Podgląd RAW w powłoce Windows Vista i 7

Od dawna marzyła mi się opcja podglądu RAW-ów bez konieczności otwierania ich w wywoływarkach. Dziś mogę powiedzieć „nareszcie!”, bowiem dobry wujek Microsoft poszedł tropem oczekiwań fotografów i sklecił kodek, który pozwala oglądać surowe zdjęcia tak samo, jak wszystkie inne, popularne pliki graficzne. Jest Picassa, ale nie mam zaufania do tego wynalazku (chodzi o prywatność).

Po zainstalowaniu kodeków by Microsoft, w folderach z włączonym widokiem miniatur (obojętny rozmiar) tworzone są miniatury przedstawiające zdjęcie schowane w RAW-ach. Przy nazwach plików widnieje ich rozszerzenie, które ukrywane jest, gdy ów typ pliku skojarzony zostanie z systemową przeglądarką zdjęć i obrazów.

Podgląd RAW-ów w folderze Windows Vista i 7
Podgląd RAW-ów w folderze – pierwsze cztery to RAW-y z Canona 5D MarkII, które nie są skojarzone z przeglądarką systemową (widać rozszerzenie pliku)

RAW-y można przeglądać w domyślnej przeglądarce zdjęć jak zwykłe zdjęcia, co mnie cholernie cieszy: w dużym rozmiarze łatwo mogę ocenić jakość zdjęcia (celność ostrości, ewentualne poruszenia, no i to, co się utrwaliło w kadrze).

Brawo Microsoft! Polecam ten dodatek wszystkim, którzy pracują z cyfrowymi negatywami. Paczkę kodeków obsługującą 120 modeli aparatów (lista wspieranych na stronie pobierania) znajdziecie TUTAJ.

Subskrybcja
Powiadom o
guest

6 komentarzy
Wbudowane komentarze zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
grex

Super. Na to czekałem , aż odinstaluję tą Picasę xD

Damian

Świetna wiadomość! Też brakowało mi takiej opcji, a przewalanie zdjęć w aparacie albo w LR było męczące. Brawo MS, trzeba przyznać że wzieli się do roboty :-)

forest

DNG jak nie widział tak nie widzi :) W sumie mała strata bo przyzwyczaiłem się do idei Lightrooma.

Krzysiek Gawlik

Oprócz podglądu pojawiły się też dodatkowe informacje wyświetlane w okienkach na temat ekspozycji (iso. przysłona, czas). Good job M$ :)

WNCREATION

Świetnie. Dzięki za informację.

Antoni

Świetne, dzięki!