Google zamyka Google Video. Zostanie wyszukiwarka

Google VideoStało się to, czego od dawna można się było spodziewać. Google ostatecznie zamyka swój serwis udostępniania materiałów video, który w pełni funkcjonalny był do momentu przejęcia przez Google serwisu YouTube.

Gdy już YT przeszło w łapy Google, w autorskim videoserwisie speca od wyszukiwania wyłączono możliwość publikowania nowych filmów video. Jako jeden z wielu użytkowników Google Video zostałem o tym fakcie poinformowany: zasugerowano mi wtedy korzystanie z YouTube, zapewniając przy tym, iż dotychczas zgromadzone w GV filmy są bezpieczne i nic nie zagraża ich dostępności. Przynajmniej na tamtą chwilę.

Wczoraj otrzymałem podobnego maila, tym razem informującego o całkowitym zamknięciu Google Video. Oto treść wiadomości:

Drogi użytkowniku Google Video!

Pod koniec tego miesiąca zostanie wyłączona możliwość odtwarzania materiałów wideo udostępnianych w serwisie Google Video. Już od maja 2009 r. nie jest możliwe przesyłanie nowych materiałów do Google Video, a teraz przechodzimy do usuwania nadal udostępnianych w serwisie treści. Zawsze twierdziliśmy, że najważniejszym atutem serwisu Google Video jest możliwość wyszukiwania filmów z całego internetu, niezależnie od tego, gdzie są one faktycznie udostępniane. Obecny proces pozwoli nam się skoncentrować na dalszym udoskonalaniu tych technologii, aby mogli z nich korzystać wyszukujący z całego świata.

29 kwietnia 2011 r. zostanie wyłączona możliwość odtwarzania filmów przesłanych do serwisu Google Video. Do strony statusu filmów wideo dodaliśmy przycisk „Pobierz”, aby umożliwić użytkownikom pobranie wszelkich materiałów, które chcą zachować. Jeśli nie chcesz pobierać przesłanych przez siebie materiałów, nie musisz podejmować żadnych działań. (Funkcja pobierania zostanie wyłączona 13 maja 2011 r.).

Wszystkich, którzy jeszcze tego nie zrobili, zachęcamy do przeniesienia materiałów do serwisu YouTube. YouTube oferuje wiele opcji udostępniania filmów, w tym możliwość udostępniania filmów jako prywatnych lub niepublicznych. Aby dowiedzieć się więcej, przejdź tutaj.

Oto jak pobrać swoje filmy:

   1. Przejdź do strony stanu filmów wideo.
   2. Aby pobrać film na komputer, kliknij link

Pobierz film

   wideo, znajdujący się na prawo od filmu, w kolumnie

Działania

  .

Po pobraniu filmu obok linku „Pobierz film wideo” pojawi się komunikat „Już pobrano”.

Jeśli masz w serwisie Google Video wiele filmów, dotarcie do nich wszystkich może wymagać przechodzenia na kolejne strony za pomocą elementów sterujących w prawym dolnym rogu.

Uwaga: opcja pobierania będzie dostępna do 13 maja 2011 r.

Dziękujemy za używanie serwisu Google Video.

Z poważaniem
Zespół Google Video

Podsumowując: Google Video ma się stać tylko i wyłącznie wyszukiwarką video. Do 29 kwietnia filmy będzie można oglądać w tym serwisie, a dwa tygodnie później stracę możliwość ściągnięcia ich na dysk. Yhm.

Czyli do przeniesienia na YouTube mam dwa filmy: krótką videoprezentację świeżo wydanego środowiska graficznego KDE4 oraz filmik z imprezy sylwestrowej 2007/2008. Zgrałem już swoje filmiki z Google Video, by porównać ich jakość z oryginałami, jakie zachowałem sobie na dysku. Tak, jak przewidywałem: jakość backupów gorsza, niż oryginałów. Zwykłe, przetworzone .flv, zamiast wgrywanych wmv/avi.

Staram się sobie przypomnieć powód, dla którego przed laty sięgnąłem po Google Video, zamiast pójść prosto do YouTube. Powodem były bodajże limity na YT, które nie obowiązywały w GV. Jeśli mnie pamięć nie myli, to w YouTube nie można było umieszczać plików ważących więcej, niż 10 MB, a w Google Video taka granica nie istniała. Tak mi się przynajmniej wydaje – jeśli ktoś lepiej pamięta, jak było w latach 2007-2008, niechaj mnie poprawi :)

Wkrótce zaktualizuję wpisy o KDE4 i Sylwestrze 2007/2008, podmieniając w nich playery Google Video na te z Youtube. O tym fakcie powiadomią Was czytniki RSS, bowiem odświeżanie wpisów starszych, niż 10 ostatnich, skutkuje pojawieniem się takiego wpisu w feedzie – jako nowość. Ma to swoje wady i zalety.

Subskrybcja
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Wbudowane komentarze zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
Jurgi

Szkoda, że nie załatwili tego poprzez przeniesienie filmów na życzenie użytkownika na wskazane przez niego konto na YT.Również osadzone playery można by przekierować, żadne wielkie mecyje.

SpeX

Oprócz tego GV vs YT, różniły się też max czasem materiału. W google nie było limitu, YT miał 10min.

PS. A nie możesz zaktualizować wpisów z poziomu mysqla?

PSS. Coś ci się przytkał rss z komentarzami. Od dwóch dni nie mam, info o nowych komentarzach.

figo

Witam! Orientuje się ktoś, czy po uploadzie na YT filmów ściągniętych z GV są jakieś straty jakości???

I jeszcze jedno pytanko:
Jak wydłużyć limit czasu na YT? Limit jest 10 minut ale widziałem, że niektórzy mają dłuższe filmy (nawet ponad godzinne).

Z góry dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam

Biter

No i czas najwyższy bo bez sensu było to dublowanie i przeplatanie sie serwisów, zwłaszcza GV wsparcia nie miało już od dawna żadnego a YT pod każdym względem bije je na głowę. Na miejscu google zrobiłbym to o wiele szybciej bo tylko niepotrzebne niemałe koszta to generowało.

Biter

Figo:

“Wszyscy użytkownicy mogą przesyłać filmy o długości nieprzekraczającej 15 minut.

Użytkownicy, którzy początkowo mieli konto reżysera, mogli kiedyś przesyłać dłuższe materiały. Użytkownicy ze starymi kontami reżyserów zachowali tę możliwość, więc od czasu do czasu możesz napotkać filmy dłuższe niż 15 minut, które pochodzą od zwykłych przesyłających (niebiorących udziału w programie partnerskim). Posiadanie konta reżysera nie umożliwia już przesyłania filmów dłuższych niż 15 minut.”

SpeX

Biter, nie. Jak masz dobry kanał, to YT może ci dać możliwość uploadu dłuższych materiałów.

Przykładowo, ostatnio taki bonus dostał http://www.youtube.com/user/MinecraftPL

Śledziu

Bez sensu ten limit długości na YT. 15 minut to jest nic i powinni chociaż podwoić ten limit do 30 minut, żeby twórcy krótkometrażówek nie musieli dzielić swoich filmów na połówki. Chyba nie o transfer chodzi skoro nie żałują go najlepszym.

Co do likwidacji Google Video to szkoda. Mogli by zostawić te filmy co są a przynajmniej które np. w ciągu ostatnich 30 dniach były odtwarzane. Np. seriale mogę an Google Video oglądać praktycznie w całości a na YT wiadomo. Jak nie usunięte na czyjeś rzadanie to niedostępne w moim kraju itp ;]

szuman

@[b]Jurgi[/b], myślę, że jeśli wszyscy użytkownicy Google Video mieliby pozakładane konta w YouTube, to takie automatyczne przeniesienie filmów byłoby bardziej możliwe. A tak nie nie jest, a niektórzy nawet nie mają kont w GMail skojarzonych z kontem w YouTube. @[b]SpeX[/b], a myślisz, że mi się chce grzebać w bazie, skoro mogę “po bożemu” załatwić aktualizację przez panel bloga? ;) Jak będę miał więcej wpisów do odświeżenia, to wtedy zrobię update przez phpMyAdmin. @[b]figo[/b], avi, wmv itp. tracą na jakości, bo są przetwarzane to formatu flv. Jeśli wyślesz film od razu w takim formacie, wtedy nie powinno być strat. Ale nie… Czytaj więcej »

specjalista

Powinni bez zapowiedzi usunąć cały serwis razem z filmami które są beznadziejnie zmątowane i nie da się tego oglądać. Chyba tylko autorą dają frajde ale odszkodowanie należało by się karzdemu kto by przez przypadek jakiś włączył. No i teraz będzie wysyp dziadostwa na Yutube :/

sklep

Nie mogą tego zrobić. Za dużo użytkowników z tego korzysta. Nawet firmy reklamowe i wiele innych.