Film “Zagubiona autostrada” + Asus VH242

Jestem chory, o czym poinformowałem w stosownym, oficjalnym komunikacie. Prawdę mówiąc, czuję się już dobrze, ale czemuż sobie nie poleniuchować dziś, skoro już jutro weekend? :) Szkoda, że tak późno wpadłem na to, aby leżąc w łóżku cieszyć się walorami i wyklinać wady testowanego monitora Asus VH242.

Normalnie pracuję na stacjonarnym piecu zamontowanym na stałe w meblu – takiej meblościance z biurkiem (mało praktyczne to, dziś bym w życiu tego nie kupił). Korzystanie z kompa więc wymaga ode mnie siedzenia w krześle, co średnio fajne jest, kiedy człowieka męczy choroba. Nie dawałem się jednak i dzielnie kurowałem się w pozycji siedzącej, z paluchami rozcapierzonymi nad klawiaturą. Dopiero wczoraj, przed pójściem spać, wykluła się w mojej głowie genialna, lecz spóźniona myśl: podpiąć 24 calowego Asusa do starego laptopa HP Omnibook 6100 i nie wyłazić z wyra.

Miałem pewne obawy, czy stary Radeon Mobility siedzący w Omnibooku wydoli i uciągnie ten monitor. Nie tyle o rozdzielczość się martwiłem, co o proporcje obrazu: rzeczony laptop wyposażony jest w matrycę 4:3, a Asus świat wirtualny pokazuje w ratio 16:9. Gdyby nie było odpowiedniego trybu, to i tak świat by się nie zawalił, bo film w fullscreen i tak wyglądałby jak trzeba.

Asus VH242 test
Banda gniazd, jak na multimedialny monitor przystało :)

Podłączyłem monitor via standardowe złącze VGA (Asus VH242 posada również HDMI i DVI), monitor z laptokiem rzekli sobie “cześć” i nastał TEN moment: PPM/Właściwości/Ustawienia i szukanie rozdzielczości 1920x1080px… JEST!Skoro mam rozdziałkę i kinowe proporcje, to trza teraz wygrzebać film jakiś, którym mógłbym wypełnić w całości powierzchnię asusowej matrycy. Film musi być oryginalny, bo co mi z pirata 16:9, skoro w tak dużej rozdzielczości zje go pixeloza? W domu znalazłem tylko dwa oryginalne filmy (dobry zwyczaj: nie pożyczaj ;)): The Blair Witch Project i Zagubiona autostrada.

The Blair Witch Project ukazany jest w proporcjach 4:3, a więc odpada, natomiast Zagubiona Autostrada ma 16:9 :)

Film Zagubiona autostrada - pudełko
Na opakowaniu napisane było 16:9

Najpierw test porównawczy tego samego obrazu na dwóch różnych matrycach: 4:3 i 16:9 (zdjęcia z filtrem polaryzacyjnym, coby trzymać w ryzach blaski bijące z LCD).

Asus VH242 test
Tak panoramiczny film prezentował się na matrycy o proporcjach 4:3. Tyle powierzchni zmarnowanej na te czarne pasy :/

Chciałem na obydwu wyświetlaczach pokazać tę samą scenę, ale przy zmianie ustawień ekranu niechcący zamknąłem playera (CHWDP, gdzie P=pad).

Asus VH242 test
Inna scenka tego samego filmu. Czarne pasy zdecydowanie mniej powierzchni zajmują. Gdyby film był w proporcjach 16:9, ekran winien być szczelnie wypełniony obrazem (sprawdzimy!)

Jak widać, zostałem oszukany! Zdjęcia filmu mają jeszcze większą różnicę w proporcjach boków, niż podano na opakowaniu – 2:1 zamiast 16:9. Nic to; roześlę wezwania do zwrotu pożyczonych filmów i znajdzie się jakiś uczciwy film :)

I na koniec jeszcze jedno zdjęcie, na którym starałem się pokazać, ile mniej więcej można zobaczyć ustawiając ten monitor plecami do okna (w jesienny, bezchmurny dzień, ale nie pod słońce).

Asus VH242 test
Asus VH242 bardzo jasno świeci, co przy multimedialnym zacięciu jest niewątpliwą zaletą.
Zdjęcie już bez filtra

Najwięcej frajdy daje monitor w ciemności, ale nigdy nie pozwolę statywowi na zajęcie mojego miejsca w łóżku :) Spróbuję jednak coś w tym temacie pokombinować, podobnie jak z pograniem na tym laptopie sprzężonym z 24″ Asusem :) Laptok leciwy jest, więc współczesnych gier raczej nie uciągnie, ale gdyby udało się odszukać równie starą, co on, grę Need for Speed 5 Porsche Unleashed (lub jakoś tak), którą to ciotka z hameryki mi sprezentowała tuż po jej premierze, to kto wie, ile frajdy mógłby dać mi ten monitor nocą (bez skojarzeń) ;)

Subskrybcja
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Wbudowane komentarze zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
Pienia

Polecam też pokombinować z odtwarzaczem VLC (www.videolan.org). Chyba jako jedyny player ma opcje do zmiany proporcji wyświetlanych filmów programowo.

Pawel

Ciekawy opis i zdjęcia oddające rozmiar “zabawki”:) Właśnie planuję zakup podobnego monitora (tyle, że Benq lub Iiyama). Wyobraź sobie jak to musi hulać podłączone do xboxa:D

Jak jest z kątami widzenia? Boję się, że z tymi matrycami trzeba być zawsze idealnie na wprost:/ Czy stopka umożliwia pochylenie do 10 stopni?

Przy okazji pozdrawiam:)
Bardzo rzadko komentuję na blogach, ale odwiedzam Ciebie regularnie.

szuman

@[b]Pienia[/b], ale jeśli dobrze wnioskuje, to obraz po wymuszeniu wypełnienia ekranu będzie rozciągnięty (nienaturalny)?

@[b]Paweł[/b], trafiłeś w dziesiątkę z pytaniami o kąty, bo zaplanowałem sobie taki wpis na przyszły tydzień :)

Jeśli chodzi o kąty widzenia, to w płaszczyźnie poziomej jest przyzwoicie i można siedzieć “bardzo obok”, by wszystko ładnie widzieć. Najgorzej jest, kiedy patrzy się od góry, a od dołu nieco lepiej – z resztą będą zdjęcia pokazujące widoczność pod kątami 30 i 60 stopni z każdej strony :)

A co do podstawki, to 10 stopni może nie być, jeśli masz na myśli odchylenie od pionu.

Również pozdrawiam :)

SpeX

To będzie tylko test 30/60? Z tego co się orientuję większość producentów chwali się kontem widzenia 170/170. Co daje odpowiednio po 85o w bok. Tak więc może dodatkowy punkt pomiarowy zrobisz na poziomie 85o.

W sumie asus dość ciekawie prowadzi te testy. Każdy bloger dostał inny model monitora.

szuman

@[b]SpeX[/b], a jaki jest sens w patrzeniu na monitor pod kątem 85 stopni? Ten wyścig na pola widzenia jest tak samo sensowny, jak wyścig na megapixele przy takich samych fizycznych rozmiarach matrycy.

Podczas patrzenia pod kątem 85 stopni widoczny obraz robi się tak wąski, że gówno widać :) Ładne 60 stopni jest kątem użytkowym, z którego można korzystać z multimediów, a z 85 – nie bardzo.

SpeX

Ale przecież to jest wojna na kąt widoczności, a nie na max użyteczny kąt widzenia :/

Pienia

, no obraz niestety będzie rozciągnięty. Jednak jest to chyba robione w dość inteligenty sposób, aby zminimalizować zniekształcenia. Ja tak spokojnie oglądam wszystkie filmy. Obojętnie jakie mają proporcje zawsze wymuszam 16:10 (mój monitor Samsung SyncMaster 2253LW ma takie akurat proporcje, monitorów 16:9 raczej wtedy nie było – jeśli już to wyjątki). Zaznaczam też, że w sterownikach grafiki NVIDIA mam ustawioną opcję “Użyj skalowania NVIDIA”.

szuman

@[b]Pienia[/b], a tak z ciekawości, to jaką masz kartę? Bo mam GeForce’a, ale w panelu Nvidia nie mogę się doszukać opcji “Użyj skalowania…”.

Blog Szumana

Multimedia, to filmy, gry, muzyka… – ogółem rozrywka. Testowany przeze mnie monitor Asus VH242H stworzony został o zastosowaniach multimedialnych. Do tej pory:sprawdziłem już, jak radzi sobie z filmami – klik i klikobrabiałem zdjęcia, efekt obróbki obse