Nowa Joomla 1.5 Alfa - test cz.2

Dzisiaj postanawiam przetestować działanie wczesnej wersji testowej Joomla 1.5 Alfa. Wcześniej ściągam kilka komponentów, modułów, botów i templatkę, które kompatybilne są z wersjami 1.0.x, aby sprawdzić, czy i jak będą sprawować się na zupełnie zmienionej wersji 1.5. Do testów wybieram komponenty: księgę gości AkoBook, system komentarzy AkoComment, forum Joomlaboard, galerię PonyGallery oraz komponent zarządzania plikami Remository. Z modułów decyduję sie na Akocomment_mosactive (ostatnio komentowane) i Mod_ponygallery (losowy obraz), a z botów wybieram bota do komponentu komentarzy – Akocommentbot oraz preinstalowaną w Joomla 1.0.11 templatkę em108.Po raz kolejny zauważam, że panel administracyjny ładuje się dużo szybciej, niż w 1.0.x. Zabawe postanawiam zacząć od instalacji ściągniętych rozszerzeń.

Test Joomla 1.5
Zaczynam od komponentu AkoComment, ale pojawia się komunikat o błędzie. Nie wczytując się w szczegóły zabieram się za instalacje księgi gości i po drugim z rzędu niepowodzeniu przypominam sobie, że instalator nie sprawdza uprawnień folderów, a więc katalogi components, modules, plugins i administrator/components nie mają praw do zapisu. Szybko zmieniam przez ftp i ponawiam próbę instalacji: tym razem żaden error sie nie pojawia, po uploadowaniu pliku .zip nie ma ani informacji o błędzie ani o powodzeniu operacji: po prostu znowu instalator, co zachęca do wybrania kolejnego pliku .zip do zainstalowania. W ten sam sposób postępuję ze wszystkimi komponentami, modułami, botami i skórką.

test joomla 1.5

zaglądam na listę modułów

test joomla 1.5

jest ich sporo i nie doszukuję się nowych, gdyż postanawiam najpierw skonfigurować świeżo zainstalowane komponenty. Ale… na liście ani w rozwijanym menu ich nie ma! Zaglądam na serwer do katalogów z komponentami i tam tez ich nie ma… Jako że często edytowałem w starszych wersjach pliki komponentu com_content i pamiętam, jakie pliki wchodzą w jego skład, zaglądam do folderu tegoż komponentu z wersji 1.5 Alfa i widze zupełnie inne pliki. W katalogach innych komponentów również zmiany – porównałem ze standardowymi komponentami z wersji 1.0.x.

Zaglądam do katalogu modules, a tam to juz w ogóle rewolucja: w Joomla 1.0.x moduły to tylko dwa pliki: nazwa_modułu.php i nazwa_modułu.xml, a w 1.5 zamiast par plików są katalogi o nazwach modułów: wewnątrz ich, oprócz wcześniej wspomnianych par plików, znajduje się plik helper.php oraz „pusty” index.html (sposób na uniemożliwienie zaglądania do folderu z poziomu przeglądarki). I jeszcze folder tmpl.
Instalację botów odpuszczam, za to sprawdzam jeszcze templatkę em108 – niestety upload bez komunikatu o błędzie, ale także niewidoczna w panelu.

Skoro nie jest mi pisana zabawa rozszerzeniami, skupiam się na tym, co dostałem razem z instalacją.

test Joomla 1.5

Tworzę sekcję artykułów, ale stworzenie kategorii nie udaje się: nigdzie nie widzę wyboru sekcji, do której tworzona kategoria ma być przypisana, ale kontynuuję z nadzieją, że później można to ustawić. Klikam „Save” i pokazuje się lista kategorii, ale… jest pusta. Pomyślałem, że może niechcący zamiast „Save” kliknąłem „Cancel” i ponawiam próbę wpisując tą samą nazwę kategorii: po kliknięciu „Save” wyskoczyło okienko z informacją o tym, że dana kategoria istnieje już w bazie. Zatem wpisuję inną nazwę, sprawdzam dokładnie, czy aby na pewno nigdzie nie ma listy sekcji, ale… no, nie ma! Save i dalej lista kategorii pusta… Cóż, w końcu to jeszcze niestabilna wersja testowa.

Wybieram menedżera artykułów, klikam „New” i ładuje mi się edytor tekstu oraz po prawej stronie kolumna z ustawieniami artykułu – tutaj także zakładki zostały zastąpione „ruchomym” Ajaxem. Nie lubię edytorów, gdyż jak coś piszę, to w edytorze tekstu Writer (open source’owy odpowiednik Worda), następnie kopiuję i wklejam formatując tekst ręcznie, bo po pierwsze lubię mieć 100% kontroli nad tym, co robie, a po drugie, w przypadku edytorów w 1.0.x nie działała mi opcja „Wklej” (Ctrl + V). Tutaj już mogę wkleić zaznaczony i skopiowany wcześniej tekst, co też czynię. Zauważam, że jest możliwość nieprzypisywania artykułu do żadnej sekcji/kategorii – najwidoczniej to ma za zadanie zastąpić artykuły statyczne, z których zrezygnowano w 1.5. Swojego pierwszego, testowego tekstu w Joomla 1.5. Alfa nie przypisuję i klikam „Save”. Zaglądam na stronę rontową i widze cały tekst, bez podziału na wprowadzenie i resztę („czytaj całość”). „A miało automatycznie dzielić” – myślę.

Cóż, postanawiam dodać kolejny artykuł i tym razem poszukać jakiś ustawień dzielenia tekstu. Przypuszczałem, że będzie tutaj opcja znana ze skryptu newsów psNews, w którym ustala się liczbę znaków, bo których tekst ma zostać podzielony. Mylę się. Pod edytorem zauważam trzy przyciski: „Image”, „Pagebreak” i „Readmore”. Po chwili zastanowienia tekście stawiam kursor w miejscu, w którym ma zostać ten tekst podzielony i klikam „Pagebreak”. W tym samym momencie strona sie przyciemniła tworząc tło dla okienka z animacją typu „Please wait”. Czekam, czekam i nic. Kolejny niewykonany skrypt w Operze…

test Joomla 1.5

Na tym etapie rezygnuję z dalszych testów Joomli 1.5 Alfa, gdyż jeszcze sporo rzeczy jest do poprawienia i mam nadzieje, że w wersji Beta, która ukazać powinna się za trzy dni, będzie to już poprawione. W sumie mógłbym jeszcze pobawić się rejestracją uzytkowników, bannerami, katalogiem linków, ale po co? Za trzy dni nowa wersja, w której więcej rzeczy powinno działać – będzie więc i trzecia część moje prezentacji/testu Joomla 1.5 ;-)

Podsumowując Joomla 1.5 Alfa:
Plusy

  • wydajniejszy skrypt
  • przyjemniejszy, wręcz urzekający instalator i panel administracyjny
  • zintegrowany instalator dodatków
  • wygodniejsze zarządzanie rozszerzeniami

Minusy

  • instalator nie sprawdza chmodów
  • brak komponentów dla tej wersji: raczej nie będzie masowej migracji na nową wersję, gdyż większość korzysta z różnych komponentów, które nie działają na 1.5

*nie wymieniłem błędów, które naturalną siłą rzeczy zostaną wyeliminowane, jak tworzenie kategorii czy poprawne działanie pod Operą.

Subskrybcja
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Wbudowane komentarze zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
ALEX

Musimy jeszcze chwilę poczekać :D

ifo

“Udowodniłem tym samym, iż Joomla doskonale nadaje się do tworzenia nie tylko rozbudowanych witryn, ale także na stronę prywatną”

To ja udowodnię coć innego…
Udowodniłem, że ten najnowszy model mercedesa nadaje się nie tylko do dalekich podrózy z rodziną ale również do wyskoczenia samotnie do sklepu po bułki :)

blackjack

jest już znana data premiery nowej wersji Joomli?