Easy Thumbnails – seryjne zmniejszanie zdjęć

Noworocznie przygotowałem małe how-to dla amatorów fotografii, którzy cierpią na chroniczny brak miejsca na swoje zdjęcia. Jeśli i Ty do tej zacnej grupy adresatów czytanego właśnie wpisu należysz – zapraszam do lektury :)

W zależności od ilości pixeli upchanych na matrycy Twojego aparatu fotograficznego, zdjęcia przez ów aparat w formacie JPG wypluwane zajmują średnio od 3 do 5 megabajtów. Ich rozmiary, to zwykle po 3000-5000 pixeli dłuższego boku i nieco mniej krótszego. Po co takie kolosy na dysku trzymać? Szkoda powierzchni twardziela – do pokazania fotki na monitorze lub wydrukowania jej w A4 spokojnie wystarczy czterokrotnie mniejsza od oryginału kopia.

W dobie aparatów cyfrowych walimy tony zdjęć. Karta pamięci to nie klisza i można ją kasować, formatować, naświetlać i wkładać do komputera. Nie trzeba ciemni i papieru, by zdjęcia oglądać. Wystarczy komp. Mam taką propozycję dla tych, którym w ekspresowym tempie ubywa miejsca na dysku, na którym równolegle rośnie liczba zdjęć zrzuconych bezpośrednio z aparatu. Razem powiedzmy „STOP grubym fotkom!”. Razem zróbmy to samo i zmniejszmy je! Oszczędzajmy dyski, łącza i powierzchnie kont pocztowych swoich znajomych, którym w załącznikach ślemy cyfrowe pamiątki ze wspólnych imprez. Zamiast 5 opasłych zdjęć w jednym mailu wysyłaj ich po 30! To proste – wystarczy zmniejszyć je przy użyciu jednego niewielkiego (1.02 MB), darmowego programiku udostępnionego do ściągnięcia choćby tu – KLIK.

Ściągnij, zainstaluj i czytaj dalej, jeśli ode mnie chcesz się dowiedzieć, co i jak. Możesz poznawać samemu – wszak Easy Thumbnails jest piekielnie prostym w obsłudze programem.

Easy Thumbnails - zmniejszanie zdjęć, masowa seryjna zmiana rozmiaru zdjęć
Easy Thumbnails: Files – centrum lokalizowania zdjęć istniejących i tych przyszłych też.

Instrukcja obsługi:

Zakładka Files

  • W polu Look In wskaż folder ze zdjęciami, które zmniejszyć pragniesz
  • Poniżej znajdują się namiary na folder, w którym miniaturki zostaną zapisane. Możesz samodzielnie wpisać swój (jeśli nie istnieje, to zostanie utworzony) lub wybrać klikając przycisk obok paska

Easy Thumbnails - zmniejszanie zdjęć, masowa seryjna zmiana rozmiaru zdjęć
Easy Thumbnails: Settings – centrum kształtowania fotografii przyszłych.

Zakładka Settings

  • W polach Max width oraz Max height podaj maksymalne wymiary uzyskanych zdjęć. Max width to maksymalna szerokość, a Max height, to maksymalna szerokość zdjęcia. Program sam zadba o zachowanie proporcji zdjęcia. Ile wynosi 1 pixel? Długo by tłumaczyć, ale jako punkt odniesienia weź mojego bloga: jego szerokość wynosi około 900 pixeli.
  • W polu Prefix/Suffix możesz wpisać słowo, które zostanie automatycznie dodane do nazwy plików zmniejszonych zdjęć. Aby słowo zostało wstawione przed oryginalną nazwą zdjęcia, z listy New name wybierz pozycję Add prefix. Aby Twoje słowo dodane zostało za pierwotną nazwą, z listy wybierz Add suffix. Ciekawą opcją z tej listy jest też Rename, która umożliwia całkowitą zmianę nazwy plików.
  • poniżej znajduje się również 5 suwaków, z których najistotniejszym jest pierwszy JPEG Quality. Tym suwakiem decydujesz o jakości zdjęcia i w prostej linii o jego ostatecznej wadze. Tym lepsza jakość, im wyższa wartość w skali od 0 do 100, ale też im wyższa jakość, tym więcej miejsca na dysku zdjęcie zajmować będzie. Dobry stosunek jakości do optymalizacji rozmiaru można uzyskać wybierając wartości z zakresu 85-90, ale proponuję samodzielnie popróbować różnych ustawień.
  • pozostałe „wajchy”, to kolejno (od góry) jasność, kontrast, wyostrzanie i obrót zdjęcia.

Gdy w zakładkach Files oraz Settings dopełnisz już wszystkich opisanych wyżej formalności, możesz rozpocząć seryjne zmniejszanie swoich zdjęć klikając Make All (lub “Make” w przypadku pojedynczego zdjęcia).

Proste? Myślę, że tak. I piekielnie użyteczne. Oryginalne zdjęcia (te prosto z aparatu) proponuję przechowywać na innych nośnikach danych, np. na płytach, a do oglądania i udostępniania używać ich mniejszych wersji stworzonych przy pomocy Easy Thumbnails. Dzięki temu miejsca na dysku lub e-poczcie tak szybko nie braknie. Enjoy!

Subskrybcja
Powiadom o
guest

10 komentarzy
Wbudowane komentarze zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
SpeX

Jak ktoś umie wyciągnąć 100% IrfanView, to zrobi to samo. Jednak klikać o wiele więcej.

Pytanie, czy opłaca się mieć dodatkowy program, tylko po to by w innym mniej klikać?

Lato musi odejść

@Spex pozwolę sobie odpowiedzieć na twoje pytanie :-)

Po pierwsze nie każdy używa IrfanView, po drugie po co dużo klikać skoro można mało, a po trzecie 1 MB do konkretnego i praktycznego zastosowania to nie jest dużo zważywszy na to, że ludzie kilkaset mega potrafią zainstalować po to tylko żeby zdjęcie zmniejszyć lub zrobić czarnobiałe ;-)

SpeX

Wiem, tylko ja mam cały katalog (już ok 100mb) takich programów, które robią tylko coś np konwersja BIN > ISO itp.

szuman

@[b]SpeX[/b], 100 MB to niewiele, a 1 MB Easy Thumbnails, to już w ogóle przez mikroskop lukać ;) 1 GB i więcej, to już poważniejsza sprawa.

Irfan View próbowałem, ale nie potrzebuję. Do edycji zdjęć za mało, a zbyt dużo do takich zadań, jak seryjne zmniejszanie obrazów.

SpeX

Akurat mi Irfan View jako przeglądarka grafiki. A że przy okazji potrafi coś więcej, to można jej zaliczyć na +

Jakub Milczarek

Program fajny ale ja osobiście do większości zastosowań wybieram aplikację Picasa.
Jestem tylko jednej rzeczy ciekaw – w jakim ostatecznie rozmiarze trzymasz swoje zdjęcia na dysku? Bo ja od jakiegoś czas wszystko zmniejszam do 1280.

szuman

@[b]Jakub Milczarek[/b], zdjęcia dopasowuję do rozdzielczości mojego monitora – 1440 x 900. Po odliczeniu pasków dla zdjęć zostaje w zaokrągleniu 1400 px szerokości i 800 px wysokości.

Sasni

ja jak ustawię 1024×768 i 80% jakości to zdjęcia wychodzą max 175KB

@SpeX – ja dotychczas do zmniejszania używałem Microsoft Office Picture Manager, do zmniejszenia 1 sztuki wykonywałem 5 kliknięć. W zupełności wystarczało. Ale przyszedł moment gdzie zdjęć mam 55. W sytuacji tej lepiej już nawet na chwile to zainstalować by po zmniejszeniu wywalić ( jak będzie sens ) bo to 1 MB zajmuje….

Czy opłaca się kupować/wypożyczać nowy samochód by dojechać gdzieś szybciej i bezpieczniej. Na tej samej zasadzie to działa…

Paweł - Linux

Jak jesteście na Linuksie, to zainstalujcie imagemagick i `mogrify -resize x500 *` – wszystkie zdjęcia w folderze będą miały po 500 pixeli szerokości.

Grzegorz-Linux

Jeśli poważnie traktujecie obróbkę zdjęć to znakomitym darmowym programem jest Gimp. Do niego jest świetna wtyczka DBP (David’s Batch Processor). Potrafi mnóstwo rzeczy robić hurtem (zmiana rozmiaru oczywiście też) i jest dziecinnie prosty w obsłudze.
http://members.ozemail.com.au/~hodsond/dbp.html
Dla mnie to podstawowe narzędzia (plus jeszcze Rawtherapee) pod Linuksem. Pod Win też są (za darmo).