Gamma Panel vel. Gapa

Gamma Panel vel. Gapa

Gamma panel
Gamma Panel – ikonki

Kurczę, taka mała rzecz, a cieszy jak diabli :) Szukałem czegoś do kalibrowania obrazu, ale pod kątem ostrości. Nie znalazłem nic takiego, ale za to pod kursor nawinął mi się ten niewielki (113 KB) programik napisany przez naszego rodaka, Tomasza Porosińskiego. Gamma Panel nie był programem, którego szukałem, jednakowoż kilka minut zabawy nim wystarczyło, bym go polubił i znalazł dla niego zajęcie. Program pozwala na zapisywanie różnych profili ustawień i ta właśnie cecha uratowała go przed niechybnym Deletem.
Ruszając suwakami “gapy” zastanawiałem się: “do czego mógłby mi się ten programik przydać?”. Odpowiedź na powyższe pytanie przyszła dopiero w trakcie zabawy zapisanymi wcześniej ustawieniami. Wpadłem na pomysł, że mogę sobie zapisać najlepsze ustawienia ekranu dla:

  • przeglądania dokumentów (net, ebuki, fotki itp.)
  • oglądania filmów
  • gier

Na tym jednak nie koniec, bo każdy z tych profili doczeka się wersji nocnej :)Gamma PanelGamma Panel bez trudu można znaleźć w sieci: z racji swojej niewielkiej wagi sam zdecydowałem się go umieścić na swoim serwerze: oto link.

Sposób użycia
Z pobranego archiwum wypakuj plik gapa.exe i umieść go w dowolnym folderze. Dwuklikiem odpalisz to maleństwo, a ono samodzielnie, w tym samym folderze, utworzy plik konfiguracyjny gapa.ini. Do autostartu jednak “gapa” sam się nie doda, dlatego prawym w gapa.exe, następnie z menu kontekstowego Utwórz skrót i ten skrót do folderu:

Windows XP:
C:\Documents and Settings\TWOJA_NAZWA\Menu Start\Programy\Autostart.

Windows Vista/7:
C:\Użytkownicy\TWOJA_NAZWA\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Menu Start\Programy\Autostart

Działanie Gamma Panel sprawdziłem na różnych kartach graficznych od zintegrowanych układów Intel i SiS, na kartach GeForce i Radeon skończywszy. Gamma Panel nie działa jedynie z kartami Radeon, natomiast z pozostałymi nie było problemów :)

Subskrybcja
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Wbudowane komentarze zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
mt3o

Mylę się, czy są programy systemowe do ustawiania korekcji gamma? Pod linuxem to jest jeszcze łatwiejsze – masz do dyspozycji konsolę i basha. Wystarczy napisać prosty program odpalany przez cron co powiedzmy 20 minut, który sprawdzi godzinę i w oparciu o nią zmieni jasność ekranu… Mając kamerkę internetową można jeszcze sprawdzić, jak jasno jest w pomieszczeniu.

Co do LCD to też są wynalazki do kalibrowania tego… Pogmeraj w ustawieniach programu od sterów radeona – coś tam powinieneś znaleźć.

szuman

Narzędzia są, to fakt, ale rczej nie tyle systemowe, co dostarczane razem ze strownikami przez producenta grafiki. Jednak różnie one działają i ja np. nie byłem zadowolony z efektów działania tych “fabrycznych”. A to mi się spodobało :)

Linux.. to inna bajka :D

Arek

fajny programik ale mi w zupełności wystarcza to co mam :)

Tomekk

możliwe, że ten program kalibruje jedynie CRT-y. Mój LCD (Samsung) na Radeonie ani drgnął…

GOLIPE

s1932 działa działa

mopett

program działa z LCD, nie działa natomiast z kartami ATI (Radeonami)