Windows 7: kursor skacze i ucieka? Łańcuch mu skróć!

Windows 7: kursor skacze i ucieka? Łańcuch mu skróć!

Złapałem drania! Hopał sobie, gdzie mu pasowało: czasem robił to mądrze, ułatwiają mi życie, a czasem zdarzało się mu zrobić rzecz zgoła przeciwną – wkurzyć mnie. Raz to nawet przez myśl mi przeszło, czy to aby nie jakiś upierdliwy syfek wkradł mi się do systemu, by jaja sobie ze mnie po cichu robić. Sprawdziłem to, i okazało się, że sprawa ma się tak, jak sądziłem: skaczący kursor, to kolejne udogodnienie aka. udziwnienie dobrego wuja Microsoftu.

Owa kołująca mnie funkcja ma za zadanie ułatwianie życia podczas korzystania z aplikacji, których autorzy zechcą z tego udogodnienia korzystać. Zasada działania jest prosta: twórca programu określa sobie domyślny przycisk dla danej akcji, a ta wywołana przywołuje kursor właśnie tam, gdzie wymyślił sobie programista. Przykładowo: zapisując zdjęcie kursor wędrował na przycisk „zapisz” w oknie, w którym mogłem wskazywać docelową lokalizację pliku. Gdy czynność zapisywania powtarzam (idąc za przykładem: w tym samym folderze zapisywałem kolejne zdjęcia), mogłem sobie bezmyślnie klikać lewym przyciskiem myszy, bo kursor zawsze automatycznie lądował na „OK”, „Zapisz” i innych przyciskach potwierdzających operację.

Fajne to i użyteczne, ale tylko wtedy, kiedy programista mądrze zdefiniował domyślne miejsce lądowania kursora po jego skoku. W większości programów, z których korzystam, funkcja ta spełniała swoją rolę – przyspieszała pracę, bo nie musiałem za każdym razem celować w odpowiednie przyciski, a jeśli nie pomagała, to przynajmniej nie przeszkadzała. Jednak znalazł się program, w którym chyba zastosowano to udziwnienie i chyba zrobiono to nie udolnie. Mowa o WTW2 – jakiś starszy już bulid, ale nie chce mi się aktualizować :) Otóż program ów kursorem steruje beznadziejnie. W oknie rozmowy, gdy zamykam którąś z kart, kursor z hukiem wylatuje poza okno i lokuje się o ~100 pixeli pod nim, a w polu wprowadzania tekstu można pisać nawet wtedy, kiedy się nie chce. Za dużo myślenia za użytkownika, moim zdaniem, co też sprowokowało mnie do szukania sposobu na wyłączenie tej upierdliwej (w przypadku WTW) funkcji.

Automatyczne skakanie kursora można włączyć/wyłączyć w oknie konfiguracji myszy. Panel sterownia – Sprzęt i dźwięk – Mysz (w sekcji Urządzenia i drukarki) a następnie w okienku trza wybrać zakładkę Opcje wskaźnika i skupić się na ustawieniu funkcji Przyciąganie do (jak na poniższym obrazku)

windows 7 kursor skacze ucieka
O wiele lepiej żyje się ze świadomością, że jeśli kiedyś to super udogodnienie zacznie mi wyłazić bokami, to będę mógł je sobie wyłączyć. Na razie zostało, bo jednak częściej się przydawało, niż przeszkadzało. WTW najwyżej zaktualizuję w któryś dzień, bo a nuż poprawili to rzucanie kursorem? Oby, teraz wracam do zapisywania zdjęć. Dużo zdjęć :D

Subskrybcja
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Wbudowane komentarze zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
Jurgi Filodendryta

Ej, ale to bardzo stara funkcja, miałem ją już w Windows 98. I działała chyba z każdym programem, a nie tylko takim, gdzie autor zdefiniował…

grzybu

O jak ja tu dawno nie wpadałem… :)

Fajna rzecz z tym kursorem. Nigdy nie bawiłem się dotychczas Sevenem to nie wiem. Szkoda, że na Viscie się tak nie da. No ale cóż trza poczekać, może kiedyś pewnego dnia zacznę na serio używać W7.

ps. Ale takie stawianie sprawy prowadzi do ekstremalnego lenistwa.:)) No bo jeśli teraz użytkownik nie musi już ruszać myszką podczas korzystania komputera to za chwile już nie będzie musiał klikać bo:
raz – nie będzie mu sie chcieć
dwa – program zrobi to za niego… :))

Pozdrawiam :)

szuman

@[b]Jurgi[/b], poważnie? Przez lata jej nie zauważałem, dopiero przy Windows 7 zwróciłem na nią uwagę (albo raczej ona moją uwagę na siebie zwróciła :)). Sądzę, że nie jestem z tą “nowością” sam, bo znalazłem parę podonych tematów na różnych forach, przez co z resztą zdecydowałem się na ten wpis :) Masz możliwość podesłania screena tego okienka właściwości myszy z jakiejś starszej wersji Windows?

@[b]Grzybu[/b], ano trochę Ci tu nie było – radujmy się więc, że odnalazłeś drogę ;) Zgadzam się z Twoim Post Scriptum, ale na aż takie wyręczanie użytkownika na pewno się nie zgodzę :)

Jurgi Filodendryta

Proszę bardzo: XPH-SP3:
http://bit.ly/aplet-mysz-xph
Na mur w 98SE też takie coś było. Być może nie w panelu, a w TweakUI (choć raczej już w panelu), ale było na pewno. Zrzutu na razie nie zrobię, bo mój komp z 98SE na pokładzie nie jest sprawny.

szuman

o widzisz, dzięki! jak bum cum nigdy wcześniej tej funkcji – a raczej jej działania – nie zauważyłem. Dopiero w Windows 7 i to też niedawno, bo po paru miesiącach użytkowania.

Evil Genius

Hmm mnie to się już raczej nie przyda. Może kilka(naście) lat temu. Tyle lat już się z tym bawię, że się przyzwyczaiłem :P

Zapraszam http://evilgenius.webatu.com/

ROMA

Kochani, ale mam inny problem, mimo odhaczenia “opcji wskaznika” kursor wedruje gdzie chce ale tylko podczas pisania w wordzie zreszta nie tylko w wordzie ALE PODCZAS PISANIA ZMIENIA POZYCJE I WSKAUJE W INNY OBSZAR TEKSTU NP DWIE LINIJKI WYZEJ / A JA NICZEGO NIE SWIADOMA DALEJ PISZE I CIAGLE SIE TAK ROBI

ela

Mam pytanie. Rada powyżej jest b. dobra, ale u mnie opcja “Przeciąganie” jest wyłączona i mimo to kursor skacze. Czy ktoś wie, co zrobić>

Ania

Bardzo dziękuję za pomoc. Zadziałało i kursor już nie skacze góra-dół. Pozdrawiam serdecznie, Ania