Spis ludności? Spisz się sam - przez internet!

Spis ludności? Spisz się sam - przez internet!

GUS - Główny Urząd StatystycznyDziś rusza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011. Spisać się trzeba – to nasz narodowy obowiązek powszechny. Słyszałem w radio, że choć sama akcja rusza dzisiaj, to rachmistrzowie w teren wyruszą dopiero za tydzień, albo dwa. Dla mnie to bez różnicy, bo ja już się spisałem.

Po to technika prze do przodu, po to urzędy starają się za nią nadążać i po to ją wykorzystują, aby ułatwić życie obywatelom, a przy okazji i sobie. W praktyce udaje się to raz lepiej, a raz gorzej: niemniej jednak elektroniczne PIT-y wymiatają. Główny Urząd Statystyczny nie chciał być gorszy i wprowadził możliwość samodzielnego spisania się. Świetne posunięcie! Dzięki temu mogę spisać się bez stresu i użerania z rachmistrzami. I mogę to zrobić sam.

I jak mi jakiś do drzwi zapuka, to nie będę się musiał zastanawiać, czy to rachmistrz, czy podróbka – identyfikatory są marnie zabezpieczone (żeby nie powiedzieć: wcale). „Nie, dziękuję, ja już się spisałem, do widzenia”. Choć teoretycznie nie powinni przyłazić, skoro mój formularz już dostali.

Jak się spisać samodzielnie?

  • Potrzebowałem: PESEL i NIP lub miejsce urodzenia i nazwisko panieńskie matki
  • Czas trwania: 3 minuty.
  • Link do samospisu: http://form.spis.gov.pl

A teraz przedstawię krok po kroku proces samospisywania się na medal. To nic trudnego i każdy sobie z tym poradzi, ale może skorzystają ci, którzy nie czują się pewnie podczas wypełniania urzędowych formularzy on-line. Zaczynamy!

GUS - spis ludności - strona główna formularza
Na stronie http://form.spis.gov.pl kliknąłem w zaznaczony strzałką link – przeniosłem się do formularza, w którym podałem garść informacji potrzebnych do zweryfikowania mojej tożsamości.
Formularz identyfikacyjny narodowego spisu ludności i mieszkań
Formularz wypełniłem niezbędnymi danymi. Hasło musiało spełniać wszystkie wymagania (ilość i rodzaj znaków). Numerów telefonów nie podawałem, no bo i nie są wymagane. Hasło wpisałem z uwzględnieniem dużych znaków – chyba z przyzwyczajenia do phpBB2 :) Po wypełnieniu kliknąłem „Zaloguj” i… zalogowało mnie.
Po pomyślnej weryfikacji/identyfikacji pojawiają się prawidłowe dane: imię, nazwisko, adres
Po zalogowaniu zobaczyłem stronę formularza, którego pola czekały już na mnie wypełnione. Oznaczało to ni mniej, ni więcej, iż weryfikacja przebiegła pomyślnie i ja to naprawdę ja. Stwierdziwszy, że wszystko się zgadza (jeśli nie, można poprawić), kliknąłem „Dalej”.
Trzeba potwierdzić poprawność automatycznie uzyskanych informacji
Efekt znany z galerii Lightbox: przyciemnienie tła, by na środku wyświetlić nieprzyciemniony prostokącik. Wyskakujące okienko chciało tylko, abym potwierdził swoje dane. To pewnie na wypadek, gdyby ktoś wcześniej odruchowo kliknął „Dalej”, nie sprawdzając swoich danych i próbując kontynuować z informacjami nieprawidłowymi.
Krótkie pytanie o stałe miejsce zamieszkania
Krótkie i proste pytanie. Tak krótkie i proste, że się zakręciłem i musiałem drugi raz przeczytać :) Zaznaczyłem właściwe pole i „Dalej”.
Spis ludności i mieszkań 2011 - ankieta on-line
Jak ankieta, to ankieta. Zaznaczyłem właściwe pola i ponownie kliknąłem „Dalej”
Pytanie o nieletnich współlokatorów
Nie posiadam nieletnich współlokatorów, a tym bardziej własnych dzieci, dlatego nie powiem Wam, co byłoby dalej, gdybym zaznaczył “Tak”. Kliknąłem „Dalej”.
Podziękowanie za udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2011
OK. Wylogowałem się i ujrzałem formularz logowania. Zalogowałem się ponownie i zobaczyłem wypełniony przed momentem formularz Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2011.

Szybko, łatwo i przyjemnie. I z głowy.

Subskrybcja
Powiadom o
guest
19 komentarzy
Wbudowane komentarze zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
Marcin Wolski

Kurcze, zawiodłem się. Myślałem, że będzie więcej pytań. :)

Jurgi

Ano jakiś wątły ten spis. Wydawało mi się, że mieli też pytać i wyznanie? A kit z nimi.

Niestety, logowanie absolutni wymagało NIP-u, alternatywna metoda nie działała.

Halszczak

@Jurgi – wątły??? Cholera jak zaczęło pytać o małżonków, ilości dzieci, rodziców emerytów tudzież inne takie to sobie odpuściłem, bo z datami to ja na bakier jestem.
Dodatkowo ja żem jest ziemski posiadacz, a samo to dosyć mocno rozbudowywuje formularz.

Śledziu

jeszcze wczoraj zastanawiałem się czy muszę być w domu czy wystarczy ktoś z domowników i jak to się rachmistrzem umówić :p

shad

wie ktoś dlaczego nie ma w tej ankiecie pytania o religię? może chodzi o to żeby kler nie dowiedział się gorzkiej prawdy ;D

Biter

W minute można się z tym uwinąć, nie jest źle – żeby tak wszystkie rzeczy biurokratyczne można było załatwiać ;)

SpeX

Ja chcę religię, bo ostatnio odczułem moc.

A z ePITem jest taki kłopot, iż niestety nie da się wysłać PIT-3 :(

Jakub Milczarek

Też właśnie się “spisałem” i jestem bardzo zawiedziony brakiem kilku pytań, a szczególnie wspominanego przez przedmówców pytania o wyznanie…

szuman

@[b]Marcin Wolski[/b], co piątej osobie trafia się większy zestaw pytań (60). Nam trafił się standardowy :) @[b]Jurgi[/b], może coś pokręciłeś z nazwiskiem panieńskim matki/miejscem urodzenia? @[b]Halszczak[/b], na dniach teściom pomogę się samospisać, to pewnie spotkam się z takim zestawem, jaki Tobie się trafił. @[b]Śledziu[/b], to lepiej przestaw się i wszystko zaczynaj zawsze od internetu :) @[b]shad[/b], też uważam, że takie pytanie zdecydowanie powinno być. Może i masz rację, że chodzi o pominięcie niewygodnych faktów, ale kto wie, czy nie ma tego w formularzu rozszerzonym, który wypełni 20% obywateli. @[b]Biter[/b], mi 3 z robieniem screenów. Bez nich pewnie też bym się… Czytaj więcej »

Halszczak

@Spex – jest religia, nie pamiętam już w którym miejscu, ale jest, do tego dla kobiet jest ile dzieci (żywych) urodziły, ile dzieci urodziła ich matka, czy jeszcze będą rodzić.
Do tego jeszcze gdzie się pracuje, czym się dojeżdża do roboty, jak często… w sumie zrobienie całości (z dzieckami, Matką emerytką i wiekowym Dziadkiem) zajęło mi mniej więcej 40 minut.

SpeX

Wynalazek który korzysta z mechanizmu e-Deklaracji.

Mariusz

20% ankietowanych dostanie obszerniejszy zestaw pytań czyli 60,w których jest te kilkanaście standardowych, które się Szumanowi trafiło. Tak naprawdę to nie jestem pewien, czy rachmistrz do każdego zawita, bo podobno mają sięgać również do kart administracyjnych (cokolwiek to jest). Za mało Wam pytań (np wyznanie i religia)? A coście Tacy chętni do udzielania naszemu Państwu (czyt. administracji i urzędnikom) informacji? Zobaczycie, ze jakiś czas po spisie dowala znów jakieś obciążenia podatkopodobne. Obecnie np. gmina Żyraków zaczęła wprowadzać zmianę kwalifikacji działek (podobno kolejny wymóg UE do którego Polska musi się dostosować), co zaskutkowało podwyżką podatku przynajmniej około dwukrotnie (wcześniej mieszkańcy obserwowali… Czytaj więcej »

szuman

@[b]Halszczak[/b], musiała Ci się trafić rozszerzona wersja ankiety. Wczoraj spisywałem teściów i mieli dokładnie taki zestaw pytań, jak u mnie. No, u teściowej maleńkim szczególikiem całość się różniła: w pytaniu o to, czy w obecnym miejscu zamieszkania mieszka od zawsze. Zaznaczyłem “nie” i musiałem doprecyzować, w jakich latach przeprowadziła się z rodzinnej miejscowości do tej, w której aktualnie mieszka. Odp nr 1: przed 1989 załatwiła sprawę i żadnych innych niespodzianek nie było. Po niedzieli spiszę swoich rodziców :)

@[b]SpeX[/b], to może spróbuj oryginalnego e-Deklaracje? Wielu moich znajomych korzystało i nikt nie narzekał, choć różne PIT-y składali.

SpeX

Nie, PIT-3 jest jeszcze poza eDeklaracja. A bardzo przydatny to pit, bo w nim się wpisuje nr konta na który miała by przyjść kasa (aktualizacja danych osobowych).

Marek

Żeby wszystko w tym kraju takie proste było, to nie. Dają tylko takie pojedyncza cukierki, żeby zagryzać nimi ogólną gorycz… Skorzystałem ze spisu on-line, ale ogólnego humoru mi to nie poprawiło…

Krzychu

Słyszeliście może o przebierańcach, którzy zaczęli się pojawiać jako rachmistrze spisowi? A to rzekomo rekonesans przed włamaniem miał być. Przynajmniej jak się samospisze to nie trzeba będzie nikogo wpuszczać na pokoje…

Jurgi

@Marcin
Z pewnością nic nie pokręciłem. Prędzej jednak u nich jest burdel. Może nawet szkoda, że nie zgłosiłem błędu.

@Halszczak
Widać wylosowano cię do pełnej ankiety. Ja nic takiego nie musiałem podawać. A jedyna data to od kiedy orientacyjnie mieszkam, gdzie mieszkam. Na szczęście wystarczyło zaznaczyć, że od sprzed 1989, bo nie pamiętam. :-)

Radek

Wypełniłem spis powszechny przez internet po przeczytaniu poradnika i jak dla mnie super. Pytań niewiele, robi się szybko i po co mam czekać na jakiegoś rachmistrza. Takie rzeczy tylko online!:)

szuman

@[b]Radek[/b], bez takich seo-myków proszę. Jeśli chcesz się podpiąć z linkiem, to przejrzyj zakładkę [url=http://www.szuman.eu/pages/reklama-na-blogu.html]Reklama na blogu[/url]. O tym, co zrobiłeś, jest cały akapit na podstronie “[url=http://www.szuman.eu/pages/o_blogu.html]O blogu[/url]”