Dekoral Akrylit W – lateksowa farba akrylowa o genialnym kryciu

Dekoral Akrylit W - amulsyjna farba lateksowaPrawdą jest, że sezon tańca z pędzlami/wałkami jeszcze się nie zaczął. Prawdą jest również to, że ja, nie zważając na porę roku, postanowiłem nieco odświeżyć swój pokój. I, prawdę mówiąc, to sformułowania „nieco odświeżyć” mogę używać dopiero teraz, kiedy nie widać tego syfu, który zdobił ciemnoniebieskie ściany.

Resztki taśmy klejącej, ślady po kredkach woskowych, przytarcia, wytarcia i inne mocno widoczne skazy przerażały mnie. Oczami wyobraźni widziałem, jak to wszystko zdzieram ze ścian, a następnie papram się szpachlą i płynem do gruntowania. Pogodziłem się z tym: pozostałości po urzędowaniu w tym pokoju mojego młodszego brata przez wieloma laty + ślady moich bojów z owadami trzeba było w końcu usunąć, aby ten pokój wyglądał wreszcie porządnie. Pogodziłem się więc z koniecznością doprowadzenia ścian do porządku, ale pozostał drugi szkopuł: ciemny kolor, który ma zostać zastąpiony białym. Od czego jednak jest Facebook? :) W porywie swojej rezolutności rzuciłem tam pytanie: „jaka farba akrylowa kryje najlepiej”?

Z odpowiedzią pospieszyła koleżanka, której tato, chyba od zawsze, prowadzi sklep z farbami. Za swoim tatą poleciła mi farbę akrylową lateksową, np. z Dekorala. Znalazłem: Dekoral Akrylit W. Na Allegro z kurierem wyszło taniej, niż w hurcie u nas, a zapakowane było to tak, że nawet sposób traktowania znany z najbardziej hardkorowych filmów o poczcie nie byłby w stanie tej farbie zaszkodzić. Kto tak świetnie pakuje farbę? ONI!

Oczekując na przesyłkę, postanowiłem poszerzyć nieco swoją wiedzę na temat zakupionej farby. W końcu to farba wyjątkowa. Wyczytałem więc, że jest cholernie lepka (dzięki temu np. nie kapie) i że można ją szorować. Bingo! Do tego śnieżnobiała, w jasności tej trwała – nosz, malowanie na lata!

Przyszła farba. Serce mocniej zabiło. Gdy już udało mi się zhackować opakowanie wraz ze wszystkimi jego poziomami zabezpieczeń (tektury, styropiany, taśmy), rozejrzałem się raz jeszcze po pokoju, by zapamiętać tę jego niebieskość, po czym wziąłem się za przygotowywanie do malowania.Malowanie rozplanowałem sobie na trzy dni: pierwszego dnia wieczorem wymaluję połowę pokoju, drugiego dnia przesunę się na drugą jego połowę i wymaluję na czysto, po czym trzeciego dnia zrobię drugą warstwę tam, gdzie całe malowanie zacząłem. To po to, aby nie wynosić mebli i ogólnie nie robić zbyt dużego zamieszania, które i tak było wystarczające z uwagi na to, że był to tydzień, w którym zacząć się miały święta bożego narodzenia. Plan wykonałem, a farba egzamin zdała celująco!

Dekoral Akrylit W - akrylowa farba lateksowa super krycie
Krycie farby Dekoral Akrylit W – na zdjęciu tylko 1 warstwa

Miały być dwie warstwy bez rozcieńczania i trzecia z małym dodatkiem wody, ale jeśli mam być szczery, to drugie, nierozcieńczone, pociągnięcie mogłem sobie darować. Po pierwszym tylko gdzieniegdzie przebijał ciemny niebieski.

Miejsca, w których znajdowały się resztki klejącej taśmy, w żaden sposób nie były przygotowywane do malowania. Po pierwszym majdnięciu, gdy farba nieco podeschła, w tych miejscach chlapnąłem nieco bardziej obficie „łatki” i gdy to wyschło, nie byłem w stanie wskazać, w których dokładnie miejscach te dziadostwa się znajdowały.

Dwie warstwy i to by było na tyle. Każdemu, kto zapyta o farbę o jak najlepszym kryciu, bez wahania polecę Akrylit W. Spisał się u mnie na medal. Na wiosnę, jak już się zrobi ciepło i będzie można spać przy otwartym oknie, wezmę się za malowanie listewek, rurek od centralnego itp. detali. Teraz nie, bo bym się udusił.

Subskrybcja
Powiadom o
guest
15 komentarzy
Wbudowane komentarze zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
Jurgi

Zważywszy, że i mój pokój się dopomina (ba, całe mieszkanko), a jestem leniwy z natury — wielkie dzięki za wskazówkę. :)

SpeX

To na początek takie pytanie, ile litrów (5l?) na ile m2 ścian?

Też wiem od ostatniego malowanie, iż najlepsze są właśnie farby lateksowe. Które właśnie mają najlepsze krycie.
Przy czym biją na łeb zwykłe akryle, które nie raz są reklamowane jako 1(-2) warstwowe. Gdzie mimo odpowiednio przygotowanej powierzchni (gruntowanie itp) ściana może ściągnąć 3 warstwy farby i danej będzie widać miejsca nie domalowane. A początkowa oszczędność przeistacza się w podwójne koszty.

PS. Czym malowałeś? Pędzlem czy wałkiem?
PS2. Co to za dziurę w ścianie przy drabinie masz? Na kontakt to chyba trochę zza wysoko?

Marcin Szumański

@[b]Jurgi[/b], do usług :)

@[b]SpeX[/b], O ile mnie pamięć nie myli (nie mam teraz jak sprawdzić dokładnie), pokój ma 12m2 (3,5m x 4m), wysokość 2m z malutkim haczykiem (2,2-2,3). To daje jakieś 30m2 powierzchni, ale z tego wypadałoby odliczyć okno 1,4m x 2,1m i drzwi.

Malowałem pędzlem, farby 10l i wystarczyło na styk.

To nie dziura i nie kontakt – to puszka :D

SpeX

Już chciałem pytać, co u ciebie robi puszka w ścianie. Ale doszło do mnie iż to puszka techniczna :>

GiPek

a do malowania rurek, detali, grzejnika itp. użyj zamiast emalii ftalowe (potocznie zwanej olejną) farby akrylowej Dekoral do grzejników. Nakłąda się ją spacjalnym wałeczkiem z gąbki, schnie bardzo szybko, kryje dobrze i Baczność!!: nie śmierdzi Spocznij!!

Dzik

Kurcze na fotce efekty jak na jedną warstwę naprawdę super!. Ja używałem farby innej firmy też na D.;) i z ostrym pomarańczowym radziła sobie też dobrze ale na 2 razy. Ciekawe jeszcze czy trwałość się sprawdzi.

Ebro

Skutecznie mi przypomniałeś, że w 2011 wypadałoby przemalować pokój ;)

Krakusik

Pamiętam jak malowałem z żoną swój pokój, a mieszkam w bloku z cegły z lat 60. Wszędzie wystające rury jak na alternatywy 4, masakra była po prostu.

Ebro

Czasem wszystko wygląda banalnie, a w momencie, gdy bierzemy się za remont, czy malowanie zaczynają się schody :) W moim przypadku było trudniej, niż przewidywałem. A dziwne, bo przecież mam zwyczajny, prostokątny pokój.

Malarz

Akrylit W to faktycznie bardzo dobra farba, ale przy malowaniu farbą lateksową gładkich ścian gipsowych (szczególnie prostopadłych do okna) trzeba bardzo uważać, aby farba była naniesiona równomiernie i od góry do dołu. Przy nierównym malowaniu – np najpierw góra, potem dół ściany można być pewnym, że powstaną dziwne przebarwienia – tam gdzie farby będzie więcej będą większa porowatość, a przy świetle padającym z okna powstaną cienie, które się będą różnić od reszty.

Tylko wałek na teleskopie i równomierny docisk.

@ SpeX – zwykle 1 litr farby wystarcza na około 10 m2 jednokrotnego malowania ściany

dekx

Naprawdę fajnie to wygląda, też czeka mnie malowanie. Może zdecyduję się właśnie na tą farbę skoro tak fajnie kryje.

Prac

Wszystkie farby dekoral dobrze kryją ;)

Polasia

Z tą farbą malowanie nie wydaje się takie starszne, może i ja wreszcie się za to zabiorę, wiosna idzie, czas na zmiany!

rem

Te komentarze to chyba sponsorowane są.
Dekoral kryje. Po 3 razie.
Mieszkanie pierwszy raz malowane po gładzi.

Marcin Szumański

Za mało wody dolałeś. Rozcieńcz bardziej ;)