, gdybym miał zainstalowaną najnowszą wersję Kaspersky. No, ale nie miałem.

Gabi

Czy Kaspersky to faktycznie najlepszy program antywirusowy na rynku?

Ziutoslawa

Bardzo dziękujemy za tę pomoc:) Mąż ze dwie godziny męczył się próbując ponownie zainstalować Kasperskiego i złościł się, że go podkusiła ta aktualizacja windowsa do 10…. Na szczęście udało mi się trafić w wyszukiwarce na pana wpis i BINGO ! :D Prosto, jasno wytłumaczone – super! Dzięki jeszcze raz.

szymon7805

Niestety ta metoda nie działa na postawionym systemie

krisbee

Nawet tym sposobem nie daje rady:-( ale nie poddałem się. puściłem instalkę z płyty. jak zawołał, że jest nowa wersja -dałem pobierz i poszło. drugi dzień się męczyłem.

wj

Walczyłem parę dni żeby zainstalować kapersky Internet sekuryty, na komputerze gdzie 3 lata wcześiej wcześniej był, ale się nie dało nawet zainstalować zapłaconej wersji komercyjnej, czemu z z programami konkurencji nie ma problemu, czyżby to była wina, że z powodu 19 wieku komputerowym w którym tkwi kaspersky lab ???????

Abc...

Najprościej odinstalować , a potem pobrać najnowszą wersję i zainstalować. Po 3 godz. prób różnych porad na forach internetowych tylko to poskutkowało.