Logo PZPN zamiast godła? Nie krytykuj, ale ciesz się!

Zawrzało wokół nowych strojów piłkarskiej reprezentacji Polski. Zawrzało, bowiem w miejscu orła – symbolu narodowego – pojawiło się logo Polskiego Związku Piłki Nożnej. Zewsząd posypała się krytyka pod adresem PZPN-u i wszystkich tych, którzy pomysłu z logiem bronili.

Wiecie, z jakiej strony krytyka usunięcia godła była najmocniejsza? Najmocniej krytykowali i krytykują ci, którzy powinni się z tego cieszyć! Właśnie tak! Zamiast krytykować powinni to oblać porządnie i oblewać jeszcze, choćby do samego końca długiego weekendu. Dlaczego?

Nowe koszulki piłkarskiej reprezentacji z logiem PZPN
Nowe koszulki piłkarskiej reprezentacji z logiem PZPN (zdjęcie zakosiłem MMWarszawa.pl – kliknij na fotę, aby przejść do galerii))

Dlatego, że ci, których temat loga PZPN-u najbardziej zbulwersował, zwykle byli i są przeciwni naturalizowaniu zagranicznych piłkarzy i wcielaniu ich do polskiej kadry. Więc niech się cieszą, bo ci „niby Polacy” nie będą teraz kalać godła Polski. Piłkarze nie zasługujący na miano “Polaka” nie będą grali, jako Polacy (któremi wszak nie są), lecz będą kopać dla reprezentacji PZPN – jak od dłuższego czasu określano zbieraninę piłkarzy polskich i zaciężnych. Kopacze z logiem na piersi nie będą reprezentować naszego kraju, ale związek piłkarski. Federację, która jest jednostką biznesową (wprowadzenie loga, to zabieg marketingowy, a zabiegi marketingowe stosuje się dla zysku, a zysk jest celem w biznesie, a ten jest uprawiany przez…).

Skoro reprezentacja Polski z importowanymi zawodnikami w składzie przestała być reprezentacją Polski, to po kiego im polskie godło? Nie zasługują na nie! I nie mają już go! Więc po co ten cały bulwers?

Inną kwestią jest to, że dawniej honorem była gra z orzełkiem na piersi. Ostatnio, natomiast, coraz częściej się mówiło, że piłkarzom na reprezentacji nie zależy, bo bardziej opłaca im się gra w klubach i na nią stawiają, a brakiem chęci do gry hańbią godło. Więc i ten problem rozwiązany! Nikt już nie zagra z godłem na sercu pod przymusem lub z czystej chęci osobistego zysku.

Nie ma tego złego, ale sam, z ręką na sercu przyznaję, że chciałbym takiej pełnowartościowej reprezentacji NARODOWEJ, złożonej z samych rodaków (od zawodników po cały sztab trenerski, menedżerski, medyczny itd.). Takiej drużyny, która grałaby dla nas i za nas i aby każdy znów mógł się z nią identyfikować jak dawniej. Jak chociażby wtedy, kiedy pod wodzą Pawła Janasa zdobywaliśmy srebro na Igrzyskach Olimpijskich. Może, kiedyś…

PS. Fajnie słuchało się „hymnu PZPN” podczas transmisji z meczu Polska – Włochy ;)

Subskrybcja
Powiadom o
guest

19 komentarzy
Wbudowane komentarze zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
przemo

Z tymi koszulkami to dla mnie dziwna sprawa. Jakkolwiek zwykle nie utożsamiam się z wszelkimi przejawami narodowościowej retoryki, godłami, flagami, hymnami, to jednak nasze ładne godło na piłkarskich koszulkach było rodzajem tradycji, przypominającej o dawnych świetnych latach kadry.

Teraz godła nie ma, a jest logo PZPN. No ale jeśli piłkarze swoją grą mieliby ośmieszać godło polski, to może już lepiej żeby zamiast niego reprezentowali PZPN.

rochos

Trzy rzeczy trzeba by zrobić, aby wrócić do dawnych tradycji i polskości kadry:
1. Wywalić obcokrajowców
2. Rozwiązać PZPN
3. Przywrócić orzełka

Protesty kibiców nic nie dadzą, bo PZPN od dawna w twarz im się śmieje. Tu by trzeba kogoś z władzą a dzisiejszy dzień jedyna nadzieja jest w Janie Tomaszewskim.

Arek

Co fakt, to fakt. Błędem było naturalizowanie Emanuela Olisadebe, bo od niego tak naprawdę zaczęło się robienie drużyny zaciężnej z reprezentacji narodowej. Chyba decydenci za bardzo zapatrzeni są w naszych zachodnich sąsiadów…

leddy

Masz ciekawe i całkiem słuszne podejście do sprawy. Dokładnie – nasza reprezentacja tak na prawdę już przestaje być “reprezentacją” a zaczyna przypominać jakiś produkt biznesowy. Jednak szczerze powiem, że gdybym grał w reprezentacji to wolałbym grać z godłem na piersi niż z jakimś logiem PZPN i przy okazji słuchać głośnego hymnu tejże organizacji na trybunach ;)

manaro

Koszulki fajne tylko przegieli z tym logo pzpnu zamiast orzełka. Jak dla mnie którys z naszych kopaczy powinien miec jaja i powiedzieć że nie będzie grał w takich koszulkach wtedy by sie wrzawa zrobiła i może by coś z tym zrobili. Niestety euro coraz bliżej i zaden z piłkarzy nie weźmie głosu w tej sprawie tylko będą chwalić pomysł. Ale już niedługo i zagramy 3 kompromitujące mecze na Euro to moze wypie…. Lato z pozostałymi dziadami z pzpnu :)

SpeX

A czytałeś, o tym iż gdzieś chyba na Ukrainie. Jakiś klub ma identyczne koszulki?

Śledziu

@Spex Spartak Moskwa ma takie same stroje ale wydaje mi się, że fason jest w kwestii producenta czyli Nike. Poprostu taka firma jak Nike wypuszcza jakiś tam model np. koszulek i kazdy klub albo federacja może sobie ja zakupić w swoich barwach i z dowolnymi nadrukami takimi jak: loga klubów, federacji, sponsorzy, nazwiska piłkarzy. Nie wydaje mi się, żeby PZPN wykupił jakąś wyłaczność na te koszulki, bo Spartak miał je wczesniej ;)

pik

Nie spojrzałem na tą sprawę z tej strony. Zastanawia mnie co PZPN chciał osiągnąć umieszczając swoje logo zamiast orła. Faktycznie teraz wygląda na to, że piłkarze będą grać nie dla Polski, ale dla PZPNu :/

Joanna

Polscy piłkarze od zawsze grali z “orzełkiem” na piersi, to okazywało ich siłę i wiarę w patriotyzm. Uważam, że wykluczenie takiej naszywki z koszulek piłkarzy to totalny absurd i wstyd! Dodatkowy szum w mediach robi również z naszego narodu pośmiewisko! Chociaż to nawet nie dziwi… większość Polaków są zawistni, cwani i zawsze uważają, że wszystko robią najlepiej a “rządzący” (inaczej nie da się tego ująć) naszym krajem to stuprocentowi przysłowiowi psy ogrodników! To przykre…

Konrad

No i proszę. Orzełek ma ponoć powrócić na koszulki. Nie można było tak od razu? Jak już chcieli to swoje logo to mogli je gdzieś dodać zamiast usuwać orzełka. Mam wrażenie, że to było typowe zagranie – test jak takie posunięcie zostanie przyjęte. Oczywiście logo PZPN też zostanie, jeszcze tylko będą pewnie żonglować miejscówką na koszulkach.

biggy

To był bardzo głupi i bezmyślny ruch PZPNU, nie dość, że usunęli symbol narodowy z koszulki reprezentacji to jeszcze zastąpili go swoim logiem. Jak wiemy PZPN i tak nie cieszy się dobrą opinią pośród Polskich kibiców (co zresztą można usłyszeć na meczach z trybun) i w dodatku teraz jeszcze pogorszyli sobie opinie.

Mariusz

Posłowie już szykują ustawę o obowiązku zamieszczenia orła na koszulkach więc jak nawet szanowny PZPN nie będzie chciał tego zmienić to się ich zmusi do tego. Całe to zamieszanie niezrozumiałe i psujące wizerunek polskiej piłki.

userek

Ja powiem tak. Skoro nie ma godła, to po co w ogóle koszulki w barwach narodowych? Strzelmy je sobie na czarno i już.

Błażej

Na szczęście wszystko dobrze się skończyło:)

Robert

A słyszeliście jak ostatnio Smuda na gali “Piłki Nożnej” narzekał, że wszystko co jest robione wokół kadry to źle? Czyżby starał się delikatnie bronić swoich pracodawców z PZPN?

Denis

Masz rację z tymi koszulkami. Logo PZPN rzeczywiście wystarczyło gdy grają tam obcokrajowcy.

Ulotki

Ja uważam że jeśli każda drużyna gra z barwach swojego kraju i ze swoim godłem to dlaczego my mamy się wyróżniać? Nie dociera to do mnie.

ja oszczędzam na lokatach

Przy obecnym poziomie gry naszej reprezentacji uważam, że śmieszne jest wydawanie grubych milionów na utrzymanie PZPN.

Pisemna

Wszystko sciema, proponuje dzisiejszy artykuł na weszlo odnosnie tzw. tasm prawdy. Mozna sie sporo dowiedziec na temat Panow Lato i Krieciny