O bazach danych MySQL w Linux+

Linux +
Linux + (Luty 2009)

Lutowy numer Linux+ rozczarował mnie podwójnie:

  • na płycie nie było żadnej dystrybucji
  • nie było żadnego ciekawego artykułu zorientowanego na desktop

Przejrzałem spis treści, opakowania z płytką nawet nie odklejałem, rzuciłem gazetę na półkę – niech leży. Będę miał czas, to przejrzę dokładnie.

Tak też się stało; wczoraj przed zaśnięciem chciałem nieco oczy zmęczyć. Sięgnąłem więc po najnowszy Linux+ i zabrałem się do czytania. Lekturę zacząłem od spisu treści; na bazie słów-kluczy, które nie brzmią mi zbyt magicznie, wybrałem dwa artykuły na temat baz danych MySQL.

Pierwszy z artykułów omawia podstawy zarządzania bazami MySQL, drugi natomiast opisuje zagadnienia dla bardziej zaawansowanych bazodanowców.

Do tej pory MySQL był dla mnie wspólnym mianownikiem słów: serwer, skrypt, phpMyAdmin, wydajność… i paru innych. Nigdy specjalnie nie zastanawiałem się, jak to od kuchni może wyglądać. Kiedyś tam na Linuksie instalowałem serwer z MySQL, ale via menedżer pakietów, więc temat poznałem tak dogłębnie, jak dogłębnie można poznać obcego człowieka mijając się z nim na przejściu dla pieszych.

W artykule Sylwestra Zdanowskiego “Podstawy MySQL” (strona 22-27) czekało na mnie kilka smacznych porcji wiedzy na temat, z którym od lat bardzo często się mijam, ale czasu nie mam, by go bliżej poznać lub po prostu mi się nie chce.“Postawy MySQL” to bardzo dobry starter dla tych, którzy zamierzają bliżej poznać temat MySQL. W tekście tym obok teorii znalazło się miejsce również na nieco praktyki: przykłady zapytań (z opisami) czy też przykłady skryptów wykonujących określonego operacje na bazie (np. dodawanie wpisów do bazy, przeszukiwanie bazy, kasowanie wpisów, zarządzanie kontem użytkownika).

Nie jest to kompletne kompendium wiedzy o MySQL, ale doskonale przybliża temat początkującym. Może czas najwyższy wziąć się do nauki i zacząć samemu tworzyć skrypty w oparciu o MySQL? Drżyj Serendipity… ;)

Subskrybcja
Powiadom o
guest

4 komentarzy
Wbudowane komentarze zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
Jagbyś

Drżyj Serendipity…

Wolałbym jakbyś napisał drżyj Joomlo, to może ukulałbyś jakiś fajny skrypt dla tego cmsa ;).

Sam muszę nadrobić zaległości z PHP i Mysql ;), bo moja wiedza to absolutne minimum. ;)

szuman

w pierwszym momencie pomyślałem o autorskim silniku bloga – stąd to zdanie ;) Do Joomla ma kto pisać i jest praktycznie wszytko. Oddzielną kwestią jest jakość dodatków i podejście ich autorów do dalszego rozwijania ich. Grunt, to się najpierw naumieć :)

PrzemCio

Pomysł świetny, jednak w dzisiejszych czasach (jak to brzmi ;-) należałoby zacząć lekturę od jakiejś książki poświęconej zabezpieczeniom przed różnymi “SQL injection”. Ja swoich skryptów z MySQL poza localhosta nie wystawię (tak wiem, dupa ze mnie ;-)

Pozdrawiam!

Paweł F.

Jakby ktoś chciał nieco o Joomla! poczytać to przyznaje się do blog’a (blog.elimu.pl). Nie żeby konkurencja dla Marcin’a … raczej uzupełnienie. Joomla! jak to Joomla! dla ludzi.