Kubuntu czy Ubuntu + KDE?

Zacznę może od tego, że nie przepadam za KDE, ale postanowiłem przesiąść się na nie, gdyż Gnome dosyć ślamazarny jest na Ubuntu 6.06, którego używam. Szczerze powiedziawszy, to spodobało mi się środowisko XFCE, ale nie o tym. Instalowałem KDE na Ubuntu, instalowałem również „czyste” Kubuntu. Można to porównać do wyboru między samochodem kempingowym, a samochodem z przyczepą campingową. Coś trzeba wybrać, tylko co?
Nie potrafię udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ale sam używam Ubuntu z doinstalowanym KDE, przede wszystkim dlatego, by mieć Gnome’a pod ręką.

Najbardziej zauważalna różnica widoczna jest w systemowym menu (ikonka K). To menu w Kubuntu jest pukładane, natomiast w doinstalowanym KDE w tym menu panuje ogromny burdel: m.in. pozycje „System” i „Ustawienia” są podwójne i bynajmniej nie dublują się, bo w każdej znajdują się inne opcje (co widać na poniższych screen’ach). Wiele pozycji typowych dla Gnome nie posiada ikonek, trudno je często znaleźć, bo np. w „czystych” instalacjach Ubuntu lub Kubuntu „Dodaj/Usuń programy” znajduje się zawsze „pod ręką”, a w dociągniętym KDE wylądowało w… „Zgubione i znalezione”.

Tak jak Ubuntu nie zawiera domyślnie KDE-owskich narzędzi i aplikacji, tak KDE nie zawiera narzędzi z Gnome’a. I tu jest minus. W Ubuntu od początku postawiono na Gnome i ta wersja jest najbardziej dopracowana, jeśli chodzi o graficzne narzędzia: jest ich więcej i większe możliwości oferują.

Podczas instalacji Kubuntu, KDE jest automatycznie konfigurowane. Po ściągnięciu i doinstalowaniu KDE obok domyślnego w Ubuntu Gnome mamy możliwość przeprowadzenia wstępnej konfiguracji KDE, począwszy od ustawień wydajności, na sposobie zachowania (Windows, Unix, Mac itd.) skończywszy. Później jednak mamy do czynienia z pomieszaniem wszystkiego z wszystkim. Moimi priorytetami jest na równi wydajność i funkcjonalność: funkcjonalność przede wszystkim w Gnome (w końcu Ubuntu stworzono właśnie pod to środowisko graficzne), ale wydajność w KDE. Ubuntu 7.04 będzie zawierał najnowszą wersję Gnome, która już całkiem żwawo pracuje, ale niestety Feisty Fawn ma problemy z netem przez PPPoE (przynajmniej u mnie) i instalacja odpada. XFCE? Prawie idealna alternatywa, ale nieco opcji brakuje. Hmm.. Chyba pozostanę przy tym 6.06 z KDE. Biurko upodobniłem w miarę możliwości do Gnome, by jakoś przeżyć rozstanie z Gnome ;)

Ubuntu z KDE

kde ubuntu kubuntu
Menu “System” po raz pierwszy
kde ubuntu kubuntu
Menu “System” po raz drugi
kde ubuntu kubuntu
Menu “Ustawienia” po raz pierwszy
kde ubuntu kubuntu
Menu “Ustawienia” po raz drugi

 

A tutaj Kubuntu (Zrzut z LiveCD)
kde ubuntu kubuntu

Subskrybcja
Powiadom o
guest

19 komentarzy
Wbudowane komentarze zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
Kornel

a jak wogle zainstalowac to KDE na Ubuntu i jak zamienic na Gnome? :>

szuman

w Synapticu w wyszukiwarce wpisz “kde”, po zakonczeniu wyszukiwania wyszukaj na liscie: “kde” i “kde-i18n-pl”, zaznacz do zainstalowania, a gdy ci sie sciagnie i zainstaluje, to wystarczy, ze sie wylogujesz i podczas kolejnego logowania w GDM zmień sesje na KDE. Przywita cie kreator konfiguracji, prowadzi za raczke wiec..

dada

zkąd pobrać kde na ubuntu 7.04
proszę o linka z góry dzięki

Blefff

dodam od siebie ze repozytoria Kubuntu w porownaniu do repozytoriow Ubuntu sa bardzo skromne. Prawie nic w nich nie ma :/

Grzegorz

Po pierwsze sudo apt-get install kubuntu-desktop (a nie kde – z pakietami językowymi jest okej)
Po drugie repozytorium Ubuntu i kubuntu są takie same dla wszystkich, wiec jak mogą być skromne.
Po trzecie Kde na ubuntu 7.04 znajduje się w repozytorium, patrz punkt 1

OS X

jeśli zainstalujesz poleceniem sudo apt-get install kubuntu-desktop to będziesz miał Kubuntu. Zmieni się bootscreen i system stanie się Kubuntu z doinstalowanym Gnomem. Osobiście wolę opcję instalacji czystego KDE, które następnie mogę od podstaw konfigurować.

Dawid

Witam, fajny artykuł :) Właśnie też się przesiadam z gnoma na kde najnowszego i muszę przyznać, że można się pogubić. Brałem również pod uwagę ubuntu + kde ale jakoś nie widzę w tym sensu. Wszystko rządzi się własnymi prawami. Mam jedynie kłopot z partycjami i grafiką – normalka.
Fajna tapetka – motyw Elishii Cuthbert to fajny pomysł, mógłbyś mi przesłać na meila? (szymipl@gmail.com) Prosiłbym bardzo bo kojarzy mi się z filmem “dziewczyna z sąsiedztwa”, który u mnie rządzi ;)

szuman

tapetkę zaraz ci podeślę, a co do kwestii Gnome vs. KDE, to wróciłem do Gnome’a, bo w nowszej wersji działa całkiem wydajnie ;)

Kamil

Cześć wszystkim!! Próbuję przesiąść się z ubuntu 6.10 na kubuntu 7.04 ale mam problem.. w KNetManager pisze mi “No network devices found” ;( ma ktoś a to radę?? nawiasem… mam RT2400 :(:(

Michał

Ja mam kubuntu i sobie chwalę. Mógłbyś mi też podrzucić tą tapetkę?
Pozdrawiam.

szuman

Michał, wysyłam, a gdyby ktoś jeszcze chciał, to owa tapetka znajduje się pod tym linkiem: http://www.gnome-look.org/content/show.php/Elisha+Cuthbert+-+Ubuntu?content=28157

matt

Zadam pytanko…, aktualnie uczę się Kubuntu 6.06.., otrzymalem także od kolego Ubuntu 7.04. Hmmm.., przyznaję szczerze, że nie mając pojęcia o dystrybucjach debianowskich nie radzę sobie z “instalowaniem” kadu, xtleen3, czy czegokolwiek, co mógłbym chcieć. Instarukcje ze stron- zawodzą, wyskakują błedy, niespełnione zależności itp itd. Podoba mi się Kubuntu, jego intuicyjność i prostota. Dotychczas “pracowałem” z Mandrivą, Auroksem, SuSSe, Knopiksem, ale… po wcześniejszych wersjach Auroksa, które uważałem na bardzo fajne, nastała 12.0 i… zrezygnowałem. Zatem.., reasumując swój zamiar.. rzeknijcie mnie ludziska dobre.., czy pozostać przy kubuntu, czy polecacie Ubuntu w nowszej wersji? A może znajdzie się taka dobra dusza, która… Czytaj więcej »

szuman

Matt, kazdą z wymienionych przez ciebie wersji mialem, wiec moge cos na ten temat powiedziec :) Przesiadka na 7.04 ma mmasę plusow i tylko jeden minus: stabilnosc. Stabilność 7.04 jest mniej więcej na poziomie 6.10 czyli standard dla wersji przejściowych między wydaniami LTS (jak 6.06). Poza tym w repozytoriach 7.04 jest duzo wiecej programow, fajna sprawa to paczka Ubuntu-extras czyli zestaw zamknietych kodekow, czcionek itp. w jednym. W porownaniu do Ubuntu 6.06, w 7.04 instalacja kodekow, pluginow itp. jest banalnie prosta! Poza tym system jest duzo szybszy, ale osobiscie polecam Ubuntu z Gnome, niż Kubuntu z KDE. Ubuntu od początku… Czytaj więcej »

maqarts

Właśnie zainstalowałem Ubuntu Studio, pierwsze wrażenie było ok ale po chwili doszedłem do wniosku ze Gnome strasznie komplikuje sprawę, może wyjdzie kUbuntu Studio ?? :) heh tymczasem zabieram się do instalacji KDE

Filos

Ja do instalacji pkietów używam Smarta :) ,rozwiązuje zdecydowanie lepiej problemy z zaleznościami od APT-GET
naprawde polecam zwłaszcza dla poczatkujących.

gość

Widzę po postach, że jesteś obeznany w Debianie. Przymierzam się do niego, a jak na razie to mam obok xp ubuntu 7.04. Moje pytanie do Ciebie jako speca brzmi: czy mając neostradę na modemie Sagem fast 800 mogę w prosty sposób skonfigurować połączenie z siecią www? Czy konieczny jest zakup jednej z drogich książek dotyczących Debiana w helionie? Czy istnieją jakieś w miarę proste poradniki jak zainstalować i skonfigurować Debiana? I jeszcze jedno skąd go ściągnąć. Czy trzeba wszystkie płyty?

deX(ter)

Problemów z neostradą nie będzie – wystarczy zassać z netu i zainstalować pakiet UbuNeo. Niestety w polskiej wersji 7.04 – 7.05 się nie znalazł, gdyż kłóci się z ‘Filozofią Ubuntu’. Chodzi o licencję, etc… Nie ma go też w repozytoriach. Spokojnie jednak można go pobrać ze strony projektu: http://www.ubuneo.ubuntu.pl/

szuman

Taki obeznany znowu nie jestem, ale nie miałem żadnych problemów :) Na moje oko różnica między Debianem a Ubuntu polega na ty, że Ubuntu jest uproszczone: w Ubuntu oprócz Synaptica jest podręczny instalator programów (Dodaj/Usuń), a w Debianie masz jedynie Synaptica (programy podzielone na kategorie, dodatkowo na wolne, zamkniete, komercyjne). Wyszukiwarka działa sprawnie, z zależnościami nie ma problemów. Jeśli z Ubuntu sobie radzisz, to dla Debiana zarezerwuj nieco więcej cierpliwości (na pewno ci się zrewanżuje nieporównywalnie większą stabilnością i satysfakcją). Neo nigdy nie instalowałem, ale wszystkie potrzebne pakiety .deb znajdziesz na stronie z pakietami dla Debiana. Jeśli nie będzie żadnego… Czytaj więcej »

mefisto

temat ciekawy i blog sympatyczny wiec sie dopisze: 1) jest zasadnicza roznica miedzy kubuntu-desktop a kde. z tego co widze po screenach to kolega uzywal kubuntu-dapera (wtedy roznice nie byly jeszcze tak widoczne. teraz owszem-kubuntu jest okrojone ze smieci automatycznie instalowanych z kde, ktorych nikt w zyciu nie uzyje np: pakiet edu, zegar globalny, i inne smieci. 2) po doinstalowaniu kde do gnome’a trzeba spedzic wiele czasu nad sprzataniem po gnome, a manu bedzie jak kolega wspomnial wkladac wszystkie smieci do “zgubione znalezione” 3) kubuntu ma dodatkowo ladne prosciutkie centrum sterowania, nie znajdziecie tego w kde, oczywiscie w takiej formie.… Czytaj więcej »