Bezpieczeństwo systemów operacyjnych

Bezpieczeństwo systemów operacyjnych

Linux+ Styczeń 2009
Linux + (styczeń 2009)

Oto kolejna recenzja artykułu z Linux+ :) W styczniowym numerze czasopisma najbardziej spodobał mi się artykuł Sylwestra Zdanowskiego pt. “Zapotrzebowanie na antywirusa” (str. 64-68). Autor lekkim językiem obszernie omawia zagadnienia związane z bezpieczeństwem systemów operacyjnych i, co warte odnotowania, systemów nie tylko spod znaku Pingwina. Sylwek opisuje i porównuje zagrożenia dla obydwu os’ów, analizuje, wyciąga wnioski i radzi.

Artykuł zawiera też wiele cennych porad, których zastosowanie przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa danych. Raczej nie ma miejsca na pytania “dlaczego ta?”, ponieważ, jak wspomniałem, wszystko jest ładnie omówione i wyjaśnione: jeśli nie bezpośrednio, to z kontekstu. Sam najchętniej przepisałbym ten artykuł (albo zeskanował) i wrzucił w sieć, aby każdy mógł go sobie przeczytać – przede wszystkim osoby mniej obeznane z tajnikami kompjuterowania, ale mające jakie takie pojęcie o temacie, np. wiedzących czym jest partycja, przeglądarka, aktualizacja, usługa systemowa itp.

Tekst “Zapotrzebowanie na antywirusa” omawia aspekty rozprzestrzeniania się wirusów, skalę zagrożenia, wpływ czynnika ludzkiego na bezpieczeństwo systemów i danych. Autor artykułu omówił również dostępne rozwiązania antywirusowe dla Linuksa i nie zapomniał wspomnieć też o ich kosztach.To jednak nie wszystko :) Sylwester, zanim przeszedł do podsumowania swojego pisania, pokusił się akapit “Prognozy”, w którym myśli zawarte powinny zaniepokoić wszystkich fanatyków Linuksa. I chyba słusznie ;)

Szczerze polecam ten artykuł wszystkim, bo naprawdę kupę fajnych informacji można z niego wywlec :) Nie jest to, rzecz jasna, kompletne kompendium wiedzy, ale przeczytać naprawdę nie zaszkodzi. Jeśli komuś szkoda wydawać 24,90 zł za Linux+, niechaj przeczyta numer na miejscu, np. w salonie prasowym. Wiedza, no cóż… jest bezcenna :)

Subskrybcja
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Wbudowane komentarze zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
Roland Piatkowski

ciekawy opis, znalazłem to co mnie interesowało.

Internet Wolsztyn

Bardzo ciekawy wpis. Wiele mozna sie nauczyc