Jesteś muchą czy pszczołą?

Jesteś muchą czy pszczołą?

Leci sobie pszczoła, rozgląda się i myśli: “kwiaty! wszędzie kwiaty! mnóstwo kwiatów!”

Leci sobie mucha, rozgląda się myśli: “gówna! wszędzie gówna! mnóstwa gówna!”

Pszczoła wie, co należy z kwiatami robić. Wie, że trzeba przenieść, zanieść, by rosło nowe: dla niej i dla innych. Nowe kwiaty, różne kwiaty. I miód z nich, tak ceniony, zdrowy i pyszny. A jaka satysfakcja z tego!

Mucha wie, że w świecie gówna musi znaleźć coś dla siebie. Czekać, aż ktoś się zesra, by móc z tego żreć. Lata po świecie za co lepszym gównem, byle się najeść i dalej narzekać na gówniane życie w świecie pełnym otaczającego ją gówna.

A ty? Kim jesteś?

Wśród znajomych mamy wiele pszczół i wiele much. O tym, kto kim jest, nie decyduje jednak status materialny czy społeczny. Mucha lub pszczoła, to mentalność. Są muchy bogatsze od pszczół; są muchy mające tyle, ile nie mieści się nawet w marzeniach niejednej pszczoły. Ale i tak widzą gówna nie doceniając bogactwa ogrodu, w którym żyją. I chodzą, i latają te muchy wypatrując kolejnych gówien, by żreć z nich i myśleć, jaki ten ich świat zasrany.

A pszczoły robią swoje. A nawet, gdy nie robią, to przynajmniej cieszą się kwiatami. Ale zwykle robią: wypatrują te kwiaty i robią z nich pożytek taki, jaki są w stanie zrobić. Tym samym przysługują się wszystkim, w tym także muchom, bo koniec końców dzięki pracy pszczół ma kto tym muchom srać. I nawet mając mniej od much są od nich szczęśliwsze. Bo szczęśliwymi potrafią być.

*Motyw muchy i pszczoły nie jest moim pomysłem. Gdzieś zasłyszałem ten przykład i bardzo mi się spodobał. Tak bardzo, że zapadł głęboko w pamięć i w końcu postanowiłem go nieco rozwinąć tu, na tym blogu.

Subskrybcja
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Wbudowane komentarze zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
Maciek

Z tego co Pan napisał stwierdzam, że jestem pszczołą :D – i się nawet z tego cieszę. Pozdrawiam

Arek

Gdyby nie było much tylko same pszczoły, to świat by był miodem płynący ;)

Jakub Milczarek

Może trochę na przekór, ale cieszę się z istnienia obu grup – dzięki temu mamy większą różnorodność i jest ciekawiej :)

kls-polska

Również nieco przekornie przytoczę niemieckie powiedzenie:
“Milion Much nie może się mylić … Gó*no jest słodkie”

Julita

O ludziach pszczołach i muchach pisał mnich Ewagriusz z Pontu.

Seb

Pszczoły też nie tracą czasu na tłumaczenie muchom, że miód jest lepszy od gówna.