Wystawa zdjęć mojego autorstwa

Plakat wystawy
Plakat wystawy

Wczoraj o godzinie 17:00 w siedzibie Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica otwarto wystawę zdjęć mojego autorstwa “Ekspozycja Historyczno – dydaktyczna przy Górze Śmierci w obiektywie Marcina Szumańskiego”. Na wystawę składa się ponad 70 zdjęć przedstawiających placówkę powstałą u stóp Góry Śmierci, w niemalże tym samym miejscu, w którym w czasie II wojny światowej znajdował się hitlerowski obóz pracy. Miejsce to bardzo mocno naznaczone jest krwią więzionych tu ludzi: życie straciło tu około 15 tysięcy osób (7,5 tys. żydów, 5 tys. Rosjan i około 2,5-3 tys. Polaków).

W celu krzewienia pamięci o dawnym obozie powstała Ekspozycja Historyczno-Dydaktyczna przy Górze Śmierci, która nie tylko zgromadzonymi eksponatami, dokumentami i fotografiami przybliża młodym pokoleniom życie na tych terenach w czasie II wojny światowej, ale robi to też samym wyglądem budynków, wśród których znajduje się barak żołnierzy niemieckich (mieszczący ekspozycję poświęconą wojskowym, w tym oddzielny pokój oficerski i biuro komendanta) i barak więźniów (a w nim m.in. narzędzia pracy, pamiątki pozostałe po więźniach, takie jak ręcznie wykonane szkatułki, rysunki, listy). W obydwu budynkach znajdują się też znakomicie i szczegółowo wykonane makiety.

To wszystko miałem za zadanie sfotografować i już w trakcie realizowania tego zadania padł pomysł zorganizowania wystawy zdjęć. Pomysł ten świetnie wpisał się w ogólną ideę przyświecającą fotografowaniu Ekspozycji, a ideą tą było promowanie placówki u stóp Góry Śmierci i jej okolicy. Dziś mogę zameldować wykonanie zadania :) Zdjęcia są, wiszą, wystawa jest i jej wernisaż za nami.

Serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym w powstanie wystawy. Justynie, która do wszystkiego mnie namówiła i koordynowała przygotowania, Jackowi za nieoceniony wkład pracy w przygotowania i całemu Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica za wszelką pomoc organizacyjną. Ponadto bardzo dziękuję koledze Mirkowi oraz pracownikom Ekspozycji: Justynie, Marzenie i Jackowi za pomoc przy selekcji zdjęć. Ta była bardzo trudna i dlatego zdecydowałem się zaangażować w nią więcej osób, które z różnych perspektyw ocenią zdjęcia i wybiorą ich zdaniem najlepsze. Sam najpewniej faworyzowałbym tylko te najlepsze z technicznego punktu widzenia i te, których wykonanie było najtrudniejsze.

Poniżej zapowiedź wystawy ze strony Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania i kilka zdjęć z wernisażu. Wszystkich zainteresowanych obejrzeniem zdjęć zapraszam do siedziby Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica (Pustków-Osiedle). Wystawę będzie można oglądać do 31 maja w godzinach pracy CKiB.

Wystawa „Ekspozycja Historyczno – dydaktyczna przy Górze Śmierci w obiektywie Marcina Szumańskiego”.

25 kwietnia 2013 r., w ramach obchodów Miesiąca Pamięci Narodowej odbędą się coroczne Uroczystości Patriotyczno – Religijne na Górze Śmierci w Pustkowie. Jest to już wieloletnia lokalna tradycja, by oddać hołd i przywrócić Pamięć o tysiącach więźniów rożnych narodowości przetrzymywanych i represjonowanych w obozach pracy przymusowej w Pustkowie.

Tegorocznym Uroczystościom towarzyszyć będzie ciekawa i oryginalna wystawa fotograficzna –„Ekspozycja historyczno – dydaktyczna przy Górze Śmierci w obiektywie Marcina Szumańskiego”.

Fotograficzne odbicie przeszłości – dziejów obozów pracy przymusowej w Pustkowie i przetrzymywanych w obozach więźniów – przekazane przez pryzmat szczegółowych fotografii eksponatów i dokumentów, zgromadzonych w siedzibie Ekspozycji.

Fotografie wykonane zostały przez Marcina Szumańskiego – uzdolnionego fotografika, przedstawiciela młodego pokolenia artystów, blogera, pasjonata historii, „nie dającego się zaszufladkować w ramach i wymiarze współczesnego świata”.

– Długo by opowiadać historię mojej fascynacji tym miejscem – opowiada sam autor fotografii – Sięga ona pierwszej połowy lat 90 XX w., kiedy jeszcze nie używałem nazw “Obóz w Pustkowie”, “Heidelager” czy “Góra Śmierci”. Dla mnie w tym miejscu zdecydowanie ważniejsza była jego historia, niż nazwa, dlatego zawsze ten obszar nazywałem “Miejscem Hitlerowskich Zbrodni” – czyli dokładnie tak, jak napisano na jednej z przydrożnych tablic. To określenie idealnie pasowało do emocji wywoływanych przez historię terenu dawnego hitlerowskiego obozu. Parę lat temu, w prasie wyczytałem o planach budowy w miejscu obozu specjalnej Ekspozycji (…) Co jakiś czas przyjeżdżałem obejrzeć, jak daleko posunęły się prace od ostatniej mojej wizyty. Robiłem zdjęcia, czasem z kimś rozmawiałem. Pewnego słonecznego dnia – już po otwarciu – przyjechałem obejrzeć ekspozycję. Oczywiście miałem ze sobą aparat i zrobiłem z niego użytek, a wykonane zdjęcia opublikowałem na blogu. Niedługo po tym skontaktowała się ze mną jedna z pracownic placówki z pytaniem o możliwość udostępnienia tych fotografii. (…) Pozostaliśmy w kontakcie, co zaowocowało pomysłem ponownego zrobienia zdjęć, ale już bardziej starannych i przemyślanych. Fotografując miałem okazję poznać historię eksponatów, zobaczyć archiwalne zdjęcia, być w miejscach, po których niedługo być może całkowicie ślad zaginie… 

Marcin Szumański, jak również kurator wystawy fotograficznej Justyna Wnęk z Ekspozycji historyczno dydaktycznej przy Górze Śmierci, mocno liczą na to, że wszystkie fotografie przyczynią się do większego zainteresowania historią dawnego obozu i samą ekspozycją, która powstała po to, aby upamiętnić tragizm tego miejsca – „Miejsca Hitlerowskich Zbrodni”.

 Otwarcie wystawy nastąpi 23 kwietnia o godz. 17:00 w siedzibie Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica. Wystawę będzie można do 31 maja.

Plakat wystawy
Plakat wystawy
Jakąś godzinę przed otwarciem wystawy
Jakąś godzinę przed otwarciem wystawy
Subskrybcja
Powiadom o
guest

17 komentarzy
Wbudowane komentarze zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
Biter

Gratulować! Trzeba Ci przyznać że bardzo szybko sie rozwijasz jako fotograf.

p.s. Szkoda że przemowy w formie video nie nagrałeś :)

szuman

@[b]Biter[/b], Dzięki! Gdybym miał video z “przemowy”, to przynajmniej sam wiedziałbym, co tam dokładnie gadałem ;) Byłem po zarwanej nocce i ledwo na nogach stałem, ale coś tam z siebie wydusiłem :) Krótko opowiedziałem o moim zainteresowaniu tematem dawnego obozu pracy, coś o kulisach powstawania zdjęć było, no i podziękowania dla tych, co pomogli przy wystawie i przybyłym za przybycie i chyba tyle :) W planach był jakiś żarcik, ale w takiej formie, w jakiej byłem, wypadłbym z tym jak Karol w Familiadzie :D

Biter

Znam ten stan, często tak jest przed jakimś wydarzeniem że trzeba jednak coś tam na ostatnią chwile porobić, nocka z głowy a potem zombie mode.
Gratulacje raz jeszcze, zazdroszczę :)

szuman

Heh, akurat bezsenność spowodowana była “meksykiem” na osiedlu :) A że to była pierwsza bardzo ciepła noc tej wiosny, to spałem (a właściwie próbowałem spać) przy otwartym oknie, bo przy zamkniętym duchota. Samym wernisażem zbytnio się nie emocjonowałem, bo wiedziałem, że będzie bardzo kameralnie, sami najbliżsi, więc nie ma się czym stresować. Co innego było dwa dni później: uroczystości, setki ludzi, mnóstwo vipów. Ale tremę, o jakiej piszesz, doskonale znam :) Czasem jeszcze mi się ona włącza przed jakimś ważnym fotografowaniem, gdy niepotrzebnie zaczynam do poduszki rozmyślać o zdjęciach, jakie mam zrobić, układając w głowie różne detale, zamiast myśleć o… Czytaj więcej »

Julka

Gratuluje sukcesu :) Mi jeszcze daleko do takich zdjęć. Jednak moim marzeniem jest móc w przyszłości pokazać swoje zdjęcia na szeroką skalę. Ale do tego jeszcze dużo czasu i wiele pracy mnie czeka. Życzę dalszych sukcesów :)

Kaszuby

Gratuluje, zdjęcia są naprawdę wspaniałe.

Fotograf Poznań

Podziwiam i jestem pod dużym wrażeniem. Powodzenia w dalszym fotografowaniu :)

fotografia ciążowa

Ciekawa strona. Gratuluje wystaw! Zapraszam na moją witrynę. Również fotografuję. Może się coś spodoba. Jako fotograf trzeba być elastycznym. http://www.rafalmizerny.pl

Poznań

Podziwiam osoby o zdolnościach fotograficznych. Moje uznanie

Anita

uhuhuhu pozazdrościć wyników!

Jaro

To jest coś, to już pasja i ogromny talent, życzę dalszych sukcesów, pozdr.

słuchawki nauszne beats

zdjęcia są naprawdę wspaniałe.

Fotograf

Wystawa zdjęć własnego autorstwa to moje marzenie :) gratuluję sukcesu!

Sebastian

Gratulacje ! świetne zdajecie.

Seboo

Hej, a czy pojawi się post na wzór tego? http://dekoracje.biz.pl/jak-dobrac-rame-do-zdjecia-lub-obrazu/ Chodzi mi o przykłady fajnego dobierania obramowań do zdjęć :)

wczasy rodzinne na kaszubach

Fany blog:) pozdrawiam

kaszuby-domek.pl

Przepiękne zdjęcia.