Falstart roku: AOL po Polsku

AOL POlska
AOL Polska

Z całym szacunkiem, ale Polacy to nie debile, którzy nie znają innych przeglądarek poza IE. Może i się czepiam, ale imo amerykanie raczyli sobie z nas zakpić. Nie po raz pierwszy zresztą, bo swego czasu podobnie uczynił eBay. Różnica polega na tym, że eBay wówczas nie docenił naszego rodzimego rynku i łaskawie rzucił nam ochłap swojej platformy aukcyjnej, a AOL.. no cóż, moim zdaniem zaliczył falstart roku 2007 – na sam koniec tegoż. Część polskich internautów zna i docenia szybkość Opery i tej właśnie przeglądarki używa. Pytanie: jak więc można uruchomić portal, który nie wyświetla się poprawnie w trzeciej, pod względem popularności, przeglądarce internetowej? Do osiołków zgłosić ich – takiej perełki tam jeszcze nie było ;) Strona główna się sypie: nie potrafią, to im poprawię kod – oczywiście nie za darmo ;) Wstydziliby się: ja, szary człowieczek, bloga swego dopieszczam tak, że nawet validatory W3C kod strony najwyżej mogą chwalić, a taki kolos, America Online, nie potrafi zrobić serwisu, który przynajmniej z wierzchu wyglądałby tak, jak powinien.
Powinni wiedzieć, że Polacy nie gęsi i swoje portale mają. Rozumiem, że AOL Polska jest w wersji beta, ale ten status powinien dotyczyć najwyżej funkcjonalności i silnika, a nie tak istotnej sprawy, jaką jest szablon. AOL chyba nie zna polskiego znaczenia słowa “Beta”.Pocztę sobie tam założyłem, póki nick wolny, a co ;) Konto będzie dobre na pliki, bo limity (a raczej ich brak) takiemu zastosowaniu sprzyjają. Nie wiem, jaką strategię AOL obrał, ale u mnie już jest spalony dzięki miernej funkcjonalności i niezgodności z moją przeglądarką. Taka potęga nie może sobie pozwalać na takie wpadki nawet w wersji Alfa, a poza tym: czy tak trudno jest przetestować wyświetlanie się interfejsu? Błędy w engine lubią wychodzić nawet po wielu miesiącach działania, zaś to, co widoczne gołym okiem, powinno być dorobione, zanim trafi do mas. AOL ma sporo do zaoferowania, naprawdę, ale nie w tym momencie. Skoro gigant, jakim jest AOL, pozwala sobie olewać tysiące użytkowników polskiego internetu, to taki maluczki internauta, jakim jestem ja, pozwolę sobie wypiąć się na giganta :) Gdy wreszcie się ogarną i zaprezentują wachlarz atrakcji pozwalających konkurować z polskimi Onetami, Gazetami i innym ustrojstwem, to może AOL trafi do moich zakładek. Wrażenie jednak kiepskie sprawili na “dzień dobry”.

AOL POlska
AOL Polska w przeglądarce Firefox
AOL POlska
AOL Polska w przeglądarce Opera
Subskrybcja
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Wbudowane komentarze zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
Arek

to prawda że powinni się bardziej postarać. Wśród polskich portali jest bardzo duża konkurencja i ciężko będzie się im przebić jako nowemu graczowi. AOL nie oferuje niczego rewolucyjnego więc nie wiem na co w rzeczywistośc liczą. Trochę to może wyglądać na lekceważenie polskiego netu (tak jak opisałeś) ale z oceną proponuję zaczekać do oficjalnego otwarcia ;)

przemo

W ogóle jakiś niezaładny wygląd mają. Co do zgodności z Operą to się nie czepiam bo sam uczę się teraz CSS i bossem z walidacji i czytelności kodu nie jestem ;) Może zlecili to firmie gdzie właśnie przyjęli do pracy jakiegoś Bolka za tysiaka netto. Wiem co mówię, w firmach webdeveloperskich często całą kasę zgarnia szefostwo a pracują bolki nowicjusze (byle taniej). Co sie dziwić że takie jaja wychodzą.

szuman

@Arek, no tak, na końcową ocenę przyjdzie czas, ale uważam, że skoro już zdecydowali się otworzyć polski portal, to powinni to zrobić dla wszystkich, a nie dla uzytkowników niektórych przeglądarek.

@przemo, może jak napakują więcej pierdół, to nie będzie tak źle wyglądało ;) A z tymi Bolkami, to niestety prawda. A to głównie przez to, że nie każdy Bolek ma możliwość wystawienia fakturki zleceniodawcy, a nie każdy zleceniodawca ma ochotę bawić się w umowy o dzieło. Przynajmniej tyle z mojego doświadczenia wynika ;)

nomore

przesadzacie z tym narzekaniem :] naprawią usterki i będzie dobrze :] a co do poczty to w końcu udało mi się natrafić na wolny nick więc założyłem sobie pocztę w aol.pl :D

Włodek

No, niestety taka jest Ameryka. Byłem kiedyś na szkoleniu w Londynie. Byli tam ludzie z różnych stron. O przeglądarkach rozmawiałem z Włochem i Czechem, o Linuksie tylko z Czechem. Amerykanie i Angole olewają zupełnie tzw “alternatywy”. Ich to kompletnie nie interesowało. Patrzyli na mnie jak na dziwaka, któremu się chce grzebać w komputerze. Owszem słyszeli o Firefoksie, ale tylko słyszeli i w tym temacie to już wszystko. Są po prostu praktyczni do bólu. Polacy mają takie ciągotki do zmieniania tego co już działa dobrze. Gdy im przedstawić stronę w Operze, która się rozjeżdża do pewnikiem powiedzą dlaczego używasz czegoś co… Czytaj więcej »

szuman

@nomore, pewnie, że naprawią – innego wyjścia nie mają, bo już i tak wystarczająco się skompromitowali. W internecie jeden śmiech z nich jest – vortale i fora o tematyce IT polewkę mają ;) @Włodek, tyle, że Opera od dawna przechodzi w pełni test poprawności interpetacji CSS – ACID2: http://osiolki.net/acid2/ . Firefox jest już blisko, o IE wolę nie mówić ;) Włodek, ale przyznaj, że coś w tym jest: my, Polacy, mamy taką smykałkę do grzebania, kombinowania i poprawiania. Ale dalej obstaję przy określeniu falstart, bo AOL, to marka od wielu wielu lat zajmująca się właśnie branżą i usługami informatcznymi, w… Czytaj więcej »

Piotr Słowik

@Włodek: moim skromnym zdaniem kompletnie nielogicznym z punktu widzenia wlasciciela strony jest wypuszczanie serwisu, ktory nie odczytuje sie dobrze we wszstkich przegladarkach. O ile przecietny uzytkownik przewaznie korzysta z IE o tyle gro dziennikarzy i innych blogerow, ktorzy musza/chca napisac o tym newsa korzysta z alternatyw. Doskonale to zreszta widac czytajac teksty o aol.pl. Dla mnie najwiekszym bledem jest dramatyczna wstecznosc calego projektu. Polski uzytkownik nie dostal w zasadzie nic, czego nie dostanie w portalu, z ktorego korzystal do tej pory. Mail bez ograniczen? A ile osob wykorzystuje w polowie pojemnosc takiego chociazby gmaila? Moze i jest to wazne, ale… Czytaj więcej »

Syru

kwartał minął, a AOL dalej nie jest zgodny z Operą (notabene najlepiej trzymającą się standardów W3C przeglądarką). Niech ktoś zgłosi to do Osiołków ;-)

Ebro

Pomysł na portal informacyjny, których imo jest i tak za dużo, nie jest przesadnie oryginalny. Mimo wszystko, jeśli decydują się na coś takiego, to znaczy, że ich aspiracje są na tyle duże, by kiedyś w przyszłości konkurować z Onetem, czy Wirtualną Polską.
Być może cały ten pomysł jest jeszcze w fazie startu – a jak wiadomo start jest najgorszy – i nie radzą sobie ze wszystkim naraz. Trochę śmieszna sytuacja.