Instalacja Joomla!: ustawienia obsługi FTP

Od pewnego czasu jestem bezobsługowym użytkownikiem serwera. Myślę, a wcześniej pomyślę, nim zacznę myśleć i dzięki temu długa passa niepopełniania głupstw mnie nie opuszcza. Ostatni raz z mojej winy zmuszony byłem zmuszony zawrócić dupę adminowi wtedy, gdy podczas instalacji Joomla! zignorowałem etap dedykowany ustawieniom FTP. Niby nic istotnego, strata czasu, ryzyko i parę innych powodów, którymi pominięcie tego kroku można sobie usprawiedliwić.

Można, bo i z wyłączoną obsługą FTP Joomla! działać będzie i żadnych problemów nie sprawi. Do czasu. Ustawienia obsługi FTP przez CMS Joomla! są cholernie ważnym elementem przyszłego użytkowania witryny, a przede wszystkim dostosowywania jej do swoich potrzeb. Jeśli zignorujesz ten krok, to wcześniej czy później przyjdzie taki moment, że się to zemści i napyta niepotrzebnych problemów. Zanim po swojemu wyjaśnię „dlaczego to takie ważne, te jakieś ustawienia ftp”…

Instalacja Joomla! - instalator Joomla 1.5.15 - ustawienia FTP
Krok 5. instalacji CMS Joomla! w wersji 1.5.x
1) Włącz obsługę FTP.
2) Podaj prawidłowe dane do istniejącego konta FTP (Joomla! nowego nie stworzy)
3) W “dodatkowych ustawieniach” możesz zapamiętać hasło.

Po wpisaniu poprawnych danych identycznych z podanymi klientowi FTP, nie trzeba ręcznie wpisywać pełnej ścieżki do katalogu, w którym zainstalowany jest CMS. Wystarczy dwuklikiem myszki moknąć przycisk „Automatycznie znajdź ścieżkę FTP” – jeśli dane są poprawne, instalator sam uzupełni pole „Ścieżka FTP” i czynność tę potwierdzi stosownym komunikatem:

Instalacja Joomla! - instalator Joomla 1.5.15 - ustawienia FTP

Dlaczego to takie ważne? Ano dlatego, że CMS Joomla!, który nie posiada skonfigurowanej obsługi FTP, zrobi swojego administratora w wała i zapierdzieli sobie pliki na serwerze. Tak właśnie: zakosi, zawłaszczy, ukradnie, przywłaszczy, zajuma, zapieprzy i na domiar złego sfałszuje dokumentację w taki sposób, że oficjalnie stanie się właścicielem zawartości katalogu, w którym jest zainstalowany. I będziesz mógł sobie do woli edytować, nadpisywać, uprawnienia zmieniać – na darmo.

Joomla! przejmie dowodzenie i nie pozostanie Ci nic innego, jak na kolankach pielgrzymować do administratora swojego serwera i ładnie prosić go o zresetowanie praw własności do katalogów i plików. To jedyny sposób i jedyna droga ratunku w sytuacji, kiedy pozwolisz systemowi na zbyt wiele i ten zajmie należne Ci miejsce.Gdy przestaniesz być właścicielem swoich plików, nie będziesz mógł z nimi niczego zrobić. Pół biedy, jeśli z systemu korzystasz bez najmniejszych nawet poprawek, a jedynie ograniczasz się do instalacji gotowych rozszerzeń bez późniejszej edycji tychże. Gorzej, jeśli jesteś joomlarzem mojego pokroju, który kocha grzebać w bebechach: zmieniać, poprawiać, testować, psuć i naprawiać. Zawłaszczenie przez Joomla! praw do plików można porównać do sytuacji, w której zostawiasz w domu kogoś obcego, wychodzisz na chwilę, a po powrocie zastajesz zmienione zamki i wypięty kuper tego, kto to zrobił.

Nie żałuj więc tych kilkunastu sekund; włącz i skonfiguruj obsługę ftp już na etapie instalacji Joomla!. Tym sposobem zagwarantujesz sobie święty spokój i pełną swobodę korzystania z systemu, zarządzania nim na każdej płaszczyźnie i wprowadzania zmian na każdym poziomie.

Bezpieczeństwo

Jeśli obawiasz się o bezpieczeństwo, to masz rację. Im więcej kodu, tym większe szanse na pojawienie się luk bezpieczeństwa. Nie wynaleziono dotąd takiego oprogramowania, które pozbawione byłoby jakichkolwiek błędów. Dlatego w ustawieniach FTP nie podawaj danych do głównego konta ftp! Podczas tworzenia (podpinania) nowej domeny, lub też dodawania nowej subdomeny dla serwisu w Joomla!, masz okazję stworzyć nowe konto FTP. I tak zrób! Dostęp do dedykowanego konta FTP zabezpieczy innym od głównego hasłem. Zrób to i dane tego konta podaj instalatorowi Joomla! – niech ma to konto i sobie z nich korzysta do woli – byleby plików nie kradł.

Coś jeszcze? Chyba tyle :) Wracam do pracy, bo ta na mnie z szeroko rozwartymi ramionami czeka ;) Instalowałem Joomla! i dzięki temu o sprawie FTP sobie przypomniałem. Postanowiłem skrobnąć powyższych parę akapitów, by komuś, być może, ułatwić życie, lub wskazać rozwiązanie problemu, gdy na profilaktykę będzie już za późno.

Podsumowując:

Nie da się napisać plików na serwerze via FTP?

Nie da się zmienić uprawnień?

Jeżeli tak, to wiesz już dlaczego :)

Subskrybcja
Powiadom o
guest

6 komentarzy
Wbudowane komentarze zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
Jelonek

ho ho całe wieki o Joomli nie pisałeś :D Czyżby powrót zza światów? :D Prawde mówiąć jestem tu dzięki twpjemu RSS-owi do kategorii Joomla, który dawno temu dodałem do swojego czytnika :P muszę się od nowa wdrożyc i troche rozczytać w blogu :D dawno mnie tu nie było :P

Jakub Milczarek

Ciekawostka – jakoś zawsze omijałem konfigurowanie tych ustawień, uważające je za zbędne…
PS. No i wreszcie dotarłem do góry listy i jestem na bieżąco z Twoimi wpisami! Jak zauważyłeś ostatnie dwa dni nadrabiałem :)

szuman

@[b]Jelonek[/b], jeśli całe wieki trwają roczek z hakiem, to się zgodzę :) Ciebie równie długo tutaj nie było – powitać ponownie ;) To, o czym piszę jest wypadkową tego, czym się aktualnie zajmuję, więc niczego nie obiecuję, ani niczego nie wykluczam ;) @[b]Jakub Milczarek[/b], też to bagatelizowałem, ale do czasu ;) Swoją drogą na niektórych serwerach problem może nie występować (podejrzewam, że np. na Nazwa.pl), ale na moim muszę włączać obsługę FTP – w przeciwnym razie dzieje się to, o czym we wpisie. ad PS. trudno byłoby nie zauważyć zbombardowania mojego bloga Twoimi komentarzami ;) Co chwilę wyskakiwały mi powiadomienia… Czytaj więcej »

Sasni

Prawa dostępu do plików może oczywiście zmienić administrator serwera. Więc jeśli ten okaże się człowiekiem to powinien to zrobić w mgnieniu oka.

szuman

@[b]Sasni[/b], no, mój admin człowiekiem z pewnością jest – także w tym sensie, o którym pisałeś. Co nie znaczy, że ja też nie mogę być człowiekiem względem niego nie zawracając mu głowy przez własną głupotę/sklerozę/lenistwo.

Mati

czy ktoś zna różnice w bezpieczeństwie między joomlą a wordpressem?