Stare gry na pececie? Bardzo proszę!

Stare gry na pececie? Bardzo proszę!

Pamiętacie gry, w które przed laty godzinami cięliście? Te proste, DOS-owe gierki kijową grafikę nadrabiające niebywałą grywalnością? Bo widzicie…

Linux +
Okładka grudniowego “Linux+”

…dostałem kolejny numer magazynu Linux+ z zadaniem zrecenzowania wybranego artykułu. Wybrałem, zdecydowałem… zanim jeszcze zajrzałem do środka. Na okładce grudniowego wydania jak byk pisze “Hity na zimowe pulpity. Powrót do gier z młodości”. Odszukałem ten artykuł w spisie treści, później przejrzałem ilustracje doń i pikawa moja zamarła na widok screena z gry Lotus 3. Ja na tą grę poświęciłem spory kawał swojego dzieciństwa i cały żywot mojej Amigi500! Stara miłość nie rdzewieje, a ja te wyścigi pokochałem od pierwszego zagrania :) Jak dziś pamiętam te pojedynki na dwa dżoje z ojcem, bratem, kuzynami czy kto mi się tam jeszcze napatoczył. Fajniej się grało we dwóch żywych niż sam na sam z kompem. Klimat w dużym stopniu tworzył obraz na ekranie podzielony poziomo na dwie części: na górze jechał jeden, a na dole drugi plejer.

Początek ośmiostronicowego artykułu “Hity na zimowe pulpity” znajdziecie na stronie 58. grudniowego wydania Linux+. Autor tekstu, Piotr Maliński, podaje sposoby uruchomienia oldskulowych gier na platformie Linux. Gry można odpalić za pomocą Dosboxa (emulatora DOS-a) lub powszechnie znanego udawacza okienek – Wine. Autor do opisu każdej z omawianych gier podał krótką instrukcję uruchomienia jej z informacją, na którym emulatorze gra ruszy.Ciekawy jestem, czy uda mi się zagrać w mojego Lotusa 3. Na Windowsie kilkakrotnie próbowałem uruchomić tę grę, ale za żadne skarby i bonusy do nich nie chciała się zebrać. Pewnie była na starsze wersje Windy, a zmiana trybu zgodności zadziałała jakby jej nie było wcale. Może teraz się uda :)

“Hity na zimowe pulpity” opisuje takie oto gierki:

  • Fragile Allegiance
  • Lords of the Realm 2
  • RollerCoaster Tycoon I/II
  • Heroes of Might and Magic II
  • Heroes of Might and Magic III
  • Baldur’s Gate
  • The Settlers
  • Lotus 3
  • F117 i F15
  • LHX

Całą moją uwagę skupia Lotus 3, co daje mi nowy zastrzyk motywacji by zebrać się i zainstalować pingwina. Zrzędzę przy byle okazji, że Ubuntu nie dla mnie, że chcę Debiana (miałem ale – KLIK), ale nie mam czasu na dociąganie i doinstalowywanie różności, konfigurację i w ogóle że już nigdy nie będzie jak kiedyś. Teraz zadanie ułatwi mi płytka, którą wydawca “Linux+” doczepił do grudniowego numeru pisma :) Dołączona DVD zawiera… Debiana Lenny :)

Subskrybcja
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Wbudowane komentarze zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
przemo

Z tego całego zestawienia niewątpliwie najlepsze wspomnienia powodują u mnie Heroes of Might and Magic II i III oraz Baldur’s Gate :)

Jeśli już o starszych gierkach mowa, jakiś czas temu ruszyła świetna inicjatywa CD-Projektu, międzynarodowa tym razem, pt. Good Old Games -> http://www.gog.com
Można tam za 5 albo 10 dolców ściągnąć starsze gierki pecetowe sprzed kilku/kilkunastu lat, specjalnie przystosowane dla Windows XP i Vista.
Sam nabyłem tam bez wachania Fallouta 1 i 2. Repertuar wciąż się powiększa i mają coraz więcej interesujących tytułów, tak więc warto czasem zajrzeć.

SpeX

To ja z starych gierek uwielbiałem Transport Tycon Delux. I cały czas w to grywał w wolnej chwili, choć już inną wersję OpneTTD.

A teraz mnie naszła chętka na raptora :P

lavinka

Lotus? Taki ekran podzielony na pół i ranie z jednej klawiatury na różnych przyciskach? Byl tego odpowiednik na PCcie, bo właśnie na nim grałam w coś podobnego, ale to była gra uruchamiana z DOSu. A może jednak pamiętam to z Amigi brata ciotecznego?
Tak czy siak to było fajne. Need for speed to już nie było to samo :)

A w Hirołsów to grywała moja babcia namiętnie :)

Ja wolałam lemingi, bo trzeba było pogłówkować. Czy ktoś wie jak dostać Lemings dla XP?

pisać na blipie.

Ravicious

Od zagrania w Disciples II uznaję Hirołsy III za słabe :P

Prawdziwym starym hitem jest dla mnie Bruce Lee z Commodore. Niedawno go miałem na PC, po formacie dysku jednak gdzieś zaginął.

Czareg

Ja w DOSboxie pod Ubuntu bawię się w Panzer General, Fantasy General, Starcraft.

mariolafruwa

W stare grę planszową czy też gry karciane. Ja osobiście lubie gry logiczne.

nintendo ds

Uwielbiam grać w stare gierki. Może nie posiadają miodnej grafiki, ale za to mają niewyobrażalnie ogromną [b]grywalność[/b],której tak bardzo brakuje w nowych grach…

GacA

Grywalność starych gier jest bardzo duża niestety grafa już nie ta i już nie moge na nich grać :/

Kodek

Stare gry były najlepsze. Sam do tej pory mam commodore c64 i mono (zielony) 10 calowy ekranik. Jak odpalę, to bajka. Żaden emulator nie odda uroku stukającego magnetofonu :)