vBus – symulator jazdy autobusem

„Bo fantazja, fantazja, bo fantazja jest od tego,
aby bawić się, aby bawić się, aby bawić się na całego”

Nieźle się zapowiada, ale na dzień dzisiejszy potrzebna jest domieszka wyobraźni, by z symulatora uczynić źródło frajdy. vBus, bo tak się ów symulator zowie, to powstające dopiero pod polską banderą dzieło w świat puszczone i na licencji GPL rozwijane. Można brać, instalować, jeździć, podawać dalej i dorzucać do sprawy swoje własne grosze. Good idea, brothers!

vBus w akcji: Mercedes-Benz 0405GN na trasie Mączno

Na filmikach wygląda to lepiej, niż jest w rzeczywistości. Jak wspomniałem, jeszcze kupa pracy przed twórcami tego symulatora, aby ten w pełni swoich wirtualnych możliwości oddawał uroki powożenia miejskim po trasie. Niemniej jednak trochę wyobraźni i wczucia pomaga w zabawie już na etapie aktualnej wersji A6C RC2.2 – zawsze aktualna wersja do ściągnięcia ze strony projektu.Do zrobienia jest jeszcze bardzo dużo. Wprawdzie nie znam planu rozwoju vBusa, ale według mnie brakuje:

  • ruchu na drodze
  • łatwego wglądu w rozkład jazdy dla danej trasy (godziny odjazdów z poszczególnych przystanków można poznać dopiero po zakończeniu jazdy)
  • ”namacalności” obiektów – w tej chwili wszystko przenika, można sobie wjeżdżać we wszystko i przenikać jak duch
  • tankowania – fajny pomysł z ubywającym paliwem, ale wolałbym tankować w trakcie jazdy, a nie zalewać po 250 litrów przed trasą
  • dopracowanych modeli pojazdów – martwe wskaźniki na pulpitach wielu autobusów i różniące się dźwięki silnika podczas uruchamiania go i normalnej pracy

Właściwie to wszystko, czego mi w vBus brakuje. Mam nadzieję, że myślimy podobnie :) Tak poza tym, to kawał świetnej roboty odwalacie i chwała Wam za to! Mocno trzymam kciuki za dalszy rozwój vBusa, reklamy na stronie projektu dostrzegam, życząc twórcom symulatora niesłabnącego zapału i weny. Wszystkim innym amatorom wirtualnej jazdy komunikacją miejską życzę fantazji, bo „na sucho” vBus na obecnym etapie jego rozwoju może się nie spodobać. Jednak odpowiednio wkręcając się w świat w grze przedstawiony i uzupełniając niedostatki vBusa w wyobraźni można bawić się przednio. Raz mi się nawet udało i na wielkiej wczuwce przejechałem kilkanaście przystanków. Niestety, czar prysł, kiedy zagapiłem się i zaliczyłem budynku, jakby był on jedynie świetlną iluminacją albo ja duchem.

vBus w akcji: Mercedes 0305G na trasie E6 w Warszawie
Subskrybcja
Powiadom o
guest

14 komentarzy
Wbudowane komentarze zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
Jakub Milczarek

Niesamowita zabawka! Symulatory samolotów to standard, pojawiły się też kolejowe ale ja osobiście o autobusach nie słyszałem…
Mam kolegę, który jest maniakiem komunikacji miejskiej – właśnie podesłałem Mu linka.

Mariusz

A skrzynie biegów jakie? Pewnie już w nowoczesnych autobusach nie ma innych niż automatyczne :)

SpeX

Na pierwszym filmiku gość strasznie nadużywa kierunkowskazu.
Ogólnie jeszcze vBusowi przydała by się optymalizacja, bo nieraz ma zapotrzebowanie na moc jak najnowsze hity.

Ja osobiście czekam jak będę mógł dorwać [url=http://www.topware.pl/forum/showthread.php?tid=7482]City Bus Simulator 2010[/url], jest modowalny więc niedługo pojawią się rodzime pojazdy i trasy z naszych miast.

A i tak najlepszym zagłębień wszelakich symulatorów są Niemcy, tam dostaniesz symulator wszystkiego od śmieciarki, przez sprzęt rolniczy po pojazdy budowlane :D

szuman

@Jakub Milczarek[/b], kolejowy, to jest wyzwanie – trzeba mieć pojęcie o lokomotywach. Ja nie mam i jedynie udało mi się uruchomić silnik w spalinowej ciuchci ;)

@[b]Mariusz[/b], skrzynie domyślnie auto, ale w każdym modelu możesz ustawić na manual. Sprzęgło trochę głupio rozwiązane, ale może z czasem to zmienią.

@[b]SpeX[/b], na tym pierwszym filmiku to w ogóle ten ktoś za bardzo jeździć nie umie ;) Za to fajnie gra się prezentuje.

CBS 2010 bardzo ciekawie wygląda, może też się skuszę :D

SpeX

@@kolejowe, niektóre symulatory zza wody mają tryb prosty, gdzie wystarczy wcisnąć strzałkę do góry. Niestety takie symulatory są strasznie nudne. Bo tam tylko “gaz” się ustawia, reszta jedzie sama.

: A czemu nie umie jeździć? Wydaje się iż jeździ poprawnie. Pamiętaj i 18 metrowy autobus to nie 3m osobówka, tym się całkowicie inaczej jeździ. A do tego infrastruktura nie ułatwia jazdy.

szuman

@[b]SpeX[/b], chodzi mi o to, ze za bardzo ciśnie, zbyt gwałtownie jeździ i jakby rozkład jazdy go nie obowiązywał :) Już sobie wyobrażam te skargi pasażerów, szczególnie stojących ;)

A jeszcze wracając do City Bus Simulator 2010, to wymagania tego symulatora deczko duże są. Już widzę, jak sobie w to pograłem…

SpeX

Wiem iż ma zabójcze wymagania jak na symulator, ale mam nadzieję iż mi teraz pójdzie.

szuman

@[b]SpeX[/b], u mnie na pewno nie ruszy, nie ma szans. A gdybym nowego kompa kupował, to też nie aż taką rakietę :) Daj znać, czy Ci poszło (jak sprawdzisz) i szepnij gdzieś o swojej konfiguracji ;)

Tomasz

Odjazdowa gra :-) można czasami tak dla odskoczni poszaleć. Dokładnie tak jak słowa zacytowanej znanej piosenki dla dzieci,
dorośli też powinni sobie ją nucić :-)

goclaw28

Jak sie zmienia autobus w VBUS??

arturro15

ty kolego masz zgodę na robienie takich artykułów ten 2 film o mercedesie jest mój i jakoś sobie nie przypomninam żebym komuś dawał zgodę.
Bardzo nie kulturalne zachowanie.

szuman

@[b]arturro15[/b], że co? Może najpierw poczytaj sobie Warunki Korzystania z Youtube, a dokładnie punkt ósmy – [url=http://www.youtube.com/t/terms]KLIK[/url]

Po drugie, jeśli nie pasuje Ci to, że ktoś Twój film z Twojego profilu poleca na swoich stronach, to po prostu wyłącz opcję umieszczania na stronach i po problemie. Ale zacznij od czytania regulaminów, które akceptujesz. “kolego”…

Ik

Witam. Zapraszam do pracy w virtualnej Warszawie. Oferujemy pracę na 70 liniach, wiernie odwzorowanymi autobusami z Warszawy. Przyjmujemy chętnych na stanowiska kierowcy i nie tylko.

Kamil

jak dla mnie plusem sa polskie realia a minusem kiepska grafika i przenikanie przez budynki. jeszcze duzo pracy przed autorami symulatora, pozdro