404 Sef - przyjazne linki w Joomla i Mambo

Przez około dwa miesiące korzystałem z komponentu 404 Sef, którego zadanie polegało na tworzeniu przyjaznych linków – przyjaznych dla robotów indeksujących. Komponent nie sprawdził się – niestety… Od samego początku były z nim problemy: już zaraz po zainstalowaniu i skonfigurowaniu nastąpił pierwszy zgrzyt: w komponencie „Remository” nie działały linki do pobierania plików. Miałem kilka plików w dziale z mp3 i do wszystkich był jednakowy link (o ile dobrze pamiętam, to /muzyka/5.html). Chciałem wyłączyć translację url-i dla Remository, to „posypała” się cała strona i żaden link nie działał. Admin serwera przywrócił bazę danych, a wcześniej zabezpieczyłem treści dodane po backupie. Nie spodziewałem się, że takie problemy może wywołać zmiana w ustawieniach 404 Sef. Kolejne problemy pojawiły się niebawem.

W ustawieniach zmieniłem ilość wyświetlanych wstępów do artykułów na stronie głównej. Zmieniła się ich liczba, a wraz z nią zawartość każdej z podstron powstałych w wyniku paginacji (wstecz, 1, 2, 3, następny itd.). Żadna z tych podstron nie działała oprócz startowej. Poświęciłem się i ręcznie wyedytowałem wszystkie niedziałające linki do podstron – linki nie działały, bo wyglądały tak samo… Po tym zabiegu wszystko działało jak należy. Do czasu jednak. Nie wiem kiedy znowu wystąpił problem, ale zauważyłem go dopiero przedwczoraj: nie działały linki do podstron dalszych, niż te oznaczone cyferkami: ustawiłem, aby wyświetlało mi tylko trzy cyfry w wynikach podziału na podstrony i te trzy pierwsze cyfry miały prawidłowe linki, zaś pozostałe (4, 5, 6… itd.) znowu przestały działać z tego samego powodu, co po zmianie ustawień strony głównej: znowu był jeden wspólny link dla podstron.

Kolejnym minusem było tworzenie zbyt wielu linków do treści, przez które np. Google mogło posądzić stronę o stosowanie tzw. „Duplicate content”, czyli powielania istniejących podstron w celu zwiększenia ich ilości. Przykładowo świeżo dodany artykuł zyskiwał natychmiast dwa linki: nazwa_artykułu.html i nazwa_artykułu_2.html. I tak w kółko: jeśli link do danego artykuły pojawiał się w innym miejscu strony, to zawsze z inną liczbą w linku. Do niektórych moich artykułów prowadziło po 5-6 różnych linków.

Teraz komponent 404 Sef jest wyłączony, a przyjazne linki tworzone są przez Joomla w standardowy sposób: w globalnej konfiguracji włączyłem opcję SEF i linki choć bez słów zawartych w tytule treści, to są wciąż przyjazne i Google ani żadna inna wyszukiwarka nie powinna mieć problemów z indeksacją mojej strony. Do tworzenia takich linków wymagane jest włączenie uruchomienie na serwerze modułu Mod-Rewrite. Bez Mod-rewrite również można uzyskać linki wyglądające tak, jak te obecnie na mojej stronie, ale nie polecam! Sposób ten polega na edycji pliku sef.php z katalogu „include” i zmianie linjki return $mosConfig_live_site.”/”.$string; na return $mosConfig_live_site.”/index.php/”.$string; oraz włączeniu SEF w konfiguracji witryny i usunięciu pliku .htaccess. Linki wyglądały jak moje, działały, ale strona główna była niewidoczna dla wszelkiej maści botów, tak więc żadna wyszukiwarka nie zaindeksowałaby naszej strony (no, chyba że podlinkowane gdzieś indziej podstrony). Lepiej mieć standardowe linki, niż przyjazne, ale kosztem strony głównej-widmo ;-)

Subskrybcja
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Wbudowane komentarze zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
SpeX

A próbowałeś kiedyś innego modułu?

A jak masz teraz to zrobione?

szuman

nie, innych nie sprawdzałem, bo innych chyba jeszcze nie było. Ale zamierzam wypróbować “Artio Joomsef”, podobno bardzo dobry komponent.

A teraz to nie jest Joomla.

SpeX

Ja się też właśnie do niego przymierzam. Tylko polski lang ma spieprzone kodowanie i wychodzą same krzaczki.

A juz wiem na czym siedzisz :>
http://www.s9y.org/

szuman

A nie da się w którymś z plików zmienić kodowania? Najlepiej jakby to na utf-8 stało, wtedy mógłbyś skorzystac z JIE (Joomla International Edition).

Tak, s9y :) Przeskoczyłem na to z Joomla, bo chciałem coś możliwie prostego, żeby tylko pisać się dało ;)

SpeX

Właśnie gość próbował zrobić utf8 ale mu coś nie wyszło:/

z resztą więcej tutaj pisze jokris.
http://www.jokris.info/component/option,com_fireboard/Itemid,220/func,view/catid,10/id,1599/

szuman

bez polskich znaków da się żyć, pod warunkiem, ze nie występują one w materiałach na stronie frontowej :)

Trolek

A po co budować serwer na Joomla skoro są z niąaż takie problemy ? To już lepiej postawić sobie serwer na Apache :)
Albo na Novell Netware :)
Pozdrówki :)

szuman

@Trolek, chyba nie do końca wiesz, czym jest Joomla ;) Podpowiem Ci: to nie serwer ;)

SpeX

Tu niestety bardzo to przeszkadza w konfiguracji tego skryptu. Jak zamiast Usuń masz ” Usuďż˝”

I jak się połapać co jest co. A przerabianie spolszczenie jest trochę pracochłonne(ok 500 linii)

PS1. A tak pi razy oko kiedy masz w planach kuknąć na ten skrypt?

PS2. Czy działa u ciebie w komentarzach znacznik URL z BBCode? Bo link który podałem trochę się nie mieści w oplu:/

szuman

już roztropniej byłoby napisac to spolszczenie bez polskich ogonków ;)

ad PS1. na 99,9% w tym miesiącu ;) nie wiem dokładnie kiedy, bo pracy mam sporo, ale w tym miesiącu po prostu muszę.

ad PS2. Nie, BBCode wyłączyłem, ale jak masz długi link, to możesz go skrócić na stronie typu ciach.pl