Nie ma to jak zaktualizować sterowniki :)

Aktualizacja sterowników - upgrade drivers
odśwież kompa świeżutkimi sterownikami

Komputera swego nie poznaję!!! A znałem go i to bardzo dobrze: każdy dźwięk dobywający się z pudła był dla mnie zrozumiałym komunikatem. Wiedziałem co i gdzie – byle odgłos wystarczał. No, ale przez te trzy lata od zakupu posiadanego PieCa eksploatowałem go w sposób (nierzadko skrajnie) intensywny. Przeżył on trzy myszy i tyle samo klawiatur, a wszystkie one umierały śmiercią naturalną (żadnych utonięć w zupie/kawie/piwie itp.). Trzy lata temu był to bardzo sympatyczny komp, a dziś fajnie byłoby załatwić mu jakieś dwurdzeniowe serducho. Tak rozważałem niewielki upgrade w kierunku nowego procka, bo ten wraz z upływem czasu pracował z coraz większym wysiłkiem. Nie musiałem patrzyć w monitory systemu: słyszałem i czułem, jak sapie przy nafaszerowanych skryptami i flashem stronach, słyszałem jak dyszy przy renderowaniu sporych filmików itd. Ale upgrade teraz, kiedy zakup nowego sprzętu jest przesądzony?
Chciałem sobie skorygować kolorowość obrazu, wykorzystując do tego celu jakieś ustawiacze od producenta grafiki. Znajdują się one we właściwościach ekranu i tam też zaklikałem. Jednak interesujących mnie suwaków nie znalazłem, toteż zacząłem główkować: co z tym fantem zrobić? Grafika żadna rasowa: zwykły, zintegrowany układ na silikonowym (SiS – Silicon Integrated Systems) chipsecie SiS661FX. Dziadostwo to, ale dziadostwo takie, które w zupełności mi wystarcza. A raczej wystarczało tym bardziej, im nowsze było. Z czasem coś zaczęło jakby słabnąć i jak pisałem: najmocniej odczuwało to serce zestawu, czyli procek. Wymiana na nowy była rozważana, ale kolory chciałem podrasować natychmiast. Myślę sobie: do płyty głównej dostałem od jej producenta piękną, tłoczoną płytkę ze sterami do wszystkiego (+ kupa niezbędnego softu), ale płyta mury tłoczni opuściła x lat temu (zajrzałem we właściwości i tam pisało, że x = 4). Wlazłem więc na stronę SiS, od razu uderzyłem do pobieralni drajwerów i wyklikałem sobie swój model karty. Najnowsza wersja sterownika do niej datowana była na 3 kwietnia 2008, a więc jeszcze ciepława!). Zdarłem, zaktualizowałem i……kompa nie poznaję. Jak nowy! Przez te trzy lata dopicowali sterownik tak, że dziś ta staruszka karta dalej całkiem daje rade, a procek znowu się nudzi :) Tak się tym niezwykle owocnym upgrade’m sterownika podjarałem, że zaktualizowałem pozostałe stery :) Staruszek komp hula aż miło i wydawanych przezeń odgłosów jakby mniej. Tylko wiatraczek od zasilacza ostatnio lubi po włączeniu maszyny porzęzić, ale wystarczy stuknąć pięścią w przód paki, by go uspokoić. Może kiedyś wymienię, ale, cholera, sentyment czuję do tego bydlaka :) Wczoraj kolejna klawa wyciągnęła nóżki na wskutek starości, ale koniec końców to dobrze, bo ostatnimi czasy zdarzało się jej świrować. Początkowo myślałem, że może coś z systemem, ale przecież wszystko padnięte wcześniej swój rychły koniec sygnalizowało w sposób podobny. Najdłużej konała poprzednia mysz: jakieś pół roku :)

Dobra, tyle smęcenia o moich urządzeniach peryferyjnych :) Wracając więc do sterowników… cóż rzec mogę? Pewnie wszyscy wiedzą, że takowe od czasu do czasu aktualizować trzeba, ale pewnie wszyscy przestrzegają tej zasady tak, jak zasady mycia zębów po każdym posiłku ;) Pewnie kiedyś słyszałem o tym, że drajwery, podobnie jak soft, dobrze jest mieć zawsze najświeższe, ale gdzieś mi to się w pamięci zawieruszyło. Na szczęście nadrobiłem zaległości i obecnie posiadam najnowsze wersje sterów pod mój sprzęt. Szkoda tylko, że nie mogę ich już instalować z pięknych, oryginalnych płytek z logotypem producenta. Szczególni szkoda tych sterów od Gigabyte’a (płyta główna), które samoczynnie się instalowały. Teraz trzeba będzie więcej myszą działać. Co tam, ta instalacja pewnie jeszcze długo pociągnie, bo z tak banalnej przyczyny, jak brak czasu, już nie eksperymentuję tyle, co kiedyś :) Kusi mnie, aby postawić system na nowo i na świeżej instalacji pchnąć wszystkie najnowsze sterowniki, ale w tym tygodniu sobie odpuszczę to. Może w przyszłym, a może… – kto wie kiedy.

Kto z Was (nie musicie się przyznawać) olewał kwestię aktualizowania sterowników, ma szansę naprawić to – pod warunkiem, rzecz jasna, że wie jak to uczynić. Generalnie kluczową kwestią jest model posiadanego sprzętu – tak, aby zainstalować właściwy sterownik. Z grubsza każdy upgrade’ować można w podobny sposób: w ustawieniach dotyczących konkretnego działania (obrazu, dźwięku, drukowania itp.) należy wybrać właściwości, dalej klikać według schematu podobnego do tego przedstawionego na poniższych screenach (wszystko na jedno kopytko począwszy od właściwości).

Uwaga! Nie odpowiadam za ewentualne szkody powstałe podczas aktualizacji sterowników! Niczego nie ruszaj, jeśli nie masz pewności, że potrafisz to zrobić jak należy.

Aktualizacja sterowników

na przykładzie sterów do karty graficznej

Aktualizacja sterowników - upgrade drivers
W dowolnym miejscu pulpitu kliknij prawym przyciskiem myszy, a następnie z menu kontekstwoego wybierz “Właściwości”.
W oknie, które się otworzy (1) przejdź do zakładki “Ustawienia”.
W kolejnym okienku (2) wybierz zakładkę “Karta” i kliknij przycisk “Właściwości”.
Otworzy się kolejne okienko (3) i w nim, w zakładce “Sterownik”, kliknij przycisk “Aktualizuj”
Aktualizacja sterowników - upgrade drivers
Zaznacz opcję “Nie, nie tym razem”
Aktualizacja sterowników - upgrade drivers
Wybierz opcję drugą (jak na obrazku)
Aktualizacja sterowników - upgrade drivers
Wybierz drugą opcję – jak na obrazku
Aktualizacja sterowników - upgrade drivers
Kliknij przycisk “Z dysku”, aby pokazać kreatorowi, gdzie to nowszy sterownik się podziewa. Finisz tuż tuż i jest banalny: wskaż plik, potwierdź, zrestartuj i ciesz się nowym drajwerem :)
Subskrybcja
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Wbudowane komentarze zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
Maciej Płoński

A ja mam Linuksa i nie muszę się tak bawić ;)
Na ogół wystarczy apt-get update i apt-get upgrade i wszystko mam jak najbardziej aktualne :D

popek

Nie łatwiej wybrać aktualizację automatyczną?? xD :P

MatexCor

Kto pamięta o czymś takim jak aktualizacja sterowników, jak coś nie działa to od razu format albo wymiana jakichś podzespołów w kompie, ostatnio tylko z czymś takim się spotykam. Głupota. Niedawno moja już druga nagrywarka DVD (od niecałych 2 lat) zaczęła coś szwankować, miałem iść do serwisu z tym, bo wymienili by bez gadania, jeszcze gwarancja jest, ale zaktualizowałem firmware i jakoś jeszcze śmiga. Miesiąc pracy w serwisie komputerowym uświadomił mi, że ludzie raczej nie wiedzą jak użytkować komputer ;)

spex

Jak by się dało tak automatycznie aktualizować sterowniki jak XPka :>

przemo

Rety, Szuman, co ty wyprawiasz z tymi myszami i klawami że tak ci padają szybko? ;) Pierwszego kompa miałem ponad dekadę temu i od tej pory klawiaturę i myszkę zmieniałem tylko podczas zmiany całego komputera czyli raz na dobrych kilka lat a grało się mnóstwo godzin ;) Co do sterowników to spodziewałem sie raczej wątku katastroficznego typu “zainstalowałem nowe stery a tu pierdut!” więc też jestem zaskoczony tak znaczną poprawą. Niemniej gdybyś zapragnął kiedyś przerzucić sie na dwujajowca (zdecydowanie lepszy wybór niż quad) to: a. nie kupuj gotowego kompa w zestawie b. spytaj na forum dobreprogramy.pl o najlepsze podzespoły za… Czytaj więcej »

rav

Ja musiałbym się moim sterownikom dokładnie przyjrzeć, bo o ile do karty graficznej mam najnowsze, to reszta stoi pod znakiem zapytania.

A stery instalowałem tak jak ty – z oryginalnej płytki, jedynie te stery do karty zawsze nowe zasysałem u kolegi. Niestety, płytka gdzieś przepadła.

matfeusz

Aż z tego wszystkiego sam sobie w wolnej chwili zaktualizuje wszystkie możliwe sterowniki. ;)

ashganka

Ja tam wolę formata walnąć co miesiac i po srpawie ;)

szuman

[b]Maciej Płoński[/b], na Linuksie aktualizacja czegokolwiek, to bajka :) Także sterowników, ale z ich jakością już niestety nie jest tak kolorowo.. [b]popek[/b], pewnie, że łatwiej z automatu, ale pytanie: czy automat posiada akurat najnowszą wersję sterownika? [b]MatexCor[/b], nestety nie wszyscy są geekami :) gdyby byli, nie miałbyś gdzie odbyć praktyki ;) [b]Spex[/b], ale się nie da [b]Przemo[/b], dużo piszę i klikam i zdychają gnidy ;) A co do zakupu kompa, to nigdy nie kupiłem i nie kupię gotowego zestawu. Tego, co mam teraz, składałem i cena wyszła niższa o jakieś 20% od gotowego zestawu o podobnej konfiguracji. [b]Rav[/b], mi za… Czytaj więcej »

Włodek

Szczerze pisząc olewałem nowe sterowniki. Zawsze szedłem o najmniejszym oporze i instalowałem tak jak to napisałeś ładnie z pięknej, kolorowej płytki dodanej do płyty głównej. Co ciekawe jechałem na sterownikach do grafiki tych z Windowsa XP. Po Twoim artykule zmobilizowałem się dzisiaj i wydobyłem z zakamarków internetu sterowniki do chipsetu płyty, karty graficznej, karty muzycznej. Co się zmieniło? Nic wielkiego. System nie przyśpieszył. Inna sprawa, że dałem się skusić na instalację w Windows Update SP3 do XP Home. Teraz mieli mi dyskiem jeszcze bardziej niż poprzednio, są błędy przy defragmentacji i pozostają jakieś pliki przy oczyszczaniu dysku.

MaxDamage

Z doświadczenia wiem, że wydajność zintegrowanych kart graficznych jest bardzo bardzo słaba nawet w aplikacjach biurowych, więc to nie dziwne, że procek “ma co robić”. Dokupienie nawet Geforca 2 Ti powinno “dać kopa” przeglądarce www i Wordowi :) Dzisiaj po prawie 3 latkach stabilnego działania XP SP2 przyszedł czas na odświeżenie systemu poprzez zainstalowanie XP wraz z zintegrowanym SP3 i masami gotowych modyfikacji dzięki programowi nLite. XP jest już bardzo dojrzałym systemem i dzięki SP3 nie trzeba instalować już żadnych (prawie) dodatkowych aktualizacji wydanych po SP2 – co strasznie ułatwia i przyspiesza cała “robotę”. Jeszcze tylko pół dnia przywracania kopii… Czytaj więcej »

marek

Mam taka samą kartę jak Ty.Jak aktualizowałeś sterownik to usunąłeś wcześniej ten starszy a dopiero potem wgrałeś ten najnowszy?