W tym fajnym kraju jest mnie ośmiu

Od kilku miesięcy wiem, że nie jestem jedynym Marcinem Szumańskim w Polsce, a od wczoraj wiem, że Marcinów Szumańskich jest ośmiu :) O liczbie osób noszących takie samo imię i nazwisko mówi liczba znajdująca się na końcu drugiej linii kodu umieszczonego na rewersie dowodu osobistego. Mitem na temat dowodu osobistego jest to, że liczba znajdująca się na końcu drugiej linii kodu umieszczonego na rewersie dowodu osobistego informuje o ilości osób noszących takie samo imię i nazwisko – poprawione, dzięki komentującym :)

Dowód osobisty rewers

Taką ciekawostkę powiedziała mi matka, a dowiedziała się o tym od koleżanki z pracy. Będzie się trzeba bliżej temu szyfrowi przyjrzeć – gdzieś słyszałem, że zawiera on też informacje o stanie cywilnym i potomstwie. Ciekawe, ciekawe… Jeden Marcin Szumański (nawet ksywę ma taką samą, tylko inaczej się pisze – Shuman) sam się do mnie odezwał już parę ładnych miesięcy temu, innego znalazłem w Google i z tego, co tam pisze, gra on w warcaby. Tak sobie myślałem, że beka by była, gdyby tak zorganizować zlot Marcinów Szumańskich i podczas imprezy zakłócać ciszę nocną. Gdy sąsiedzi wezwaliby 997, to byłaby konkretna beka, gdyby zaczęło się legitymowanie :DCo do zbieżności imion, to znam też trzech Marcinów, którzy na drugie imię mają tak samo jak ja: dwóch z mojego osiedla, a trzeci z byłej parafii (mój rocznik, do podstawówki z nim chodziłem) i tak się złożyło, że w tym samym dniu byliśmy chrzczeni: gdy pod ołtarz wywołano “Marcin Adam”, to obydwie delegacje ruszyły do przodu i dopiero po nazwisku wołano, kto pierwszy ;) Dobrze, że nie chrzczono wszystkich Marcinów Adamów i Marcinów Szumańskich, bo dopiero bałagan by się zrobił.

Skoro już o noworodkach, kościele, ciekawostkach i Polsce, to mamy powód do dumy – że wątpliwy to powód, to inna sprawa. Najprawdopodobniej nie ma na świecie drugiego kraju, w którym sposób zapładniania jest sposobem usuwania płodu. Chodzi o teorię wymyśloną przez polskie, mądre i wpływowe głowy, która to teoria głosi, iż “metoda in vitro to wyrafinowana aborcja“. Myślę, że powinno to trafić do testów na inteligencję jako zadanie, którego prawidłową odpowiedzią będzie: in vitro do aborcji ma się tak, jak narodziny do śmierci.
Szczerze, to czasem po prostu brakuje człowiekowi słów, by komentować takie bzdury rzucane na wiatr z nadzieją, że ktoś to łyknie. A później wygadują ludzie bzdury, kompromitują się i stają się obiektami drwin. Jaki pasterz, takie owce.

Poza tym: od wczoraj balkon mojego mieszkania szpeci talerz starej generacji odbierający telewizję nowej generacji. Generalnie wypasik: do końca maja wszystkie pakiety programów za darmo, a później tylko te zamówione + trzy setki satelitarnej darmochy. Kablówka z Multimediów nie sprostała wymaganiom przeciętnego abonenta: po pamiętnym zdechnięciu dekodera podczas meczu Polska – Kazachstan, kablówki nie było jeszcze przez cały następny dzień, i dopiero w poniedziałek jeździli technicy i wymieniali oprogramowanie “na takie, które już się nie będzie wieszać”. Gówno prawda, bo dalej się wieszało, tyle że te zwiechy trwały krócej. Dekoder N-ki sam się zaktualizował – trwało to prawie godzinę, choć (ponoć) powinno krócej i nie wiem czy przez to, że to pierwszy upgrade, czy przez to, że jakość sygnału oceniona była na 10%. Dziś wieczorem ostatnie ustawianie anteny (wczoraj z deka zmarzłem na tym balkonie) i obaczymy, czy ta “N” faktycznie jest taka “N”. Sam dekoder wygląda jak “nowej generacji” – w porównaniu do tego z Multimedia ;) Piloty na pierwszy rzut oka podobne wrażenie sprawiają, jak dekodery: nowoczesny wygląd “N” i nijaki “Multimedia”. Jednak obydwa łączy jedna cecha wspólna: badziewiaste w dotyku tworzywo.

Subskrybcja
Powiadom o
guest
14 komentarzy
Wbudowane komentarze zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
przemo

O tak sobie patrzę i sie okazało że mnie też jest ośmiu ;)
Policja na zlocie Marcinów Szumańskich to byłaby jedna z dziesięciu najśmieszniejszych rzeczy na świecie – już sobie wyobrażam ich raport “wyliegitymowaliśmy ośmiu zakłócających ciszę nocną Marcinów Szumańskich” :D pewnie przełożony zacząłby ich podejrzewać o służbę po pijaku :D haha

Arek

a mnie jest dwóch :) jeżeli chodzi o ukryte informacje to w PESEL-u przedostatnia cyferka informuje o płci:
parzysta – kobieta
nieparzysta – facet
:)

popek

ta liczba tenie taka pewna, bo dowod jest na 10 lat, a w tym czasie moga sie nowi urodzic, albo starzy umrzec :P najlepiej jakby byla taka wyszukiwarka imon i nazwisk xD

DittaPe

Coś ta Twoja cyferka kłamie.. u mnie napisane jest 6.. :] A raczej jest niemożliwe, żebym “znała” wszystkie :]

pz

Marcinie, wcale nie jest Was 8, a byc moze ze jest was i 108, a nie wykluczone, ze jestes unikalny…
http://wipos.p.lodz.pl/zylla/ut/paszport.html#dowodosobisty

Martin

Cyferka ta nie informuje nas o tym ile jest osób o tym nazwisku i imieniu. Mam w tym miejscu cyfrę 0 a przykładowo: w nasza-klasa.pl jest 59 osób o moim imieniu i nazwisku a osobiście nam 4 takie osoby :) Tak więc ktoś wprowadził Ciebie w błąd z tą cyfrą.

MatexCor

No ja mam 0, jeżeli to prawda co oznacza ta cyfra to jestem unikalny:D Jeszcze nie znalazłem osoby, która nazywała by sie tak jak ja :D

dzidzia

coz- na dowod osobisty jeszcze troche musze poczekac, ale na wspomnianej naszej-klasie- jest jeszcze jedna dziewczyna, ktora sie nazywa tak, jak ja.
juz nie czuje sie oryginalna, niepowtarzalna :)

szuman

@przemo, gorzej, jakby przełożony był krewnym jedno z Marcinów Szumańskich i chciałby ratować go, ale nie wiedziałby, którego ;) @Arek, też o tym słyszałem ;) @popek, wyszukiwarka nazwisk jest, ale nie wiem, jak tam z aktualizacją bazy nazwisk. @DittaPe, że kłamie, to już wiadomo, ale nikt nie powiedział, że trzeba się znać. @pz, unikalny z pewnością nie jestem, bo mam kontakt z innym M.Sz. :) @Martin, MatexCor, dzięki panowie, treść wpisu zmieniona ;) @Martin, Wy dopiero moglibyście zlot zrobić :D @MatexCor, Googluj od czasu do czasu za sobą samym ;) Od ostatniego razu, kiedy sprawdzałem siebie, przybyło mnie ;) @dzidzia,… Czytaj więcej »

DittaPe

wiem, że nikt nie powiedział, że TRZEBA się znać. Chodziło mi o to, że JA, w przypadku, jeśli faktycznie cyferka by potwierdzała, co napisałeś, bym znała wszystkie ;)
ale “że kłamie, to już wiadomo” ;)

Martin

Znam kilka osób o tym samym imieniu i nazwisku, a z pozostałymi ostatnio zacząłem się zgadywać. Może kiedyś wypali jakiś zlot osób o tym samym imieniu i nazwisku. Mogłoby być ciekawie z rezerwacją stolika w lokalu lub pokojów w hotelu :)

SpeX

Mam nadziej iż za jakiś czas (ny tydzień) skrobniesz coś o eNce:> Który dekoder wziąłeś?

szuman

@SpeX, tydzień to chyba zbyt krótko, aby recenzować telewizję, ale tak na teraz, to fajnie chodzi. Po nowym roku zmiana telewizora, więc wtedy o jakości więcej będę się mógł rozpisać. A dekoder – bez nagrywania (biały)

SpeX

A ja właśnie szukam kogoś kto ma tez z nagrywaniem :/