Ja vs Nokia E75. Runda 3 - aparat, zdjęcia i filmy

Ja vs Nokia E75. Runda 3 - aparat, zdjęcia i filmy

Aparat, w który wyposażona jest Nokia E75, oferuje wiele trybów fotografowania (portrety, makro, sport, noc itd.), dlatego długo sposobiłem się do popełnienia tej części testu. Chodziło o to, aby mieć luz i bez pośpiechu stestować wszystkie tryby i ustawienia aparatu, porobić zdjęcia, ładnie je opisać, później zrzucić na kompa i tak dalej, i tak dalej. Czasochłonne zadanie, ale w końcu w weekend się do jego realizacji zebrałem.

Uff, poszło szybciej, niż śmiałem sądzić :) Obok tematycznych programów, aparat Nokii E75 posiada wszechstronny tryb Auto, który – co wyszło w praniu – jest tak elastyczny, że spisuje się doskonale praktycznie w każdych warunkach. Z bliska, z daleka, w słońcu i w nocy – automatyczny tryb spokojnie mógłby być jedynym.

Telefon nigdy nie będzie pełnowartościowym aparatem – to wszyscy wiemy. Nie ma możliwości upchania w telefon komórkowy dobrej jakości optyki i współpracującej z nią, nie gorszej, matrycy. Liczba megapikseli stanowi jedynie o rozmiarach obrazu – nie zaś o jego jakości, jak niektórzy sądzą. 3,2 MP wciśnięte w testowaną Nokię produkuje obrazki o wymiarach 2048 x 1536 px.

Aparat Nokii E75 był dla mnie wielką niewiadomą. Z jednej strony moja kiepska ocena dla walorów fotograficznych aparatów Nokii, a z drugiej strony świadomość obcowania z telefonem z wyższej ligi, niż te, które słabą opinię o fińskiej marce wyrobiły. Jakie odczucia po obejrzeniu pierwszych zdjęć z tego telefonu? Bedzie koło chołpy (czyt. przeciętnie). Szału nie ma – szczególnie patrząc na zdjęcie w skali 1:1. Po 3-4-krotnym zmniejszeniu nawet nawet – dość fajnie, jak na komórkę. Na pewno można tym uwieczniać ciekawe scenki wszędzie tam, gdzie nie ma pod ręką normalnego aparatu, ale by go zastąpić – nie da się.

Flesza brak – zastępuje go dioda, która o wiele lepiej sprawdza się w roli podręcznej latarki, niż przyczyny doświetlenia zdjęć robionych w ciemnościach. Poniżej filmik (Canon A590 IS na statywie), którzy przedstawia zachowanie się aparatu fotograficznego Nokii E75 w ciemności. Pod filmikiem zdjęcie wykonane w trakcie kręcenia tego video :)

1) Oświetlenie fotografowanego obiektu i ustawienie ostrości. 2) Przyczaj. 3) Pstryk :)
Zdjęcie wykonane w trakcie kręcenia powyższego filmiku

Plusy aparatu

  • Przyzwoite, jak na telefon, zdjęcia. Szybko działający tryb auto w mig ostrzący i dobierający parametry ekspozycji.
  • Dioda doświetlająca również in plus, choć nie pogardziłbym tradycyjnym fleszem, który dałby lepsze światło – niestety kosztem baterii. Diodowego światełka wystarcza najwyżej na dostateczne doświetlenie obiektu znajdującego się w granicach pół metra od aparatu.
  • Zdjęcia zrobione w świetle słonecznym cechują ładne kontrasty i nasycenie kolorów (czasem przepalone, ale w końcu to tylko telefon).
  • Geotagowanie zdjęć – funkcję zapisywania lokalizacji włączyć można bezpośrednio z poziomu menu ustawień aparatu.
  • Jakość filmików nagranych Nokią E75 bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Pokuszę się o stwierdzenie, że z tej Nokii jest lepsza kamerka, aniżeli aparat.

Minusy aparatu

  • Zoom. Po pierwsze: bardzo powolny – czasem obiekt może zdążyć uciec, zanim go dostatecznie przybliżmy. Po drugie: jest to powiększenie cyfrowe, czyli nic innego, jak powiększony fragment i tak już kiepskiego obrazu.
  • Mnogość programów tematycznych. Jak już wspomniałem, tryb Auto spisuje się znakomicie w każdych warunkach i w stu procentach wyręcza wszystkie pozostałe profile.
  • Słabiutka dioda wspierająca aparat w ciemnościach. O jej skuteczności można mówić tylko w odniesieniu do zdjęć strzelonych z bardzo bliska. Kompletnie nie nadaje się do zdjęć portretowych (wyblakłe kolory i patrzały czerwone)

A teraz garść zdjęć wykonanych w okolicach minionego weekendu. Wszystkie zaprezentowane niżej + kilka innych w oryginalnych wersjach do ściągnięcia tutaj.

Nokia E75 - testowe zdjęcia
Warunki: dzień pochmurny, od czasu do czasu wyłaziło słonko.
Nokia E75 - testowe zdjęcia
Warunki, jak przy poprzednim zdjęciu.
Nokia E75 - testowe zdjęcia
Przejażdżka komunikacją miejską w pochmurne, sobotnie popułudnie
Nokia E75 - testowe zdjęcia
Maksymalne zbliżenie. W oryginalnych wymiarach zdjęcie jest bardzo niewyraźne.
Nokia E75 - testowe zdjęcia
W takich warunkach pogodowych aparat Nokii E75 do focenia gotowy był w najkrótszym czasie.
Nokia E75 - testowe zdjęcia
Sobótki 2009
Nokia E75 - testowe zdjęcia
Wysepka na rzece Wisłoka. Wczesnym wieczorem pstrykane.

Video

Poniżej przykładowy film nakręcony Nokią E75. Pod tym linkiem jest do ściągnięcia w oryginale, a razem z nim dwa inne filmiki.

Przegląd dziecięcych zespołów tanecznych z okazji Dnia Matki ;) Jakość zdecydowanie lepsza w oryginale (link do ściągnięcia nad plejerem)
Subskrybcja
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Wbudowane komentarze zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
SpeX

Ogólnie jakoś znośna. Jak ktoś kupi ten aparat bez niestanowienia się by używać go jako substytut aparaty (nawet zamiast najprostszej małpki) jakoś jest naprawdę dobrym akceptowalnym poziomie. ad zoom cyfrowy > prawda jest taka iż z tego nawet nie opłaca się korzystać i lepiej strzelić 2 zdjęcia na normalnej ogniskowej i potem odpowiednio wykadrować w domu. niż bawić się w zoomowanie. 23.jpg > tu widać po co w komórkach jest aparat. Czyli do robienia szybkich fotonotatek :D 22.jpg > czemu mam wrażenie iż na lewo od lampy zdjęcie jest zamglone? ad video – da się coś tam manipulować balansem bieli?… Czytaj więcej »

SpeX

A jeszcze jedno trudne pytanie:D Czy z włączonym GPSem w zdjęciach zapisywane są GEOtagi?

szuman

23.jpg – w rzeczy samej ;)
22.jpg – zdjęcie strzelone z autobusu, który mknął przed siebie, w dodatku gibał się, bo akurat z ronda zjeżdżał – pewnie przez to mazgaj wyszedł :)

Geotagowanie jest i nie wymaga włączenia GPS-a, jako aplikacji. W ustawieniach aparatu foto wystarczy włączyć zapisywanie lokalizacji i powinno grać, jeśli tylko jest sygnał z niebios. Jako tako nie testowałem tej funkcji, więc nie rozpiszę Ci tego.

Długość filmików? Wygląda na to, że jedynym ograniczeniem jest miejsce na karcie pamięci. Osobiście tego nie sprawdzałem :)

SpeX

22.jpg – to pewnie szyba była brudna i stąd to.

Czyli GPS jest cały czas włączony? Ja myślałem iż go się włącza jak np bluetootha.

To zrób jeszcze rundę 4: GPS i WiFi :P

szuman

Też nie :D W tym kontekscie GPS jako tako jest podzielony: [b]GPS[/b] Menu / Aplkacje / GPS – główne narzędzia GPS: mapa, lokalizacja (nawigacja, położenie, dystans) oraz zapisane Punkty orientacyjne. To są główne zabawki, kóre działają, gdy je włączysz. [b]Aparat + geotagging[/b] W ustawieniach aparatu możesz sobie ustawić, aby domyślnie z automatu tagował zdjęcia. Gdy tę funkcję włączysz, podczas pracy aparatu fotograficznego na pasku widoczna będzie ikonka satelity informująca o aktywnej funkcji geotagowania. Zapewne gdzieś w tle pobiera info z satelitów, jesli sygnał z nich dociera do telefonu. Musiałbym się tym dobrze pobawić, a nie na wszystko starcza czasu. Dziś… Czytaj więcej »

SpeX

Ad Wifi
Akurat w Krakowie na rynku jest miejski WiFi. Więc tu nie ma takiego kłopotu. Ale szczerze ja się łącze z hotspotami oferowane przez sieci BP czy KFC niż miejskie. Tak naprawdę na rynku jeszcze się nie łączyłem, a jedynie raz korzystałem w WiFi z UM.

Ad Aparat + geotagging
Czyli wygląda na to iż z włączoną tą opcją soft sam sobie włącza GPSa gdy ktoś włączy aparat. I po zakończeniu robieniu zdjęć się rozłącza?

grzybu

Nareszcie znalazłem trochę więcej czasu, aby skomentować wpis na, który czekałem.

Prawdę powiedziawszy miałem nadzieję, że w telefonie, za który trzeba dać coś koło 2000 zł będzie lepszy aparat. Ale trudno. Widać za dużo oczekiwałem. Jednak zdjęcia, w moim odczuciu są całkiem dobre. Te trzy ostatnie fotki co wrzuciłeś do wpisu, w moim odczuciu są przyzwoite. Podczas szukania aparatu, widziałem zaawansowane kompaktu, które robiły gorsze zdjęcia w porównywalnych warunkach niż te.

A filmik jest fenomenalny jeśli patrzyć na sprzęt, którym został zrobiony. Obraz dobry, a dźwięk, bajka. Niejeden aparat nie nagra tego tak dobrze ( np. mój stary).

procek

Jak na serię E to zdjęcia robi bardzo przyzwoite. Sam jestem posiadaczem E51 i aparatu nie mogę nikomu polecić, bo jest po prostu kiepski. No, ale E75 to już inna półka ;)

Mariusz Kacperski

Witam serdecznie

Bardzo ładnie prezentują się zdjęcia i filmy wykonane Nokią E75. Chciałbym móc je pobrać w oryginale, skoro autor je udostępnił. Niestety zostały one umieszczone na serwerze Odsiebie który, jak zapewne wiemy, został zamknięty przez Policję. Czy jest możliwość uzyskania alternatywnego źródła download?

Pozdrawiam serdecznie
Mariusz

szuman

@[b]Mariusz Kacperski[/b], zdjęć ani filmiku niestety już nie mam…

Anna

A może wiesz jak wyłączyć dzwięk przy robieniu zdjęc?