ACR w Play w końcu działa! Tylko po co?

Przez ponad 4 miesiące testowali, aż przetestowali i usługę blokowania połączeń z numerów zastrzeżonych udostępnili swoim klientom. W końcu!!! ACR wprowadzić musieli, bo Urząd Komunikacji Elektronicznej zobligował do tego wszystkich operatorów telefonicznych.

Pod koniec czerwca szumnie zapowiedzieli testy tejże usługi i od tamtej pory w temacie ACR zapanowała cisza. Już nawet zacząłem obawiać się, czy aby zdołają się wyrobić przed końcem roku – bo taki termin wyznaczył UKE. Jak widać i o czym informuje rzecznik Playa: usługa ACR w sieci Play oficjalnie została uruchomiona z dniem 5 listopada 2010 roku.

Usługa jest w pełni darmowa, a obsługiwać ją można za pomocą telekodów. Oto one:

  • aby włączyć usługę ACR: *111*114*1#
  • aby wyłączyć ACR:*111*114*2#
  • aby sprawdzić status usługi: *111*114*3#
  • informacje o usłudze: *111*114*4#

Poza tym usługę ACR można obsługiwać on-line w serwisie Play24 (zakładka Usługi) oraz przez Biuro Obsługi Klienta i w salonach sprzedaży.

Fajnie? Macie ochotę wznieść z tej okazji toast? No to Was zmartwię, bowiem ACR bardzo szybko okaże się być usługą nie do końca skuteczną. W czym rzecz? W tym, że z ACR zablokujecie najwyżej upierdliwego znajomego, który zastrzegł sobie numer i wycina wam tele-numery. ACR nie obroni Was przed telemarketerami, bo ci już znaleźli na to sposób.

Coraz więcej handlowych połączeń wykonywanych jest z fałszywych numerów (np. 71 790 22 00). Adresaci takich połączeń na wyświetlaczach swoich telefonów widzą numer telefonu, który wzbudza ich zaufanie na tyle, że są skłonni odebrać połączenie, zamiast odrzucać, jak w przypadku połączeń z numerów zastrzeżonych. Jednak próby oddzwonienia pod taki fałszywy numer telefonu kończą się niepowodzeniem; zwykle w słuchawce usłyszeć można komunikat o nieistniejącym numerze.Z fałszywymi numerami ACR sobie nie poradzi, więc wcale nie będzie tak super, jak niektórzy sobie obiecywali. Pozostaje stworzyć bazę fikcyjnych numerów (a przy okazji prawdziwych numerów, z których dzwonią telefonokrążcy) i blokowanie połączeń według takiej blacklisty.

Subskrybcja
Powiadom o
guest

8 komentarzy
Wbudowane komentarze zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
Jurgi

Ciekawe, w jaki sposób fałszuje się te numery, czy to jest legalne i czy operatorzy nie mogliby przeciwdziałać (pod naciskiem urzędu, oczywiście, z własnej woli raczej nie będą rezygnować z zestawiania połączeń).

szuman

nie wiem czy legalne, nie wiem też, jak dokładnie takie maskowanie fikcyjnym numerem działa, a w sumie to nawet nie wiem, czy coś takiego w ogóle ma miejsce, ale… ale chyba tak. Z dwóch różnych numerów do mnie dzwoniono i za każdym razem były to nr stacjonarne: jeden z kierunkowym z Wrocławia (+48 71 790 22 00), drugi z Warszawy (usunąłem z listy, ale wcześniej znalazłem na jakimś forum wątek dotyczący tego fikcyjnego numeru).

szuwaks

Dla posiadaczy telefonu z Androidem polecam darmowy aFirewall mogący blokować połączenia i wiadomości od: nr. nieznanych, prywatnych i zastrzeżonych. Dodatkowo można utworzyć własny filtr np. blokada określonego numeru.
Z kolei w logach można zobaczyć kto jest bardziej natrętny…

bumbastic002

Próbowałem zainstalować tego firewalla na galaxy s i9000 i coś nie chce działać. Ale wklepałem to co napisane w blogu i mam nadzieję że zadziała.

Websik

Czy ten aFirewall jest w markecie? Jeżeli tak to na jakich telefonach działa?

kody do gier

Ostatnio dostałem ofertę na ubezpieczenie domu… Pomijając jej atrakcyjność, musiałem ją przemyśleć. Zdziwiłem się, gdy próbowałem oddzwonić przed umówionym terminem – nie ma takiego numeru. Gdy konsultantka oddzwoniła po dwóch dniach potwierdziła, że maja usługę “gdzieś” i nie można do nich oddzwonić (telefon działa w jedną stronę), bo ten numer nie istnieje :)

Prac

skorzystam z efirewala

Szuman.eu

W końcu!!! Play, mój operator GSM, w końcu podjął się wprowadzenia ACR – usługi umożliwiającej blokowanie połączeń przychodzących wykonywanych z numerów zastrzeżonych. Usługa niby w fazie jakiś tajnych testów jest i nie wiadomo, kiedy zostanie udostępnion