Zbyt wolny internet – co robić?

Swego czasu, w którymś z wpisów, napomknąłem o wybrakowanym łączu internetowym w moim domu. Chodziło o to, że zamiast 1 Mbps miałem zawsze 820-860 kbps. Zawsze. Strata rzędu 15-20% i nigdy ani szybciej, ani wolniej. Bardzo stabilne pasmo, ale mniejsze od tego, za które płacę. Dostawcą Multimedia Polska, net leci po routerze, z netem telewizja, a ruter ciągnie z gniazdka telefonicznego, które to gniazdko dzieli z telefonem.

Zgłosiłem w Biurze Obsługi Klienta MM usterkę: stabilny, ale zbyt wolny transfer. Przysłali mi technika, który posprawdzał urządzenia, wykonał parę testów na prędkość, by na koniec wizyty rozłożyć ręce, stwierdzić, że nic nie jest w stanie zrobić, bo wszystko działa i dodać, że ze strony operatora wszystko jest ok, bo nie płacę za prędkość gwarantowaną, ale za „do 1 megabita”. Pomyślałem, że w sumie to prawda – taki haczyk w umowie i furtka dla ISP.

Po jakimś czasie ta niepełna megówka przestała mi wystarczać i zapragnąłem przyspieszyć. Wahałem się, bo skoro jednego megabita nie da się tu wyciągnąć, to jak niby ma polecieć dwa mega? Oj tam – myślę – zamawiając szybsze łącze dam IM powód do ogarnięcia sieci tak, aby w końcu wyrabiała. W biurze obsługi, podczas podpisywania aneksu, powiedziano, że przed przyspieszeniem muszą sprawdzić, czy istnieją warunki techniczne do puszczenia dwóch mega i dopiero po uzyskaniu pozytywnego wyniku prędkość zostanie podwojona.

Na decyzję o zmianie prędkości nie trzeba było długo czekać: warunki są, więc dwa mega poleci nawet szybciej, niż to wynika z umowy. Byłem happy, ale jednocześnie zacząłem się zastanawiać jak to będzie brykać. Odpowiedź na to pytanie przyszła szybko i zbytnio mnie nie zaskoczyła: zamiast 2048 leciało około 1700-1740 kbps. Czyli dwa razy szybszy transfer i dwukrotnie większa strata. 300 kbps różnicy – kiedyś moim marzeniem było łącze o takiej wartości – pamiętam to dobrze.

Irytacja aka wkurwienie zaczęło narastać. Płacę za 2 Mb, a mam 1,6-1,7. Ciul z tym, że umowa stanowi o prędkości nie gwarantowanej, ale „do”, skoro nigdy tego pułapu „do” nie osiągnąłem! Powinienem więc płacić za moje „do”, tj. za 1,7 Mb. W moim przypadku transfer zawsze, ale to zawsze, wynosił tyle, a płaciłem za 2 mega. Postanowiłem nie odpuszczać i zawalczyć o swoje – tym razem skutecznie. Zastosowałem prostą i najskuteczniejszą w branży telekomunikacyjnej technikę – UKE :)Na stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej jest instrukcja składania skargi na ISP. Wedle wskazówek, skarżąc się UKE należy dołączyć pisemną reklamację usługi złożoną wcześniej u dostawcy internetowego, która nie przyniosła skutku.

Pisemną… przecież reklamowałem usługę, przyjęto zgłoszenie, był technik i dalej jest źle…

Ze strony UKE można via formularz kontaktowy wysłać wiadomość w dwóch rodzajach: skarga lub zapytanie. Postanowiłem skorzystać z opcji drugiej i zapytać, czy w moim przypadku nie dałoby się obejść bez reklamacji pisemnej. Wyłuszczyłem sprawę, nacisnąłem „wyślij” i czekałem na odpowiedź. Ta przyszła po kilku dniach i wynikało z niej, iż mój mail został potraktowany jako skarga, a tę przekazano do lokalnej delegatury UKE, której urzędnicy będą się kontaktować w dalszym toku postępowania. Bingo! :)

Po kolejnych kilku dniach, już z Rzeszowa, przyszedł mail z zestawem pytań technicznych: jaka dokładnie prędkość, gdzie mierzona, jaki model routera itp. oraz prośba o kopię umowy o świadczenie usługi dostępu do internetu. W odpowiedzi wysłałem odpowiedz i skan dokumentu. Czekałem i czekałem na dalszy kontakt, aż po paru tygodniach przyszedł mail z prośbą o obecność w domu i umożliwienie pracownikom UKE dokonania pomiarów/testów na zakończeniu linii. Zaproponowali dwa terminy; wybrałem bliższy.

Przyjechali punktualnie, wcześniej dzwoniąc z potwierdzeniem, że są w drodze i będą za tyle i tyle. 15-20 minut zajęły im testy, których wynik wskazywał, że przepustowość linii wynosi 20 Mb, więc teoretycznie net powinien hulać i śmigać pełną parą. Ale wyniki wszystkich, wykonanych na różne sposoby pomiarów prędkości na komputerze pokazywały co innego: zbyt wolno, a różnica prędkości rzeczywistej od wynikającej z umowy spora. Panowie z UKE poprosili o screena z pomiaru wykonanego w ich obecności, spisali protokół i pojechali.

Po kolejnych paru tygodniach przyszło pismo, a właściwie kopia pisma, którego oryginał adresowany był do Multimedia Polska. W piśmie tym moje zgłoszenie zostało nazwane „wnioskiem o mediację”. W paru akapitach ładnie streszczono wszystkie podane przeze mnie informacje, dodano wyniki pomiarów i zawyrokowano „nienależyte wykonanie zobowiązania”, jednocześnie obligując operatora do usunięcia usterki. To wszystko poparto kilkoma paragrafami prawa telekomunikacyjnego i kodeksu cywilnego.

Na reakcję Multimedia nie musiałem długo czekać: najpierw telefon, a później technik – ten sam, co kiedyś. Tym razem jednak stanął na wysokości zadania i po niespełna dwóch kwadransach net bujał się już jak należy :)

Wielkie dzięki dla UKE za podjęcie mediacji w mojej sprawie i dla Multimedia za naprawę swojego błędu. Teraz jestem w pełni zadowolonym abonentem MM: łącze mam zajebiście stabilne i przez cały czas minimalnie szybsze od rzeczonych 2 Mb (obecnie około 2200 kbps).

——————
Raz kolejny mówię:
Grunt, to znać swoje prawa i walczyć o swoje. Często jesteśmy robieni w wała dziwnymi i niekorzystnymi dla nas zapisami w warunkach transakcji, zwodzeni w kwestii naszych praw lub zgoła okłamywani. W trudnych lub niejasnych sytuacjach najlepiej kontaktować się z rzecznikami konsumentów, którzy wyjaśnią, objaśnią i wskażą drogę, którą należy dochodzić swoich praw.

Tak było w szeroko opisywanej na tym blogu historii funkiel nowej kanapy, która z winy producenta psuła się podczas normalnego użytkowania. Wpisy o owej kanapie możecie znaleźć pod tagiem meble :)

Subskrybcja
Powiadom o
guest
55 komentarzy
Wbudowane komentarze zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
SpeX

A jakie testy oni przeprowadzili?

szuman

pytasz o testy na kablu, które wyszły prawidłowo, czy te na kompie?

SpeX

O obie procedury. Co z ich testów byłbyś w stanie teraz sam powtórzyć bez ich sprzętu?

przemo

Podziwiam wytrwałość Szuman, naprawdę. Mnie by się nie chciało wydzwaniać i pisać nigdzie – ale jak pokazujesz po raz kolejny – czasem tylko w ten sposób da się coś zdziałać.

szuman

@[b]SpeX[/b], na komputerze, to najzwyklejsze testy na speedtest.pl i speedtest.net.pl + testowa strona Multimedia (mm.pl) (download grubego pliku)

A co do drugiego pomiaru, to był to tzw. [i]test predykcji przepływności ADSL[/i]: ADSL, ADSL2 i ADSL2+. Mierzono kwalifikatorem kabli xDSL Cable Shark :) Takie cuś:
[center][img]http://www.szuman.eu/images/cable_shark.jpg[/img][/center]

@[b]Przemo[/b], myślę, że gdyby Ciebie robiono tak w bambuko, to też byś w końcu nie wytrzymał i zaczął domagac się tego, co Ci się należy :) Ale przyznaję, że były momenty, kiedy zaczynałem żałować zamieszania, które powstało (szczególnie wtedy, gdy musiałem siedzieć w domu i czekać na speców).

SpeX

Wolę testy na speedtest.net, tam mogę sobie wybierać lokalizację serwera testowego. A te 1,7Kb to miałeś zawsze czy tylko w godzinach szczytu sieciowego? Ja np mając 4Mb wiec iż mniej więcej teraz (od ~19-22 +/-1-2h) są godziny szczytu i z mojego łącza będę miał z 2,5-3,5Mb a jak dobrze się rozepcham to te 4Mb. W końcu mam te łącze do 4Mb, a nie zawsze 4Mb. Sorki że tak dopytuję, ale jak brałem Play Mobile jako łącze zapasowe na weekend to postanowiłem je przetestować i opisać u siebie. Tylko za bardzo nie wiedziałem jak je testować, i miałem nadzieje iż oni… Czytaj więcej »

szuman

speedtest.net.pl to uproszczony speedtest.net – ot, strona z wklejonym prostym testerem :) 1,7 było zawsze, nigdy więcej, ani nigdy mniej :/ po prostu piekielnie stabilnie działało, tyle, że zbyt wolno. Teraz mam szybko jak należy, a stabilność wciąż ta sama o każdej porze doby :) Co do Twojej procedury testowania, to weź poprawkę na to, że czasem serwery, z których ciągniesz, mają mniejszą wydolność niż Twoje łącze. Kiedyś miałem 8Mb i przekonałem się o tym, że niewiele jest serwerów, z których można ssać pełną parą. Przeważnie z serwerów darło między 2,5 a 5 Mb, a pełną prędkość downloadu udawało się… Czytaj więcej »

PrzemCio

I jeszcze tego posta nie ma na wykop.pl ? :)

szuman

@[b]PrzemCio[/b], a nie wiem, ale chyba nikt tego do wykopaliska nie dawał ;) Ja nie wrzucałem, bo za sam fakt linkowania swojego bloga, bez czytania wpisu zakopaliby go z etykietką “spam” ;)

Ravicious

Gdzieś czytałem, że na pady iPlusa nie ma mocnych, ktoś też próbował odwoływać się do UKE, ale nic z tego. Nauczyłem się już z tym żyć :D

BTW, wrzuciłem na Wykop:
http://www.wykop.pl/link/180808/zbyt-wolny-internet-jest-na-to-pewien-sposob

Mam nadzieję, że serwer wytrzyma ;)

LORDD93

Witam! Mam ten sam problem z moim ISP, tylko, że ja mam gorzej, płacę za 2 MB, a mam prędkość ok. 1 MB i za nic nie chce wejść wyższa…
I za Twoim przykładem zgłoszę to do UKE.
Pozdrawiam, LORDD93 :)

zadowolony

Fajny opis, a rozwiązanie wyjątkowo proste technik dyskretnie przepiął (lub zakliknął w bazie ISP) na łącze na 3Mb i teraz brakuje tylko 0,8Mb – proporcjonalnie, ale płacisz za 2Mb. Gratulacje , za opanowanie i konsekwentne działanie !

AbonentMM

Witam!

Też używam usług MM, ale nie korzystam internetu, tylko z pakietu telewizyjnego. I właśnie z nim mam problem, ciągle są jakieś zakłócenia. Były składane skargi do siedziby MM w moim mieście tylko oni ciągle podają powody zupełnie z kosmosu (np. że w miejscu gdzie biegnie kabel telewizyjny są przeprowadzane jakieś budowy, a problemy były nawet przed budową i po też są.) Czy wie ktoś gdzie powinienem zgłosić swój problem?

Pozdrawiam!

SpeX

Szuman podziel się potem statystykami z efektu wykopu :P

tomash

Rozumiem, że zgodnie z Twoim tokiem rozumowania płacisz teraz minimalnie więcej niż w umowie, bo przecież net masz minimalnie szybszy ;) Jestem w błędzie?

bt

Ja uważam, że takie UKE to zbędna rzecz. Gdyby w tym kraju było normalnie to byłaby konkurencja, która sama wymogłaby na operatorach świadczenie rzetelnych usług. Proste prawo, proste prowadzenie biznesu, proste procedury budowy nowych sieci (bez pozwoleń na budowę, geodetów itp.) i po chwili w miejscu zamieszkania mielibyśmy minimum 3 firmy świadczące usługi. A tak z naszych podatków utrzymujemy jakiś urzędników, którzy sprawdzają za nas łącze i dokonują “mediacji”. Prawo dalej jest skomplikowane a autor “cieszy się”, że skorzystał z UKE. W normalnym kraju klient zwyczajnie zmieniłby operatora…ale u nas jest socjalizm i to państwo musi dbać o obywatela bo… Czytaj więcej »

szuman

@[b]Ravicious[/b], a dzięki za fejm, póki co serwer jeszcze się trzyma :) @[b]LORDD93[/b], no to gratuluję cierpliwości, bo będąc na Twoim miejscu już dawno bym został przez szlag trafiony :) @[b]zadowolony[/b], coś przepinał na centrali, a wcześniej telefonicznie prosił o zmianę portu dla mojego łacza. Na tym zastępczym porcie udało się osiągnąć dwa mega, więc ów technik pojechał na centralę coś tam przepiąc, żeby działało na starym. Przynajmniej ja to tak zrozumiałem :) @[b]AbonentMM[/b], myślę, że problem z TV również możesz zgłosić do UKE, choćby dlatego, że dostawcą jest firma telekomunikacyjna. @[b]SpeX[/b], to w komentarzu, bo specjalnego wpisu o tym… Czytaj więcej »

Sasni

bt – gdzie do założenia sieci potrzebni ci są geodeci? No chyba że potrzebne będzie Ci wystawianie masztów z antenami. Uwierz ze może to być zbędne, bo da się prowadzić sieć bez ani jednego masztu, dla chcącego nic trudnego. co do mierzenia prędkości to nie zawsze jest tak, że ISP obcina transfery albo “nie ma możliwości technicznych na większą prędkość” . Są użytkownicy którzy używają P2P jednocześnie mierząc prędkość, sami nie wiedzą co czynią i potem z pretensjami do ISP. Jest jeszcze jednak kwestia o której mało który ISP mówi – UPLOAD. Symetryczne łącze jest dużo droższe niż zwykłe DSL… Czytaj więcej »

Domarecki

Genialny post :). Bardzo optymistyczny, dający nadzieję i co najważniejszy uświadamiający, że konsument może wygrać z teoretycznie silniejszym, bo większym operatorem telekomunikacyjnym. Bycie świadomym swoich praw wynikających z zawartej umowy, zawiązanego w ten sposób stosunku prawnego – to podstawa sukcesu. Do tego jest wiele instytucji jak piszesz, które pomogą. Szok!!! Tak profesjonalne działanie UKE! Na prawdę jestem pozytywnie zaskoczony tym co napisałeś :)) A co do tych kruczków prawnych. To jest w kodeksie cywilnym taki artykuł stanowiący o tym, że nie można wykorzystywać/naginać swoich praw. To Art. 5 o nadużyciu praw. Pozwól, że zacytuję, bo to ważne :) “Art. 5.… Czytaj więcej »

bt

Sasni To chyba nie masz pojęcia o tym jak wygląda budowa sieci. Owszem można wszystko zbudować na radiach, przewieszkach, piwnicach i na dziko przekopać się pomiędzy budynkami. Chcąc świadczyć PROFESJONALNE i KONKURENCYJNE usługi MUSISZ wybudować własną kanalizę bądź ją dzierżawić od innego operatora. Tak się składa, że buduję sieci dla różnych operatorów (zarówno internetowych jak i telewizyjnych). Działają oni w konkurencji dla tpsa, netii, upc i innych lokalnych dostawców. Budowa sieci od podstaw to mnóstwo procedur, załatwiania itp. Chcesz mieć sieć pomiędzy budynkami, musisz zrobić projekt (projekt to mapki geodezyjne, projektant, uzgodnienia – KOSZTY i CZAS, czasem nawet 3 miesiące… Czytaj więcej »

Internet Wolsztyn

To jest standardowa zagrywka niezetelnych operatorow. Czesto powodowane jest to brakiem wystarczajacego lacza. Jestem zwiazany z jedna firma dostawca netu i wiem jak wyglada to u konkurencji… Sprzedaja neta nowym chociaz wiedza ze w godzinach szczytu ich lacze im nie wystarcza.

Ludzie czesto nie wnikaja skad maja lacze tylko patrza zeby bylo taniej. Dopiero wtedy otwieraja sie oczy. Zanim zamowisz lacze w jakiejs firmie, dowiedz sie jak dzialaja i jakie praktyki stosuja…

SpeX

@bt: Dokładnie, niestety w większości przypadków nawet osiedla nie robią własnych studzienek między blokami, i trzeba to wszystko samemu między TP/Netia załatwiać. Ew stawiać radiówki między blokami wykorzystując do tego celu maszty do anten zbiorczych na dachach bloków.

CoSTa

Gratuluję zacięcia Szuman. Szkoda tylko, że aby osiągnąć jakiś skutek człowiek musi się tygodniami użerać z firmą, później jeszcze czekać na urzędy… No cóż, jak ktoś trafnie zauważył – gdybyśmy mieli konkurencję z prawdziwego zdarzenia, nie byłoby takich problemów. A przynajmniej nie byłyby takie rozpowszechnione.

Sasni

bt Może i nie mam pojęcia, ale miałem okazję widzieć na własne oczy jak powstaje jedna z sieci. Na szczęście alternatywa dla łączy tepsianych i jedyna nadzieja gdzie Tepsa nie sięga i nie opłaca im się rozwijać infrastruktury. Nie wiem gdzie te sieci budujesz i jakie nakłady obserwujesz, ale jeśli wykopanie kanalizacji pod światłowód o długości ponad 20 km to dla Ciebie mało no to respekt( bo takową inwestycję mamy akurat okazję realizować). Dzięki Bogu nie ja rządzę tym interesem, ale skoro firma urosła do dość sporych rozmiarów to chyba musi coś w tym być. A czy Tepsa nie ma… Czytaj więcej »

SpeX

I jak tam efekt wykopu? Chyba już minął?

szuman

@[b]SpeX[/b], statystyki z przedwczoraj i wczoraj wyglądają następująco: z samego wykopu: nieco ponad 18k wejść do “efektu” zaliczę również inne strony, na których za Wykopem pojawiły się linki do tego wpisu: – fora dyskusyjne (7-10 sztuk): około 200 wejść – wyczaj.to: ponad 300 wejść wczoraj, gdzie dopiero późnym wieczorem wyczajenie wylądowało na głównej – pingery i blipy: około 30 wejść Myślę, że jeszcze przez kilka dni będę zliczał znaczące ilości wejść z wyżej wymienionych. Staty oparte na statystykach Intrack.pl (rzadziej blokowane od np. GA. a według GA wejść z wykopu około 17,300). Do tego wszystkiego dodam, że dwa dni popularności… Czytaj więcej »

ViP3R

To właśnie budowanie sieci kablowych do pewnego momentu a później nadajników radiowych nie ma najmniejszego sensu. Jesteśmy 100 lat za murzynami i właśnie przez tą całą biurokrację i zacowanie inwestorzy kombinują jak mogą. Na całym świecie ogranicza się w tej chwili moc nadajników stacji komórkowych a w Polsce jakby sie dało to na każdym wyższym bloku stałby potężny nadajnik. Jaki tego efekt? W Polsce w ostatnich latach populacja pszczół zmniejszyła się o około 70%!! Wszystko przez fale elektromagnetyczne. W Aleksandrowie Łódzkim Dialog zaproponował kumplowi chyba 10 czy 20 mbit za w miare sesnowne pieniądze. Wzpominają też o łączach ala 1gbit.… Czytaj więcej »

LORDD93

Witam ponownie! Pogroziłem mojemu ISP, że zgłoszę go do UKE i po 2 dniach już miałem normalną prędkość łącza, a nawet taką jak Ty ~ 2,2 MB :)

m1m

mam podobny problem, chyba zrobie to samo :)

btw: nikt sie nei czepial ze masz router? bo z tego co wiem to nie mozna w mm dzielic neta?

szuman

@[b]LORDD93[/b], no i prawidłowo! Gratuluję :) Tylko potwierdziłeś, że UKE jest dobrym batem na kiepskich ISP :)

@[b]m1m[/b], ruter dostałem od Multimedia, bo na tym lata ich kablówka (+ dekoder). Sam net bez kablówki = modem. Ale te routery z MM są poblokowane i podzielić łącze można tylko po partyzancku: albo inny router albo słicz. Ja tam nie dzielę, bo nie za bardzo mam po co :)

SpeX

A jaki router daje MM iż trzeba dzielić po partyzancku? I tak w ogóle w MM kabel do mieszkania to skrętka czy kabel telewizyjny?

@m1m, prawda jest taka iż łącze możesz dzielić sobie zawsze, weżnę by jak coś ISP tego nie zauważył

szuman

router Thomson SpeedTouch 546 i chyba na skrętce, ale nie chce mi się odsuwać szafek i sprawdzać ;)

SpeX

Ale on jest już przed samym komputerem? A co rozdziela sygnał TV od Neta?

szuman

po kolei: jest sobie gniazdko telefoniczne, do którego podłączony jest telefon. Na kablu relacji “telefon – gniazdko” znajduje się filtr, który zapobiega zakłóceniom i rozłączaniu pozostałych usług.

Z gniazdka telefonicznego wychodzi również kabel, który biegnie do routera. Do routera bezpośrednio podłączony jest komp oraz dekoder.

Dżolunia

Kurdę noo…;]
Dlaczego tak jest na moim lapku, że jak połączę się z netem przez router to śmigają mi wszystkie stronki(obojętnie czy bezprzewodowo czy przez kabel), a jeżeli połączę się z netem kablem prosto z gniazdka w ścianie to ten net chodzi jakby chciał a nie mógł. Na innym laptopie nie ma różnicy czy net jest przez router czy nie, bo chodzi bardzo szybko. Co mam zrobić? Kupić router,żeby nie zasypiać przy logowaniu się na pocztę..??

Marcin Szumański

Dostałem wczoraj awizo, które rozbawiło mnie bardziej, niż jakikolwiek dowcip do tej pory zasłyszany. Co takiego śmiesznego może być na zawiadomieniu o przesyłce oczekującej na odebranie w urzędzie pocztowym? Termin. Termin odbioru tzw. przesyłki listowej

m4st3r

Ludzie, nie dajcie się zwieść tym kłamstwom! Bzdury i tyle.

Gościu, Ty miałeś prawidłową, pełną prędkość neta. Te 20%, o których mówisz (dokładnie taka wartość) jest zarezerwowane w systemie dla update’ów i wystarczy wyłączyć to wchodząc w rejestr i edytując pewne wpisy. Wtedy miałbyś te pełne “do”.

szuman

@[b]m4st3r[/b], gdybym organizował konkurs na najgłupszy komentarz miesiąca, Twój byłby jednym z faworytów :)

Marcin Szumański

Coś mi się zdaje, że znowu będę zmuszony zwrócić się do UKE o pomoc. Zaraz wykonam telefon ostatniej szansy do BOK-u Multimedia Polska i jeśli kolejna już rozmowa z konsultantem w tej samej sprawie nie przyniesie efektu, będzie trzeba użyć środków większe

Marcin Szumański

To jest, kurwa, skandal! Po upłynięciu prawie 1,5 miesiąca dowiaduję się, że podpisaną umowę, którą trzymam w ręce, tak naprawdę nie podpisałem. Ale podpisałem, bo mam ją, trzymam, widzę – mam ją zedrzeć czy dupę sobie podetrzeć, jak to, być może, druga s

Marcin Szumański

Przedwczoraj pisałem, jaką to nieogarniętą instytucją jest mój ISP – firma Multimedia Polska. Od pierwszego kwietnia – zgodnie z umowami i aneksami poprzedzonymi odpowiednimi testami technicznymi – powinienem mieć internet o prędkości 6 Megabitów. Wcześni

Marcin Szumański

W końcu!!! Play, mój operator GSM, w końcu podjął się wprowadzenia ACR – usługi umożliwiającej blokowanie połączeń przychodzących wykonywanych z numerów zastrzeżonych. Usługa niby w fazie jakiś tajnych testów jest i nie wiadomo, kiedy zostanie udostępnion

Websik

Ciekawa historia, mam wrażenie, że u mnie dosyć często też zwalnia internet, kiedyś będę musiał to sprawdzić, pewnie też mam mniejszy transfer niż ten jaki powinien być. :)

Marcin Szumański

Świetna wiadomość! Resort infrastruktury zamierza ukręcić bata na naciągaczy i nierobów wśród dostawców łączy internetowych. Po planowanej nowelizacji prawo telekomunikacyjne będzie stanowić, że: jeśli prędkość łącza przez minimum pół doby będzie niższ

Marcin Szumański

Z racji tego, że mija już druga godziny niemania internetu, postanowiłem zmienić napsiany pod wpływem impulsu wpis. W pierwszej jego wersji roiło się od bluzg z serca płynących, ale że z przyczyn oczywistych nie mogłem tekstu opublikować, z czystej nudy p

Moneetor

Trzeba być upośledzonym, żeby pieklić się o 15% transferu

szuman

Trzeba świadczyć badziewne usługi internetowe, żeby taki komentarz napisać. Zabolało, że konsumenci wiedzą, jak sobie z cwaniakami radzić? Won mi stąd!

Aleks

Świetny tekst! Podziwiam “drobiazgowość”, bo gdybym ja miał tak 80-85% transferu za jaki płacę, to musiałbym być zadowolonym. ;)

Korzystam z usług firmy Intelink i zamawiałem 6 mbit/s, tymczasem mam zazwyczaj transfer rzędu 0,3-1,4 mbit/s. Zdarzyło się, iż transfer był zgodny z moimi oczekiwaniami, tzn. 5,5-6,2 mbit/s, ale trwało to góra 3 dni i ostatnim razem zdarzyło się w Wielkanoc (sb, ndz, pn).

Od półtorej miesiąca ponawiam zgłoszenie o wizytę serwisanta i jak dotąd nikt się u mnie jeszcze nie zjawił. ;/

zaworek

Ja mam internet 2mb/s ale jak pobieram coś to zawsze pokazuje mi że pobiera z prędkością około 250kb/s. Ktoś mi powie dlaczego?

SpeX

@zaworek
Dobrze masz, po prostu w różnych jednostkach to podajesz:
Masz łącze:
2 Mbps (megabity na sekundę)
# Mnożąc to x1024
2048 kbps (kilobity na sekundę)
# zamieniając bity > bajty /8 (jeden bajt ma 8 bitów)
256 KB/s (kilobajty na sekundę)

Przy czym nigdy nie pobierasz 100% łącza. Bo wszytko od windowsa po komunikator ci trochę zabiera.