Po co papugom obcinają ogony?

Rodzice moi kupili sobie papugę „nimfę”. Samczyka, jak stwierdził ich znajomy pasjonat kolorowego ptactwa domowego. W sklepie zoologicznym nie wiedzieli, czy to „on” czy „ona”, bo za młoda sztuka, a u nimf cechy płciowe uwidaczniają się dość późno.

Jak określić płeć nimfy?

Według tego znajomego hodowcy ptaszków domowych, płeć u tych papug (nimf) można stwierdzić na podstawie „policzków”, które te posiadają. U samców są one większe i w znacznie bardziej intensywnym kolorze, natomiast u samic są mniejsze i bledsze, takie raczej „symboliczne”. Na ile ten sposób jest właściwy? Tego nie wiem, ale jeśli facet ptactwem zajmuje się z pasji i bez wahania stwierdził płeć, nie mając nawet porównania do innych papug-nimf, to coś jednak musi w tym być.

Po co nimfom obcina się ogon?

Tak, tak, obcina się. Nikt obciętych piór nie zauważył do czasu, kiedy papuga rodziców postanowiła opuścić klatkę i polatać sobie po mieszkaniu. Porozbijała się o ściany, meble i inne napotkane na linii lotu przedmiotu, gubiąc przy tym mnóstwo piór – w tym także ogon.

Wśród pozbieranych z podłogi piór znalazło się kilka uciętych – dokładnie takich, jak to przykładowe na poniższym zdjęciu:

Obcięte pióro z ogona papugi nimfy
Obcięte pióro vs. zapałka

Pióra te obcięto jeszcze przed zakupem ptaka w sklepie zoologicznym. Kto ten ogon uciął? Sklep, hurtownik, importer, łapacz? Po co ogon uciął? Aby ptaszek mniej miejsca zajmował, czy aby ptaszek miał problemy z lataniem?

Bo, że latać bez ogona się nie da, tłumaczyć chyba nikomu nie trzeba. I nie dziwota, że nimfa nie potrafiła latać i taranowała wszystko, co znalazło się na jej drodze, skoro miała uszkodzone stery i układ hamulcowy. Z takimi wypierdkami, zamiast porządnego wachlarza w kuprze, nie polata. Okej, żadna papuga pierwszych wypadów poza klatkę nie może zaliczyć do zbyt udanych, ale latać bez żadnej kontroli? Chyba pan nimfa sam był zdziwiony swoją nieporadnością. Ale jak niby miał sobie radzić, skoro praktycznie nie miał ogona? Dobrze, że te ucięte pióra pogubił. Teraz przynajmniej ma miejsce na nowe :)

Subskrybcja
Powiadom o
guest

8 komentarzy
Wbudowane komentarze zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
SpeX

Rozumiem iż czekasz na odpowiedź czemu papugą odcinają ogon?

Może po to, by w czasie transportu nie uciekły?

szuman

Ucieczki to nie udaremni, bo bez ogona też taki papug potrafi latać, tyle tylko, że ma poważne problemy z kontrolowaniem lotu (sterowanie kierunkiem i prędkością). Innymi słowy: z obciętym ogonem leci, ale “na pałę”, przed siebie. Chodziło mi po głowie, że może chodzić o zmniejszenie rozmiarów ptaka: pozbawiając go ogona całkowita długość papugi spada o około połowę, czyli taki ptak zmieści się do znacznie mniejszego pudełka, a to w jakimś stopniu wpływa na koszty transportu (więcej sztuk za jednym razem). Ale kto wie, czy może nie chodzi o inne kwestie, np. związane z pobytem wielu papug w jednej dużej klatce.… Czytaj więcej »

presto

podobno świniom obcina się ogon żeby się nie podgryzały na wzajem ,to może papugą się obcina, żeby się nie poddziobywały :P

krone

Nie mam pojęcia po co ucinają im te ogony, ale wydaje mi się to totalnie idiotyczne. Po co szpecić ładnego ptaka ? Dziwne.

Mariusz

[b]@szuman: [/b] Wydaje mi się, że jesteś blisko. Transportuje się je na pewno w małych klatkach,a ze mają długie ogony to na pewno by się im je łamały pióra w nim. No i potem jakby wyglądał taka papug wystawiony na sprzedaż w sklepie zoologicznym? A co do przycinania (ale lotek) to są chyba dwie szkoły. Jedni w ogóle nie przycinają, a drudzy tylko pierwsze 6 lub u starszych 10 lotek w skrzydłach (i to w piórach w których nie ma naczyń krwionośnych). Oczywiście papug taki dalej może latać, ale ma ograniczone możliwości lotu wznoszącego. Po drugie to, że czuje się… Czytaj więcej »

manaro

A Ja tak z innej beczki, Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin ! :) Pozdrawiam

szuman

@[b]Mariusz[/b], to by się zgadzało! Po tym, jak stracił ogon, sprawiał wrażenie, jakby zamknął się w sobie. Zaprzestał porannych śpiewów, stał się bardziej zamulony – rodzice zastanawiali się nawet, czy nie rozchorował się przez to. Ale już mu nowe pióra odrastają, a papug wraca do “formy psychicznej” ;)

@[b]Manaro[/b], dzięki! :)

basia

Głupota totalna popatrz na to pióro , weź nożyczki i obetnij jakiekolwiek wtedy się zastanów czy na pewno ono jest obcięte…