Skip to content

Blog Szumana

Subiektywnie i na luzie wciskam kit, w który wierzę

Menu
  • Technologia
    • Audio i video
    • Fotografia
      • Aparaty
      • Obiektywy
      • Praktyka
      • Programowo
      • Rozkminy
      • Różne inne
      • Sprzętowo
      • Zdjęciowo
    • Internet
    • Komputery
    • Motoryzacja
    • Telefony i smartfony
  • Facet
    • Dom
      • Recenzje i testy
      • Remont
      • Triki i porady
      • Wyposażenie
    • Małżeństwo
    • Ojcostwo
    • Rodzina
  • Na luzie
    • Blog
    • Film
    • Humor
    • Komentarze do wydarzeń
    • Muzyka
    • Obserwacje
    • Porady
    • Refleksje
    • Sport
  • O blogu
    • Autor
    • Polityka cookies
    • Linki
    • Kontakt
Menu

Szybki jak… Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex

Posted on 30 października 200811 maja 2020 by szuman

Ubuntu 8.10 Intrepid IbexSię stało… Zassałem obraz iso nowego Ubuntu w wersji z 27 października, na drugi dzień zainstalowałem i przez dwa z rzędu bawiłem się nim. Teraz mam zaszczyt podzielić się swoimi wrażeniami z pracy na 8.10 Intrepid Ibex.

Do tej pory według mnie słowa “Ubuntu” i “szybkość” pasowały do siebie tak, jak “Lech Kaczyński” i “koszykówka”. Jednak 8.10 bardzo pozytywnie zaskoczył mnie szybkością uruchamiania aplikacji i responsywnością. Błyskawicznie też się wyłącza, ale za to wstaje dłużej od poprzednich wersji. Jednak ogół na wielki plus i wygląda na to, że całkowicie przesiądę się na Linuksa. Nie pierwsza i nie ostatnia zapewne taka przesiadka, ale nie ja jeden tak mam :) Tych przesiadek było już parę i pewnie tyle samo jeszcze przede mną. Jednakże nowy Ubuntu, to już nie tylko nowe wersje aplikacji, jądra, nowe numerki i nazwy kodowe. To też nowa jakość: nieoptymalizowany pode mnie Intrepid Ibex działa dużo szybciej, niż starsze wersje dystrybucji po intensywnej kuracji odchudzającej. Szybko, naprawdę szybko!

Na dzień dobry Ubuntu, z litanią autostartowanych apletów i nowenną usług, zeżarło nieco ponad 230 MB RAM. Ale wyłączyłem Update Manager i kilka innych zbędnych mi świrunków, przez co mieszczę się teraz w dwóch setkach RAM z zerem na SWAP-ie. Różnicy w szybkości nie czuć, ale ja mam komfort psychiczny, że nie marnuję pamięci i procka.

Coś tam było o nowym motywie, który zadebiutować miał w najnowszej wersji Ubuntu… powiadam: rewelacja żadna, bo wygląda jak jedna wielka brązowa kupa z widoczną siekaną marchewką. Już standardowy Human lepiej się prezentuje (dzięki Bogu pozostał domyślnym motywem).

Motywy Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex
Zmian doczekało się menu opuszczania systemu: wylogowania oraz wyłączania systemu. Nie ma teraz wielkiego prostokątnego okna, ale są trzy mniejsze: do zamrażania, do wylogowania i do zamykania systemu. Chyba lepiej, bo zmniejszono prawdopodobieństwo omyłkowego zamknięcia systemu przy próbie wylogowania (parę razy odruchowo tak właśnie się wyłączyłem).

Motywy Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex
Poza szybkością nie widzę żadnych rewelacji. Naprawdę. Działa piekielnie szybko w porównaniu choćby do Ubuntu 8.04 Przyciężka Kobyła. Poza tym nic nowego, bo nowa wersja dystrybucji to tak naprawdę nowe wersje zewnętrznych aplikacji, które po złożeniu tworzą takie Ubuntu. System wciąż ten sam: z Firefoxem, na jądrze Linux, z Synaptikiem, Gimpem i OpenOfficem na pokładzie. Ale wersja zasługuje w pełni na miano nowej, bo nastąpiła zmiana wewnątrsystemowa – szybkość hulania wszystkiego. Słowa zapowiedzi optymalizacji rzucone przed paroma miesiącami okazały się być prawdziwe. Bardzo cieszy to. System świetnie się buja, stabilnie działa i co mnie najbardziej zdziwiło, to Opera na tym Ubuntu działa w cholerę wydajniej od tej na Windowsie – mam na myśli strony nafaszerowane JavaScriptem, Ajaxami i flashem. Na Windowsie lubi mi na takich stronach przycinać a przewijanie wygląda jak pokaz slajdów, a na Ubuntu płynnie i bez zająknięcia. I ten bardziej dopicowany Flashplayer 10 :)

Będzie trzeba rozważyć kolejną definitywną przesiadkę z Windy na Pingwina. Przeanalizuję wszystkie “za” i “przeciw”, pomyślę jak tu przełknąć fakt, iż w repo nie ma już KDE3 (lubiłem mieć je na dysku, choćby po to, żeby bawić się wyglądem aplikacji napisanych na QT odpalanych w Gnomie). QT3config na razie wystarcza, ale… Grunt, że wszystko szybko działa. Howgh.

Subskrybcja
Powiadom o
guest

guest

19 komentarzy
MatexCor
MatexCor
30 października 2008 20:50

Szczerze powiedziawszy zaciekawiłeś mnie tą informacją, do tego stopnia, że chyba ściągnę sobie najnowszego Ubunciaka i sam zobaczę jak nowa wersja sobie śmiga ;) Przynajmniej będzie okazja po obcować chociaż trochę z Linuxem, bo ostatnio już nawet nie mam na to czasu :/

0
Odpowiedz
PrzemCio
PrzemCio
31 października 2008 01:25

Przez kilka lat z drobnymi przerwami siedziałem pod debianem. Jak się do niego przyzwyczaiło, to nie chciało się przerzucać na inne ;] Aż tu przyszło mi system na lapku zainstalować. Pod XP polowa sterowników ze strony producenta nie chciała dzialac, albo cos bylo nie tak… Wrzuciłem płytkę z Ubuntu 7.10 i po paru chwilach nie dość że mialem system z wszystkimi sterownikami, to jeszcze Compiz-Fusion mi się włączył domyślnie :) (pod debiankiem to była z tym zabawa ;=)

Co do 8.10 to czekam od dzisiejszego poranka na wersję aktualizacyjną z repo… Ciekawe ile jeszcze to potrwa :]

0
Odpowiedz
PrzemCio
PrzemCio
31 października 2008 01:31

Hmmm, właśnie się kapnąłem w czym rzecz… W źródłach oprogramowania miałem zaznaczone tylko wydania LTS… ;] a 8.10 nie jest takowym :)

0
Odpowiedz
CoSTa
CoSTa
31 października 2008 08:46

O, dzięki za motywację do zassania. Ciekawe czy na wirtualnej maszynie też przyspieszy. 8.04 radzi sobie średnio i coś szybszego by się jednak przydało.

0
Odpowiedz
szuman
szuman
31 października 2008 22:16

[b]MatexCor[/b], u mnie też z czasem było krucho, ale tak ten Linux za mną łaził, że w końcu siadłem i zainstalowałem. Chyba zostawię, jak będzie więcej czasu to dopicuję i wtedy okaże się, czy jest w stanie zastąpić mi Windę, do której ostatnio znowu przywykłem.

[b]PrzemCio[/b], rozdrapałeś moje stare rany powstałe na wskutek przymusowego rozstania z Debianem :( wiele bym dał, żeby znów mieć tak dopiesczonego Debiana, jak kiedyś.. wtedy żaden inny system nie istniał. Było to niewiele ponad rok temu. Może jak wyjdzie nowy stabilny Debian, to spróbuję…

[b]CoSTa[/b], się okaże i fajnie, gdybyś się pochwalił informacją :)

0
Odpowiedz
PrzemCio
PrzemCio
1 listopada 2008 10:22

No i masz ;] Masakra. Może 8.10 jest szybki ale wrzuca jakies niesamowite stery intela graficzne, które nei działają za bardzo z moim lapkiem…:( Nawet openarena nie chce odpalic… Wczoraj wrocilem na wersje 7.10 przynajmniej do czasu az cos sie wyjaśni z tym problemem.

0
Odpowiedz
PrzemCio
PrzemCio
1 listopada 2008 23:38

Sorry, ale wyjdę zaraz na spamera… Ale sprawa jest dość ważna, bo wczoraj ‘przypadkiem’ się dokopałem do informacji o niszczeniu dysków w notebookach przez ubuntu… Okazuje się, że to fakt ;] Więcej tutaj:

http://tiny.pl/sp48

Mniej więcej napisałem co i jak, mam nadzieję Szuman, że nie bedziesz miał mi za złe tego linku…

0
Odpowiedz
Włodek
Włodek
2 listopada 2008 10:53

Ja również przesiadłem się na nową wersję Ubuntu. Oczekiwałem, że będzie wreszcie można coś zeskanować i pogadać z Rodzinką na Skype przez kamerkę wideo (taniutką, kupioną w Real`u). Jakie wrażenia? Próbowałem dwóch sposobów upgrade. Z poziomu menedźera aktualizacji. Po trzech godzinach przy łączu 1Mb/s porażka. Tak jak kiedyś miałem wrażenie, że tylko częściowo się przekształcił do najnowszej wersji. Zdecydowanie nie polecam tej metody. Padaczka, nie łączył się z internetem. Ściągnąłem sobie obraz iso płyty, wypaliłem na płycie i zainstalowałem na dysku. Czy jest szybszy? U mnie szczerze pisząc nie widzę żadnej różnicy z poprzednią wersją. Nie działa programik Ubuneo do… Czytaj więcej »

0
Odpowiedz
BoDeK
BoDeK
2 listopada 2008 11:00

Na dniach też biorę się za instalację, a ubuntu ściągnąłem za raz po oficjalnej premierze teraz tylko wypalić płytkę i zainstalować.

0
Odpowiedz
szuman
szuman
2 listopada 2008 11:36

[b]PrzemCio[/b], spoko, spoko :) Akurat temat notebooków i Linuksa nie jest mi bliski, bo na PieCu jadę. I z kart na chipsecie intela też nie korzystam. Grafikę mam opartą na SiS i też Ubuntu z nią zdziwiał, ale znalazłem rozwiązxanie problemu – jest na blogu w wersjach dla starszych wersji dystrybucji (do 7.10) i dla nowszych (od 8.04). Generalnie w przypadku innych kart też powinno zadziałać. [b]Włodek[/b], zawsze lepiej zrobić czystą instalację, niż jakieś dist-upgrade. Dobrze jest sobie skopiować pliki konfiguracyjne i ewentualnie zostawić katalog/partycję /home :) Pidgin z GG faktycznie świruje, ale jeśli masz już numer, to przed połączeniem… Czytaj więcej »

0
Odpowiedz
Włodek
Włodek
3 listopada 2008 20:19

Do tej litanii krytycznych rzeczy, które do żywego wkurzają mnie w Linuksie dodam złe odtwarzanie zamkniętych formatów przez Totema. Miałem taki dzisiaj przypadek, że otrzymałem pocztą płytę z wesela kuzyna. Standardowo pod Windows Media Player wszystko ok. Pod Totemem obraz się tnie, zwalnia. I to pomimo wszystkich kodeków typu w32codecs. Cóż mogę napisać o Ubuntu. Generalnie ciężko wieszać psy na produkcie, który dostajemy za darmola. Nie mniej naprawdę ciężko jest uznać Ubuntu, czy innego Linuksa jako alternatywę Windowsa. Nie zaryzykowałbym wyrzucenia Windowsa choćby ze względu na ogromną ilość różnego softu, wsparcie sprzętu. Tego życzę developerom Linuksa. Kiedyś czytałem taką grubą… Czytaj więcej »

0
Odpowiedz
PrzemCio
PrzemCio
3 listopada 2008 23:20

oj Włodek, z tym wsparciem to nie przeginaj :P Ja tam wolę rzetelne forum.ubuntu.pl niż helpdesk MS. Kumpel ostatnio się zgrywał bo pisał do nich maile, czemu nie moze sciagnac IE7. On ma debiana, wiec te glupie activeXy nie mogly go sprawdzic i nie dalo sie sciagnac. No to napisal im serie maili, na co dostał odpowiedz ze dali do analizy specjalistom :D Łańcuszek wciąż trwa, może dojdą kiedyś. On już im napisal ze ma firefoxa itd. No ale o system nie zapytali :D

0
Odpowiedz
patrycju5z
patrycju5z
4 listopada 2008 01:33

A ja przed chwila sobie zainstalowalem. faktycznie w porownaniu z 8.04 teraz dziala tak szybko jak debian i oto chodzi. polecam theme o nazwie shiki, jest to ciemny szablon idealnie pasujacy do gnome.

0
Odpowiedz
patrycju5z
patrycju5z
4 listopada 2008 01:34

aa i jeszcze pare informacji. na moim laptopie Compal jfl92 wszystko dziala począwszy od kamerki, po skaner i drukarke.

0
Odpowiedz
Włodek
Włodek
4 listopada 2008 12:19

@PrzemCio – ja mam z kolei całkiem inne doświadczenia zarówno z forum.ubuntu.pl jak i z pomocą Microsoftu. Jak wiecie po moich postach niestety nie mam szczęścia jeśli chodzi o sprzęt pod Linuksem. Skaner nie działa i pewnie już nie zadziała na Ubuntu. Kamerka też nie działa, choć coś ją nawet wykrywa. Forum Ubuntu przynajmniej dla mnie nie jest ani wiarygodne, ani pomocne. Na wszystkie moje pytania odsyłano do google, a tam i tak nie było na nie odpowiedzi. Po prostu spychologia. Dawanie linków nie do tej sprawy. Gość wkurzony na mnie daje link do postu, gdzie omawiana jest może podobna… Czytaj więcej »

0
Odpowiedz
Kyryke
Kyryke
8 listopada 2008 09:13

Odnośnie oglądania filmów pod Ubuntu polecam program SMPlayer, co nie działa w Totemie powinno zadziałać na nim, a do rozmów przez gg polecam kadu, o niebo lepsze od Pidgina i gnugadu!
P.S. U mnie skaner też działa, XSane nie miał żadnych problemów…

0
Odpowiedz
Radek
Radek
14 listopada 2008 19:10

Włodek, a jak Ci przesyłali linki do “podobnych problemów” to chociaż przeczytałeś te informacje, czy skończyłeś na miejscu gdzie okazało się, że sprzęt trochę inny? Z Twoich postów wynika, że oczekujesz, że system to “program który (…) ma być prosty w obsłudze” i według Ciebie Windows taki jest. W takim razie pytanie – po co brałeś się za Linuksa, skoro Windows daje Ci wszystko czego oczekujesz? Na “komputerowego dłubacza” mi nie wyglądasz, skoro potrzebujesz godzinnych pogaduch z helpdeskiem MS… A co do Twojej oferty “kasa za pomoc” to też bym nie odpowiedział na takiego posta. Nie dlatego, że bym się… Czytaj więcej »

0
Odpowiedz
PrzemCio
PrzemCio
14 listopada 2008 19:21

a ja chętnie za kasę bym taki helpdesk świadczył :P i nie widzę w tym żadnej zdrady ‘srodowiska’ :)

0
Odpowiedz
Dinth
Dinth
20 listopada 2008 15:54

Ja również, tylko z miesięcznym rozliczeniem mogą być problemy :)

0
Odpowiedz

Najnowsze wpisy

asystent pasa ruchu

Nowy samochód chciał mnie zabić

13:34 28 mar 2026

Czy warto lać diesel Orlen Verva?

16:28 18 mar 2026

Nie chcę gonić za postępem

12:33 16 mar 2026
Fotografia reportażowa, sesje zdjęciowe

Metry kurzu na blogu… a u mnie się dzieje

16:54 15 mar 2026

Fotografio, wróciłem!

16:24 02 lis 2024

Sanah i Igor Herbut „Mamo tyś płakała”

15:30 10 mar 2022

Co jest w życiu najważniejsze?

16:49 23 lut 2022

Najnowsze komentarze

  • szuman on Nie chcę gonić za postępem
  • szuman on Metry kurzu na blogu… a u mnie się dzieje
  • szuman on Nowy samochód chciał mnie zabić
  • Jakub Milczarek on Nie chcę gonić za postępem
  • Jakub Milczarek on Metry kurzu na blogu… a u mnie się dzieje
  • SpeX on Nowy samochód chciał mnie zabić
  • Nowy samochód chciał mnie zabić – Blog Szumana on Nie chcę gonić za postępem
  • szuman on Nie chcę gonić za postępem
  • SpeX on Nie chcę gonić za postępem
  • szuman on Nie chcę gonić za postępem

Popularne tagi

bezpieczeństwo w sieci blog boks ciekawostki ciekawostki komputerowe dębica film fotografia humor inne internet joomla komentarze linux motoryzacja mp3 muzyka na luzie nokia obserwacje olympus osobiste piłka nożna polecam porady porady windows programy windows recenzja filmu refleksje refleksyjnie o fotografii repra skrypty sport sposoby różne sprzęt szubrawstwo telefony test ubuntu windows wspomnienia wudeka zdrowie zrzędzenie życie w bloku
Inne moje strony
Fotograf Dębica

Na blogu:

Wpisów: 994
Komentarzy: 13,160
© 2026 Blog Szumana | Powered by Superbs Personal Blog theme
wpDiscuz
Strona korzysta z plików cookies. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.