Odsiebie.com h@ck3d by p01ic3

Wiadomość dnia i jednocześnie lol dnia :) Bekę mam z twórcy Odsiebie.com, z którym wywiad oglądałem jakiś czas temu. Pamiętam, jak mnie zaczesany drażnił swoją butą – z jego odpowiedzi kipiała taka pewność siebie, że momentami miałem wrażenie, że gość z jakiegoś innego systemu przybył tu i gada. Jak nie lubię zarozumiałych, tak śmieszy mnie, gdy w końcu łapa im się powija: przypominam sobie ich lekceważenie dla jakichkolwiek wizji niepowodzenia i staram się sobie wyobrazić, jaką minę muszą mieć podczas wpadki :)

Tak pan Łukasz o działalności swojego serwisu mówił kilka miesięcy temu:

Wywiad z panem Łukaszem by Polskie Radio Wrocław

Ciekawe, co powie teraz? Może “JP na 100%”? Troszkę pokory i myślenia, panie Łukaszu, a tegoroczne Zaduszki by pana nie ominęły.

Jak komuś się nie podoba to, co piszę, to trudno – nie zamierzam jednak ukrywać rozbawienia. Pan Pewny Siebie trzepie biznes i w dupie ma moralno-prawne aspekty swojej działalności, a tu znienacka puk puk – i nie dość, że w sobotę zdarli go z wyra tak wcześnie, to jeszcze plany na weekend poszły się jebać :)Jestem ciekaw, jak się potoczą dalsze losy Odsiebie.com. Korzystałem z tego serwisu na tyle, na ile musiałem, ale mam sumienie czyściutkie, bo ani jednego lewego pliku nie wrzuciłem, ani nawet nie zdarłem :) Parę fotek, kilka bitów od Alexa, parę próbnych wersji naszych kawałków i to wszystko. Tak, korzystałem z tego serwisu w zgodzie z jego regulaminem i nabożnymi życzeniami jego twórcy.

Pamiętacie nagonkę na serwisy z napisami? Czy teraz rozpoczyna się policyjna ofensywa na serwisy hostujące pliki? Czy Plikuś, Chomikuj i inne powinny zacząć się bać?

Czas pokaże. Jedno jest pewne: nie można być pewnym. Pan Łukasz był.

I w tym miejscu zamierzałem zakończyć ten wpis, ale zadałem sobie pytanie: co w takim razie pan Łukasz z Odsiebie.com powinien był robić, by święta nieboszczyków nie spędzić w areszcie? Nie wiem, szczerze mówiąc, bo nie znam tego serwisu od środka. To, o czym pan Łukasz wspomina w wywiadzie, tj. przypominanie użytkownikom o kwestiach legalności wrzucanych plików, wydaje się być dobrym usprawiedliwieniem dla niego samego, w świetle którego za zawartość serwisu odpowiadają internauci, a nie sam pan Łukasz.

W tym wypadku kluczową okolicznością łagodzącą lub obciążającą może być skuteczne reagowanie/brak reakcji na zgłoszenia pirackich plików (o takim systemie również pan Łukasz wspomniał w wywiadzie).

Zresztą… nie chce mi się tego roztrząsać. Sprawa jest świeżutka, faktów znamy niewiele, więc z wyciąganiem jakiś głębszych wniosków dajmy sobie na razie spokój. Jedynym pewnikiem w tej sprawie jest pewność siebie pewnego jegomościa, która w pewnych okolicznościach zapewne się ulotniła.

Subskrybcja
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Wbudowane komentarze zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
SpeX

Nie porównywał by tego do sprawy napisy.org. Która ostatnio została zakończona bez wyroku

Tu jednak mamy pośrednie umożliwienie łamania prawa autorskiego. Napisy pozwalały tylko oglądać film w polskiej wersji.

szuman

może nie tylko porównywanie, co stawianie spraw obok siebie, bo i Napisy i Odsiebie mają punkty styczne (w założeniu zacna idea, zamykanie serwisów przed wyrokiem itp).

Blog Szumana

O ile jeszcze wczoraj zastanawiałem się nad różnymi aspektami sprawy zawinięcia OdSiebie.com, o tyle dziś do rozkminiania pozostała mi tylko jedna kwestia: jak można być tak głupim? Każdy myślący homo sapiens powinien wiedzieć, że igra z ogniem i musi zac

Wojtek

To się tak musiało skończyć, chomikuj w tej chwili przejmuje Polskich użytkowników odsiebie. Poza tym pomału każdy serwis tego typu pada, a po nim wyrastają dwa nowe…