Zamień Ekran startowy w Menu start!

Okno startowe w roli menu start
Okno startowe w roli menu start

Wiemy już, że w Windows 8 i 8.1 nie doczekamy się Menu start. Jako posiadacz Windows 8.1 nie jestem z tego powodu szczęśliwy, ale nie znaczy to, że zamknąłem się w kącie razem z komputerem, by ciąć się tam żyletkami i biadolić. Wyszedłem z założenia, że człowiek jest bardzo elastyczny i do wszystkiego jest w stanie się przyzwyczaić, a jeśli coś jest w jakiś sposób konfigurowalne, to czasem prostymi środkami można mocno je odmienić.

Nauczony starszymi wersjami systemu Windows, że kliknięcie ikonki systemu na pasku zadań otworzy mi okienko, w którym znajdę skróty do wybranych bibliotek, Panelu sterowania, przypiętych aplikacji i listy wszystkich zainstalowanych programów wkurzałem się na Ekran startowy. Ilekroć odruchowo kliknąłem w “Menu start”, tylekroć przeklinałem tego, kto wpadł na pomysł zastąpienia go ekranem startowym.

Na cholerę mi te migające widgety i inne bzdety, które ani mnie nie interesują, ani mnie nie zainteresują? Chcę mieć Dokumenty, obrazy, Panel sterowania, aplikacje, które wcześniej przypinałem w Menu start i gdzieś tam link do pełnej listy wszystkich zainstalowanych programów.

Migające kafelki odpiąłem, za nimi wyleciały wszystkie skróty, które mnie nie obchodziły. Zostało nic. Pusto. A nie lubię, gdy jest pusto.

Co by tam przypiąć?

Przypiąłem więc to, co dawniej miałem w Menu start. Skróty do bibliotek (Dokumenty, Obrazy itd), przy czym dorzuciłem kilka własnych folderów, przypiąłem skróty do programów, które wcześniej wisiały mi na stałe w Menu start, przypiąłem skrót do Panelu sterowania i…

od razu inaczej!

Nie tylko przestało być pusto, ale znowu zaczęło być to samo po kliknięciu w logo systemu na pasku! Znowu jednym kliknięciem otwierałem konkretne skróty i miałem dostęp do tego, co tam sobie lubiłem mieć. Teraz to samo, ale nie tak samo. Inaczej trochę, ale już się przyzwyczaiłem i powiem szczerze, że nie tęskno mi już za Menu start.

Może i kursor większy dystans musi pokonać niż dawniej, ale swoboda organizacji skrótów wymiata! Mogę mieć cokolwiek, gdziekolwiek i w różnym rozmiarze. A Menu start? Jak by teraz dali, to nie wiem, czy bym chciał do niego wracać. Naprawdę. Ekran startowy w takim wydaniu, w jakim teraz go mam, jest całkowicie ok.

Nie, nie płacił mi Microsoft za nic -naprawdę polubiłem Ekran startowy :) Podoba Ci się ten pomysł? Enjoy!

Subskrybcja
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Wbudowane komentarze zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
SpeX

A pulpit pusty, czy tylko taka miniatura w W8?

szuman

Miniatura z samą tapetą.