Przeboje z młodości słuchane po latach :)

Wzięło mnie wczoraj na słuchanie kawałków, z których niektóre po raz ostatni słyszałem ponad dekadę temu. W czasach ich świetności nie było ściągania z neta i kopiowania w formacie mp3 na wszystko, co ten format jest w stanie przechować. Płyty kupowałem; najczęściej były to składanki Hop-Bęc. Składanki były zbiorem najlepszych piosenek w zestawieniu listy przebojów Hop-Bęc radia RMF i owe albumy posiadałem wszystkie od pierwszego wydawania do numeru 13. Później, wraz z nagrywarą CD kumpla, odkryłem piractwo i tak to się jakoś zaczęło kręcić. Zastrzegam: nigdy nie piraciłem na tak wielką skalę jak znajomi; zawsze ograniczałem się do najczęściej słuchanych utworów, no bo po co mi piosenki, których nie zamierzam słuchać? Zmieniarka w wieży mieściła tylko 3 płyty audio, a kaseta o 120 minut nagrań… Najlepsze, najulubieńsze utwory i tak miałem w oryginale :)

I tak mi wczoraj we łbie zaświergoliła melodyjka z kawałka “We’ve got it going on” Backstreet Boys, że aż ciary mnie przeszły. Pamiętam jak gdzieś tak w połowie lat 90′ ten kawałek dzielił i rządził i był cholernie lanserski w samochodach wyposażonych w miarę dobry sprzęt audio. Ostatni raz słyszałem go jeszcze w XX wieku. Do wczoraj.

Czym prędzej dopadłem Google, podałem grupę, tytuł i na końcu dopisałem wrzuta i voila :D To był początek mojej muzycznej podróży w czasie; pracując sobie słuchałem kolejnych kawałków z czasów szkoły podstawowej i średniej. Imprezowe kawałki, które na szkolnych dyskotekach zabraknąć nie mogło: słuchałem tych oldskuli i przed oczami przewijały mi się obrazy wspomnień związanych z konkretnymi utworami. Zajebiste przeżycie :)

Jedną ciekawą rzecz zauważyłem: im dłużej piosenki nie słyszałem, tym bardziej różniła się od tego, jak ją zapamiętałem. Może swoje zrobiła też różnica w klasie sprzętu; wtedy głównie analog, później laserowo, ale nigdy tak zaawansowanie jak dziś.

I jeszcze jedno spostrzeżenie: te wszystkie stare kawałki, które za moich czasów wytyczały muzyczne trendy, dziś zaczynają mi brzmieć tak, jak przed laty muzyka moich rodziców. Brzmią prymitywnie, naiwnie, staroświecko. Ale są melodyjne. Tak, jak wtedy melodyjnymi nazwać można było głównie starocie z lat 60′ 70′ i sąsiednich, tak dziś; w dobie elektronicznego stukania i pukania sucha się pojękiwania artystów. To się teraz nazywa dojrzałą muzyką.Wali mnie to, że teraz czego innego się słucha. Jeśli mam czegoś innego niż stare, dobre rapy i nielegale słuchać, to będzie to stara muzyka, na której się wychowywałem. Dzisiejszej i tak nie słucham, bo najzwyczajniej w świecie mnie wkurwia: zero polotu i charakteru: chłodna, dokładnie skalkulowana, skrawana laserem… Rap też tak się stoczył – ten leglny i w coraz większym stopniu podziemny. Niestety.

Tak a propos podziemnej muzyki tworzonej niezależnie; posłuchajcie kawałka “Co najważniejsze jest” Valkirii – zespołu powstałego w Pilźnie koło Dębicy. Wokalistkę miałem przyjemność poznać, reszty zespołu niestety nie. A grają kawał dobrej muzyki w klimacie, który bardzo lubię: soft rock :)
I jeszcze taka prośba; jeśli kawałek “Co najważniejsze jest” nie zmaltretował Waszych uszu, to oddajcie swój głos na ten zespół. Wystarczy klik, rejestracja nie jest wymagana. Dzięki :)

Subskrybcja
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Wbudowane komentarze zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
matfeusz

Ja z kolei wczoraj z nudów cofnąłem się o kilka dobrych lat i przypomniałem sobie programy telewizyjne, które były niekwestionowanymi hitami kilka lat temu. Oczywiście niekwestionowanym hitem wczorajszego dnia był program Disco Polo Relax z 95 roku odnaleziony na YouTube.;)

Ditta

Valkiria – prawie jak VuDeKa ;)

Mrt

Głos poszł.
Ah, jak sobie przypomnę te dyskoteki w podstawówce, piosenki pokroju uh lala la i love you babe albo makarenę czy riki tiki tiki tiki tak to aż się uśmiech na twarzy pojawia.

szuman

[b]Matfeusz[/b], dzięki za głos :) a co do disco polo, to ostatnio wpadłem na dwa kawałki z okresu wyborów prezydenckich 1995 – Top One “Ole Olek” i Bohdan Smolen “Ani me, ani be…” :D Beka niezła :D

[b]Ditta[/b], nie :)

[b]Mrt[/b], roiki tiki nie kojarzę, za to Uh lalala (Alexia) też słuchałem w ramach wspominek :)

CoSTa

Ot i widać czas, jaki nas dzieli – ja jadę kawałki z lat 80-tych :)

Włodek

E, młodzi jesteście! Disco-polo to w miarę “świeży nurt”. Ja na dyskotekach tańczyłem przy muzyce Electric Light Orchestra, Bee Gees. Każdy chciał tańczyć jak Travolta z “gorączki sobotniej nocy”.Do dobrego tonu należało wyśmiewanie się z takich piosenek popowych jak “Acapulco, Suzana”. Na festiwalu w Sopocie triumfował niejaki Drupi. Pamiętacie pastisz “ragazzo da Napoli, zajechał Mirafiori, na sam trotuar wjechał kołami”.

Karol

Szuman riki tiki to nieśmiertelny przebój ” Bara bara bara, riki tiki tak” No nie gadaj , że tego nie znasz ;)

Ditta

Z Mojej młodości – Moja Pierwsza Miłość, to Europe – The Final Countdown :D:D:D
Aż sobie właśnie włączyłam.
W sumie, to dalej ten kawałek daje radę.. :D:D:D
PS. Wywiad (i nie tylko) “opublikowany” ;)

Ditta

Nie no, muszę jeszcze raz..
Buahahahahaaaaaaa padłam ze śmiechu!!
Oglądam właśnie ten teledysk któryś raz z kolei i się nadziwić nie mogę!!
Miałam wtedy co prawda 2-3 lata, ale JAK MI TEN PAN SIĘ MÓGŁ PODOBAĆ!!??
Ja go KOCHAŁAM!!!!!!!! yhyhyhyhyh
To pewnie przez tą bujną blond grzywę.. :D:D:D

Martyna

Karol, nie o to riki tiki tak mi chodziło ;) To hiszpańskie albo argentyńskie [nie wiem jaki to język].

marsjaninzmarsa

Ej no, jakie piracenie, masz święte prawo dać przyjaciołom i rodzinie kopię muzyki, to chyba w ramach dozwolonego użytku osobistego czy czegoś tam… inna sprawa, że już kopiować to nie masz prawa, ale to to jest martwy przepis ;)

szuman

[b]CoSTa[/b], coś z tych lat pamiętam, ale te tytuły, które chciałbym odgrzać niestety nie uchowały się w mej pamięci :( [b]Karol[/b], to riki tiki akurat znam, ale nie pomyślałem, że to o nie właśnie chodzi (jak widać, intuicja nie zawiodła ;)) [b]Ditta[/b], się śmiej :D ten kawałek (Europe – The final…) do dziś kocham, nierzadko słucham, ale ograniczam się z tym tylko do przekazu dźwiękowego (za video nigdy nie przepadałem, bo drażniła mnie ta blond czupryna, szczególnie gy podskakiwał :D) [b]Martyna[/b], nie pamiętasz tytułu albo chociaż wykonawcy owego “riki tiki”? [b]Marsjaninzmarsa[/b], niby ta, ale nikt się w te sprawy nie… Czytaj więcej »