Desiderata

Sprzątając swój pokój znalazłem kartkę. Jest to ksero „Desideraty”, którą kilka lat temu mój brat przyniósł ze szkoły. Ten tekst zrobił na mnie przeogromne wrażenie… Ten tekst oprócz tego, że jest ponadczasowy, jest jedynym prawdziwym tekstem, jaki znam. Inne prawdy życiowe to dla mnie fikcja. „Desiderata”, to także tytuł kawałka WWO – gdy przeczytałem „Desideratę”, zrozumiałem, co ich zainspirowało do nawinięcia tego tekstu. Sam bym to zrobił na ich miejscu, ale kto pierwszy, ten lepszy ;-) Zanim zabrałem się za przepisywanie z kartki, poszukałem w internecie, czy nie ma gdzieś gotowej „Desideraty”. Owszem, były, ale w innym tłumaczeniu, niż ten tekst, który ja posiadam. Także różnie datowana jest „Desiderata”, niektórzy przypisali mu datę 1927, jednak „moja wersja” pochodzi z końca XVII wieku, dokładnie z 1692 roku. Warto przeczytać ten tekst, nawet jeśli już się go zna. Przepisałem literka po literce ;-)Desiderata
Przechodź spokojnie przez hałas i pośpiech i pamiętaj, jaki spokój można znaleźć w ciszy. O ile to możliwe, bez wyrzekania się siebie, bądź na dobrej stopie ze wszystkimi. Wypowiadaj swa prawdę jasno i spokojnie, i wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Unikaj głośnych i napastliwych – są udręką ducha. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny lub zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz gorszych i lepszych od siebie.

Niech twoje osiągnięcia, zarówno jak i plany, będą dla ciebie źródłem radości. Wykonuj swą pracę jakkolwiek byłaby skromna; ją jedynie posiadasz w zmiennych kolejach losu. Bądź ostrożny w interesach, na świecie bowiem pełno oszustwa, niech ci to jednak nie zasłoni prawdziwej cnoty. Wielu ludzi dąży do wzniosłych ideałów i wszędzie życie pełne jest heroizmu.

Bądź sobą, zwłaszcza nie udawaj uczucia, ani nie podchodź cynicznie do miłości, albowiem wobec oschłości i rozczarowań jest ona wieczna jak trawa. Przyjmij spokojnie, co ci lata doradzają, z wdziękiem wyrzekając się spraw młodości. Rozwijaj siłę ducha, aby mogła cię osłonić w nagłym nieszczęściu. Nie dręcz się tworami wyobraźni. Wiele obaw rodzi się ze znużenia i samotności.

Obok zdrowej dyscypliny bądź dla siebie łagodny. Jesteś dzieckiem wszechświata nie mniej niż drzewa i gwiazdy. Masz prawo być tutaj. I czy to jest dla ciebie jasne czy nie, wszechświat jest bez wątpienia na dobrej drodze. Tak więc żyj w zgodzie z Bogiem, czymkolwiek sie trudzisz i jakiekolwiek są twoje pragnienia. W zgiełku i pomieszaniu życia zachowaj spokój ze swą duszą. Przy całej złudności, i znoju, i rozwianych marzeniach jest to piękny świat.
Bądź uważny. Dąż do szczęścia.

Anonimowy tekst z 1692 r. Znaleziony w starym kościele św. Pawła w Baltimore

Subskrybcja
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Wbudowane komentarze zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
Lenka

“ponadczasowy” – z tym sie zgadzam :-)

milk@

gdzie moge znalesc ten kawalek WWO? naszpisz mi jak morzesz na GG: 9804883 z gory dzienki :)

szuman

ciekawe tylko, czy po kolejnych trzystu latach wciąż będzie na czasie ;)

szuman

a znajomi Twoi nie mają? :)

Helios

ta wersja nie pochodzi z XVII wieku! http://pl.wikipedia.org/wiki/Desiderata

Helios

ucięło mi, ze na tej stronie jest wyjasniona pomylka :] jak wam sie nie chce zagladac to wkleje:

“Plotka na temat anonimowego autora i błędna data powstania – 1692 rok – pochodzą stąd, że strona, na której znajdował się tekst utworu w owym zbiorze, miała nagłówek z informacją: “Stary kościół św. Pawła” i datę 1692 (w rzeczywistości to data budowy kościoła). Wskutek częstego kopiowania jedynie tej strony, informacja zaczęła być błędnie odczytywana.”

a pochodzi z 1927 r i jest autorstwa Maksa Ehrmanna,

szuman

dzieki Helios :) to tak jak dowiedziec sie, ze panienka w rzeczywistosci jest facetem :) ale i tak nie zmienia to faktu, ze tekst wciaz jest na czasie i dlugo jeszcze to sie nie zmieni ;)

ALEX

Co jak co… ale fajnie było to przeczytać po raz kolejny, a zaraz po tym zapodać W.W.O.

Kondzio

ten tekst nigdy się nie przeterminuje!

lea

piekne aż ciarki przechodza

bdk

znakomity tekst,wiele mozna sie z niego nauczyc