Chciałem test ten popełnić jeszcze przed Wielkanocą, ale niestety nie udała mi się ta sztuka z tak prozaicznych powodów, jakim są brak czasu lub pamięci (momentami). Na szczęście w święta, podczas spacerku w niedzielne popołudnie pstryknąłem kilka zdjęć z myślą o niniejszym wpisie, do fot tych dorzuciłem kilka wcześniej pstrykniętych (przy różnych okazjach), a zestaw ten uzupełniłem dziś o zdjęcia prezentujące zachowanie się aparatu w deszczowy dzień. Czegoś jeszcze potrzeba do zaprezentowania możliwości telefonowego aparatu? Tak! Balans bieli i efekty, których prezentacji również w tym wpisie nie zabraknie. Zapraszam!
Nokia 2700 Classic wyposażona jest w aparat, na którego matrycy upchano 2 miliony pixeli. To dużo, jak na telefon i jego techniczne predyspozycje fotograficzne – tym bardziej, że jest to telefon z dolnej półki cenowej. Niezorientowanym przypominam, iż magiczna liczba megapixeli absolutnie nie jest proporcjonalna do jakości zdjęć, a w wielu przypadkach rzecz ma się wręcz odwrotnie: im więcej megapixeli, tym gorzej. Aby telefony ładne zdjęcia robiły, ich producenci powinni się skupić nie na zwiększaniu liczby punktów (pixeli) na matrycach, ale m.in. na wyposażeniu aparacików w lepszej jakości soczewki. Wraz z liczbą pixeli powinna wzrastać fizyczna wielkość matryc. Jeśli większa matryca, to optyka też większa, co przy jej plastikowej konstrukcji… szkoda gadać :)
W dalszej części wpisu umieściłem 24 zdjęcia z informacją o sposobie ich wykonania i komentarzem dotyczącym zachowania się aparatu w danej sytuacji. W każde z zamieszczonych zdjęć można kliknąć, by zobaczyć je w powiększeniu, zaś pod tym linkiem do ściągnięcia jest archiwum .zip (~7,4 MB) z oryginalnymi, nie muśniętymi żadnym algorytmem komputerowego softu fotkami. Oryginalne zdjęcia są ponumerowane w taki sam sposób, jak te we wpisie.
Video? Cóż, funkcja nagrywania klipów filmowych telefonem Nokia 2700 Classic jest tak bezdennie badziewna, że lepiej o niej nie wspominać. Jest bezużyteczna, a wszelkie osiągnięte efekty prezentują poziom tak bardzo żenujący, że najrozsądniej jest opcję filmowania po prostu ignorować. W skrócie: 176×144, pływający obraz, dźwięk lepiej wyłączyć i tylko do 30 sekund nagrania. A z resztą… będzie filmik, na końcu wpisu :)
Po lewej stronie widać fragment wówczas testowanego przeze mnie monitora Asus VH242H ;)
Pomiar światła na mały minus, tak z -0,5 EV na moje oko dałoby lepszy efekt – może nawet niebo by ocalało ;)
Balans bieli
Nokia 2700 Classic pozwala na fotografowanie w świetle o różnych temperaturach, a dbać o prawidłową tonację ma za zadanie funkcja automatycznego balansu bieli. Muszę przyznać, że z tego zadania wywiązuje się znakomicie i z ciepłym, żarowym światłem radzi sobie zdecydowanie lepiej, niż automat bardziej zaawansowanego kompaktu Canon A590 IS czy nawet Olympusa e-520. Słowem, pełnoprawne aparaty mają problem i w trybie automatycznym zawsze robią zdjęcia żółtawe. Nokia 2700 Classic natomiast bezbłędnie oceniła temperaturę światła.
Aparat w 2700 Classic obok niezawodnego automatycznego balansu, oferuje również możliwość samodzielnego wyboru temperatury światła. Do wyboru są tryby:
- Automatyczny
- Światło dzienne
- Wolframowy
- Fluorescencyjny
Poniżej zdjęcia wykonane wświetle żarówki, pokazujące efekt zastosowania powyższych ustawień.
Efekty fotograficzne
Aparat fototragiczny, w który wyposażony jest Nokia 2700 Classic, swoim użytkownikom korzystającym z wbudowanego aparatu foto, oferuje kilka efektów, które można przed zapisaniem do jpg. nałożyć na zdjęcie. Posiadacz 2700 Classic do dyspozycji ma następujące efekty:
- Zdjęcie normalne
- Fałszywe kolory (tryb ten zachowuje czerń i biel, natomiast kolory są w negatywie)
- Skala szarości (potocznie: czarno-białe)
- Sepia
- Negatyw
- Solaryzacja
Samowyzwalacz
Nokia 2700 Classic może zrobić zdjęcie od razu lub z opóźnieniem 3, 5 i 10 sekund. Nie sprawdzałem ze stoperem, ale wydaje mi się, że nie oszukuje i trzyma się czasów :)
Rozmiary zdjęć
Zdjęcia o proporcjach długości boków 4:3 można zapisywać w rozmiarach:
- 1200×1600
- 960×1280
- 600×800
- 480×640
- 240×320
- 120×160
I na koniec obiecany klip prezentujący nietuzinkowe możliwości video telefonu Nokia 2700 Classic :)
Oryginalny .3gp do ściągnięcia tutaj
Ja cały czas uważam iż komórkowe aparaty, nie nadają się do niczego więcej niż do foto notatek. Nie wiem jak z tymi nowszymi modelami z >5mpix czy już z optycznym zoomem.
Ale za to ciągnie, by się zaopatrzyć w jakoś kompakt slim, by mieć pod ręką jakiś porządniejszy aparat.