Nokia 2700 Classic – jakość dźwięku

A teraz o tym, co uszom swoich użytkowników oferuje Nokia 2700 Classic. Nabywca tego modelu Nokii, razem z aparatem wyposażonym w głośnik zewnętrzny, dostaje zestaw słuchawkowy i kartę pamięci firmy „Made in Taiwan” o pojemności 1 GB. Wszystko to czyni z zestawu zgrabny i niedrogi komplet do przenośnego odtwarzania ulubionej muzyki.

Telefon komórkowy to nie tylko muzyka, ale przede wszystkim rozmowy. Te, z Nokią 2700 Classic, można przeprowadzać na trzy sposoby:

  • tradycyjnie, z telefonem przy uchu
  • z telefonem w zasięgu wzroku z włączonym trybem głośnomówiącym
  • przez zestaw słuchawkowy dołączany w komplecie

Nigdy nie korzystam z trybu głośnomówiącego, z zestawu słuchawkowego gadam okazjonalnie i w ten sposób prowadzę rozmowy właściwie tylko wtedy, gdy dzwoniący złapie mnie na słuchaniu muzyki. Pewnie pod względem sposobu korzystania z telefonu nie odbiegam od przeciętności, za to jestem bardzo wrażliwy na jakość dźwięku. Czy brzmienie Nokii 2700 Classic jest dla mnie satysfakcjonujące? O tym w niniejszym wpisie.

Test Nokia 2700 Classic - jakość dźwięku
Nokia 2700 Classic

Dźwięk słuchawki
Miniaturowy głośniczek Nokii 2700 Classic, mający za zadanie dostarczanie paplania rozmówcy do ucha swojego właściciela, jest dobrej jakości. Największą jego zaletą jest to, że nie skrzeczy właściwie na żadnym poziomie głośności. Nie ma dla mnie nic gorszego, od raniącego uszy, ostrego brzmienia. Widać, podobne gusta mają osoby odpowiedzialne w Nokii za sprawy dźwiękowe, jednak wydaje mi się, że w Nokii 2700 Classic nieco przesadzono w tej kwestii i z brzmieniem słuchawki za bardzo zjechano w barwy basowe. Nieznaczne podbicie tonów wysokich na pewno by nie zaszkodziło, a wręcz przeciwnie: sprawiłoby, że słowa rozmówcy brzmiałyby nieco wyraźniej. Tragedii jednak nie ma i do wszystkiego można się przyzwyczaić, a moje wrażliwe ucho po prostu bardziej woli niskie brzmienia z obniżonymi średnio-wysokimi częstotliwościami. Dźwięk słuchawki Nokii 2700 Classic oceniam umiarkowanie pozytywnie, tak na 4 (skala ocen szkolna, tj. 1-6).Zestaw słuchawkowy
Dołączany w zestawie zestaw słuchawkowy ma swoje wady i zalety, których proporcje, z uwzględnieniem wagi tych cech, oceniam na 50/50. Na półtorametrowym kablu, w odległości 40 cm od słuchawek, umieszczono klamerkę z mikrofonem i przyciskiem odbierz/rozłącz.

Test Nokia 2700 Classic - jakość dźwięku
Nokia 2700 Classic – zestaw słuchawkowy: mikrofon

Douszne słuchawki wyglądają ładnie: skromnie, ale z klasą. Największą ich zaletą jest znakomite wyprofilowanie, dzięki któremu rewelacyjnie leżą w uszach. Absolutnie mnie tym faktem zaskoczyły – pozytywnie, rzecz jasna. Podobnego zdania jest moja kobieta, która nawet chciała zaprząc je do swojego mp3 (na szczęście bez powodzenia).

Test Nokia 2700 Classic - jakość dźwięku
Nokia 2700 Classic – zestaw słuchawkowy: słuchawki

Oceny słuchawek na ich designie i wygodzie noszenia zakończyć nie można, bo o jakości dźwięku wydobywającego się z nich też wspomnieć trzeba. Krótko? Tragedia! Brzmienie muzyki płynącej do uszu przez kitowe słuchawki jest ciężkie do strawienia dla kogoś o tak wrażliwym słuchu, jak ja. Słuchawki brzmią ostro, bez basów i z tonami wysokimi na raczej niskim poziomie. Są jak wędzona makrela, którą przez jej ości należy jeść powolutku i z największą ostrożnością. Dźwięk słuchawek z zestawu zdominowany jest przez tony średnie, które bezlitośnie kaleczą moje uszy. Można zacisnąć zęby, przyzwyczaić się nieco i wytrzymywać, ale ucztą dla melomana tego nazwać nie można. Ustawienia EQ Nokii są dość basowe, ale i tak tego basu via słuchawki jest tyle, co nic. Ocena dopuszczająca, może z plusikiem za w pełni użyteczne brzmienie podczas rozmów.

Jakość dźwięku serwowanego przez głośnik zewnętrzny
Zewnętrzny głośnik, to określenie raczej umowne. Głośnik jest oczywiście wbudowany, a określenie go zewnętrznym wynika z jego zastosowania.

Test Nokia 2700 Classic - jakość dźwięku
Nokia 2700 Classic – głośnik w tylnej ściance telefonu

Głośnik Nokii 2700 Classic umieszczony jest z tyłu, w dolnej części obudowy. Odtwarza dzwonki, rozmowy (w trybie głośnomówiącym) i muzykę z odtwarzacza, w który wyposażony jest telefon. Głośnik umieszczono w płaskiej części koperty telefonu, przez co dźwięk z niego płynący bardzo łatwo jest stłumić. Zdecydowanie lepszym miejscem na ulokowanie głośnika byłby któryś z owali tylnej ścianki. Wystarczy położyć telefon na dywanie, kocu lub innej miękkiej powierzchni, a dźwięk z miejsca słabnie. Na blacie biurka, gołej podłodze czy też w powietrzu jest ok.

Projektanci obudowy telefonu najwyraźniej wzięli ten aspekt pod uwagę i otwór w ściance wykminili w taki sposób, aby grill osłaniający głośnik był wypukły i zapobiegał zduszaniu dźwięku. Rozwiązanie zdaje egzamin, ale tylko na twardych, idealnie płaskich powierzchniach.

Test Nokia 2700 Classic - jakość dźwięku
Nokia 2700 Classic – wypukły grill osłaniający głośnik w tylnej ściance telefonu

Jak brzmi zewnętrzny głośnik Nokii 2700 Classic? Brzmi, jak młotkiem o garnki. Bardzo mały zakres tonalny dźwięku skupiony wokół ostrych dla uszu tonów średnich. Zero miękkości i ciepła w brzmieniu tego głośnika. Można też odnieść wrażenie, że Nokia 2700 Classic odtwarza tylko niektóre dźwięki składające się na całe kompozycje. W Nokii E75 ten sam dzwonek (Nokia Tune) brzmiał zupełnie inaczej, niż w 2700 Classic; różnica między dźwiękiem tych dwóch modeli Nokii była mniej więcej taka, jak między Hi-Endowymi kolumnami, a megafonem. No, może ciut przesadziłem z tym porównaniem, ale te moje wrażliwe uszy… :)

Mikrofon
Jakiś spryciarz umieścił mikrofon w środku klawiatury. Nie wnikam po co, natomiast zastanawiam się, kiedy dziurka mikrofonu zapcha się jakimś przypadkowym syfem, który niechcący wcisnę w otwór podczas pisania np. SMS-a.

Test Nokia 2700 Classic - jakość dźwięku
Nokia 2700 Classic – mikrofon na wysokości poziomej linii dzielącej klawisze 3 i 6

Podsumowanie
Brzmienie telefonu jest adekwatne do jego ceny. Zewnętrzny głośnik i zestaw słuchawkowy demoluje mój słuch, a z kolei słuchawka do rozmów telefonicznych w trakcie tychże pobrzmiewa wręcz usypiająco: „buubuu huuhuu duuduu żuużuu”. Zestaw słuchawkowy znakomicie sprawdza się w roli alternatywy dla wbudowanej słuchawki i mikrofonu: mikrofon jest bardzo czuły, słowa rozmówcy w słuchawkach brzmią wyraźnie, a same słuchawki swoją obecnością w uszach nie drażnią ich i nie męczą nawet po długim czasie. Są lekkie, o znakomitym kształcie i to jest ich największym walorem. Jeśli jednak ktoś od telefonu oczekuje przede wszystkim muzycznej rozrywki, to niestety, ale musi sięgnąć po słuchawki specjalnie do tego celu stworzone (pozwala na to gniazdo mini jack 3,5mm).

Telefon swoimi dźwiękami dalekiego zasięgu nie odbiega od średniej telefonów ze swojej półki cenowej. Tak surowa ocena wynika z mojego zamiłowania do wysokiej jakości dźwięku i wrażliwości nań. Większość użytkowników powinna być zadowolona, a że ja do nich nie należę? Cóż, ktoś tu ma pecha :)

Subskrybcja
Powiadom o
guest

15 komentarzy
Wbudowane komentarze zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
Marzena

Ja mam Nokię 2720 i identyczne słuchawki (: Jeśli chodzi o ich brzmienie, to dla mnie jest ono w zupełności satysfakcjonujące. Pragnę jednak zaznaczyć, iż telefon kupiłam głównie do prowadzenia rozmów, a nie dla potrzeb rozrywkowych (:

orwell

siemka jakie słuchawki DOBRE byscie doradzili do Nokii 5800??? czekam na opinie i z gury THX

marsjaninzmarsa

Nie no, litości… Nawet moja 10-letnia siostra wie, jak to się powinno poprawnie pisać…
Moja rada – jeśli chcesz uzyskać tutaj od kogokolwiek jakąkolwiek pomoc, to wpisz wcześniej w google jedno z haseł – “Mozilla Firefox”, “Opera Browser”, “Google Chrome” z dopiskiem “pobierz”, zainstaluj to sobie odpowiadając “tak” na pytanie “czy chcesz ustawić na domyślną przeglądarkę?” i uważnie patrz przed wysłaniem czy niektórych wyrazów Ci nie podkreśla na czerwono. Jeśli tak, to proszę – jeszcze raz zastanów się, czy to aby napewno jest zgodne z Polską ortografią… :P

Mik

@marsjaninzmarsa

10/10 :D

orwell

MarsjaninieZMarsa zamiast się wymondrzać mógł byś napisać czy znasz jakieś fajne słuchawki do mojej XpressMusic :x ściagnołem Opere i podkreśla mi wszystko a wiem że niekture dobrze piszę i nie wiem o co kamaaan!! ;/ znasz jakieś słuchawki dobre do mojej nOKII?????

marsjaninzmarsa

@[b]orwell[/b]: Spróbuj zmienić język tego sprawdzania z angielskiego na polski – powinno pomóc. (prawy klawisz tam gdzie podkreśla -> Słowniki -> Dodaj lub usuń słowniki -> Dalej już się chyba domyślisz…) A co do Twojej nokii… Ma ona gniazdo Mini Jack (3,5mm), więc jakiekolwiek słuchawki do niej podłączysz, będą działały. Lepiej więc inaczej sformułuj pytanie – np. “Jakie słuchawki w cenie [i]od[/i] – [i]do[/i] byście polecili do słuchania muzyki?” Możesz udać się na jakieś forum muzyczne, tam na pewno będzie odpowiedni dział/wątek. Albo poczekać – może akurat i na tym blogu trafi się ktoś, kto będzie znał odpowiedź na to… Czytaj więcej »

Zeus

Jakie to mają być słuchawki: douszne, nauszne, sportowe (na kark) czy jeszcze większe?

Ja już około rok temu kupiłem sobie “pchełki” (douszne) Panasonica za 79 albo 89 zł i bardzo dobrze mi służą. Używam je na zmianę do mp3, telefonu i do laptopa. Są super i mają takie fajne etui jakby szpulkę.

Bardzo dobrze (również douszne) produkuje Creative, ale z tej firmy są dużo droższe – ok około 139 zł w górę. Dźwięk mają super i wygląd tez fajny :)

szuman

@[b]orwell[/b], czytając Twoje komentarze żałuję, że nie mam żadnego systemu moderującego komentarze z takimi bykami… Trochę szacunku do do języka polskiego, proszę…

co do sprawdzania pisowni w Operze: w polu, w którym wpisujesz komentarz, kliknij prawym przyciskiem myszy, z menu “Dodaj lub usuń słowniki” wybierz opcję “Słowniki”, z listy wybierz język polski, kliknij “Dalej” i po ściągnięciu i zainstalowaniu słownika ustaw go domyślnym.

Jakub Milczarek

Śledzę “z zapartym tchem” Twoją recenzję Nokii 2700 i tak sobie myślę, czy aby nie za dużo próbujesz wyciągnąć z tego modelu? :) Przecież to dolna średnia półka jeśli chodzi o cenę, więc i jakość dźwięku oraz osprzętu musi być podobna…
PS. orwell jest niezły :)

szuman

@[b]Jakub Milczarek[/b], nie, to nie tak, że cudów od tej taniej Nokii oczekuję ;) Moje oczekiwania wobec nowego telefonu spełnia ona w co najmniej 700%. Można rzec, że rozochociłem się i teraz porównuję ją do jej dużo bardziej zacnej siostry, E75 ;)

Krasnal

Mam pytanie. Posiadam tę Nokie od kilku tyg., a od kilku dni w trakcie rozmowy słyszę w głośniczku zakłócenia, takie jak te, które słyszymy przy nawiązywaniu połączenia i przytknięciu komórki do głośników, np. komputerowych. Tylko, że u mnie takie przebicia i szum słyszę w trakcie całej rozmowy.

Pozdrawiam

szuman

@[b]Krasnal[/b], kartę gwarancyjną w łapkę i reklamację zgłoś, bo to normalne nie jest. Przynajmniej w moim egzemplarzu. Chyba, że wcześniej się do tych zakłóceń przyzwyczaisz :)

użytkownik

oddałem telefon nokia 2700 do reklamacji z powodu latającej muchy w słuchawce,,,,,po dwóch
tygodniach naprawili telefon…..teraz w słuchawce nic nie słychać a serwisowi jest prztykro

aaam

Dźwięk na dołaczonych słuchawkach jest słaby, jakiś taki dziwny bas, ze swoimi już lepszy ale i tak słyszę rónicę od mp3.

Wicek

Bo to jest nokia za tanie pieniądze. Ale wystarczy ustawić equalizer i będzie git majonez :DD